چه زمانی واردات «برنج» ممنوع می‌شود؟

  چاپ   22 , آبان , 1396 ساعت 9:12 ق.ظ  

 

1
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس، شرایط ممنوع بودن واردات برنج را تشریح کرد.

به گزارش تسنیم، علی‌محمد شاعری سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، ضمن انتقاد از واردات بی‌رویه برنج به کشور، اظهار داشت: واردات برنج در سال جاری بیش از نیاز مصرفی کشور است.

وی با بیان اینکه گزارشات حاکی از این است که تاکنون در سال جاری یک میلیون تن برنج وارد کشور شده است، افزود: این در حالی است که طبق قانون، واردات برنج در زمان برداشت آن، ممنوع است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس، با بیان اینکه، سالانه 2 میلیون و سیصد هزار تن برنج در کشور تولید می‌شود و مصرف داخلی در حدود 3 میلیون تن است، ادامه داد: با توجه به مصرف برنج در کشور ما سالانه نیاز به واردات 700 الی 800 تن برنج داریم.

شاعری با تاکید بر اینکه دولت باید با تصویب تعرفه‌های مناسب جلوی واردات بی‌رویه برنج را بگیرد تا با این اقدام گام عملی در جهت حمایت از تولید داخل بردارد، تصریح کرد: دولت برای حمایت از مصرف کنندگان نیز باید شبکه توزیع مناسبی را برای توزیع برنج داخلی و برنج وارداتی به کشور ایجاد کند تا مصرف کنندگان آسیبی نبینند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، با بیان اینکه تعرفه واردات برنج به کشور پایین است، متذکر شد: واردات برنج پرسود بوده و وارد کنندگان و دلالان با هدف به دست آوردن سود دست به فضاسازی زده و با تحت فشار قرار دادن دستگاه‌های اجرایی مبادرت به واردات برنج می‌کنند که این اقدام ضربه به تولید داخل است و انگیزه کشاورزان را برای تولید از بین می‌برد.

نماینده مردم بهشهر در مجلس، با بیان اینکه کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی به عنوان کمیسیون تخصصی مجلس به طور جدی پیگیر این موضوع است، گفت:ب نده نیز در  این باره از وزیر جهاد کشاورزی سوالی را مطرح کرده‌ام که به زودی وزیر برای ارائه توضیحات در جلسه کمیسیون حضور می‌یابد.

نظر بدهید