حقوق های کمتر از 2 میلیون و 300 از پرداخت مالیات معاف شدند

  چاپ   15 , بهمن , 1396 ساعت 11:36 ق.ظ  

 

حقوق های کمتر از دو میلیون و 300 هزار تومان از پرداخت مالیات معاف و بالاتر از این رقم مشمول مالیات پلکانی می شود.

حقوق های کمتر از 2 میلیون و 300 از پرداخت مالیات معاف شدندنمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند: حقوق های کمتر از دو میلیون و 300 هزار تومان از پرداخت مالیات معاف و بالاتر از این رقم مشمول مالیات پلکانی شود.

به گزارش عصرایران به نقل از ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز – یکشنبه – مجلس بند الف بخش درآمدی تبصره 6 بودجه 97 کل کشور را با 152 رای موافق، 86 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 251 نماینده حاضر تصویب کردند.

بر اساس این مصوبه مجلس شورای اسلامی، سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده(84) قانون مالیات های مستقیم مصوب 4/12/1366 و اصلاحات بعدی آن در سال 1397 سالانه مبلغ 276 میلیون ریال تعیین می‌شود، همچنین نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایا فوق العاده و کارانه و غیره به استثنای تبصره 1 و 2 قانون مالیات های مستقیم مربوط به امور پژوهشی و دانشگاهی مازاد بر مبلغ مذکور تا سه برابر آن مشمول مالیات سالانه 10 درصد و نسبت به مازاد سه برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه 15 درصد و نسبت به مازاد چهاربرابر تا 6 برابر 25 درصد و نسبت به مازاد 6 برابر35 درصد تعیین می‌شود.

طبق این مصوبه میزان معافیت مالیاتی اشخاص موضوع مواد(57) و (101) قانون مالیات‌های مستقیم سالانه مبلغ 216 میلیون ریال تعیین می‌شود.

غلامرضا تاجگردون رییس کمیسیون تلفیق مجلس در هنگام بررسی این بند گفت: در ایران هر زمان که می خواهیم از درآمد افراد پایین دفاع کنیم محکوم به پوپولیست بودن می شویم، شایسته نیست زمانی که به حق حرف می زنیم این گونه علیه ما موضع گیری می شود.

وی این بند را به نفع اقشار کم درآمد جامعه دانست و افزود: ما در حالی این بند را در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب کردیم که خط فقر در کشور سه میلیون تومان تعیین شده است در این راستا تعلق مالیات را از رقم دو میلیون 300 هزار تومان به بالاتر قرار دادیم.

رییس کمیسیون تلفیق مجلس ادامه داد: عده ای می گویند که این به نفع اعضای هیات علمی نیست در حالی که این به نام هیات علمی و به کام دیگران است زیرا طبق آمار ما اعضای هیات علمی کمتر از هشت میلیون تومان حقوق می گیرند، براساس این مصوبه تا دریافتی هشت میلیون تومان فرمول محاسباتی ما بیشتر از فرمول محاسباتی دولت به نفعش خواهد بود.

تاجگردون اظهار داشت: شاهد هستیم که امروز مدیران زیادی از مالیات فرار می کنند، برای مثال مدیری که 25 میلیون حقوق می گیرد ولی برای خود نرخ مالیاتی 10 درصد محاسبه می کند که این خلاف اخلاق و دین است.

منبع: ایرنا

نظر بدهید