تحرکات عراقی‌ها برای اخراج آمریکا

  چاپ   30 , دی , 1397 ساعت 10:22 ب.ظ  

نظامیان امریکا

سفر ناگهانی و تحقیرآمیز دونالد ترامپ به عراق باعث افزایش تحرکات فراکسیون‌های پارلمانی این کشور برای اخراج نیروهای نظامی آمریکا از عراق شده است.

به گزارش مشرق به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، با وجود اینکه قانون ویژه خروج نیروهای خارجی از عراق همچنان در چارچوب تئوری خود قرار دارد و به پیش‌نویس یک طرح تبدیل نشده است، اما جریان‌های مخالف موجودیت آمریکا در عراق عزم خود را برای ارائه این طرح در پارلمان جزم کرده‌اند و پیش‌بینی می‌کنند که احتمالاً این موضوع در فوریه آینده محقق شود.

بیشتر بخوانید:

سناریوی جدید آمریکایی‌ها و بارزانی برای ناامن کردن دوباره شمال عراق + نقشه می‌دانی و عکس

سفر ناگهانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عراق که اواخر سال گذشته میلادی برگزار شد، گروه‌های سیاسی مخالف موجودیت آمریکا در این کشور را به افزایش تحرکات خود در این عرصه تشویق کرد. تحرکاتی که در سطوح ملی و پارلمانی دنبال می‌شود و احتمال دارد در فوریه آینده به صدور قانونی در پارلمان این کشور برای خروج نیروهای خارجی از عراق منجر شود.

به نظر می‌رسد تلاش برای پیشبرد این مصوبه با اعتراضات مردمی همراه با این طرح همراه باشد تا فشارها بر سیاستمداران افزایش پیدا کند. به همین علت بود که دیروز تظاهراتی در بغداد پایتخت عراق برگزار شد و شرکت‌کنندگان در این تظاهرات خواستار خروج نیروهای آمریکایی از این کشور شدند.

این تحرکات به صورت ابتکارهای انفرادی آغاز شده و احتمالاً طی روزهای آینده سازمان‌دهی بیشتری به خود بگیرد، چر که بیشتر نیروهای مخالف سیاست‌های آمریکا در منطقه و عراق بر روی تحرکات مردمی در این زمینه حساب کرده‌اند.

در همین رابطه ائتلاف سازندگی در عراق تحرکات پارلمانی خود را در همین چارچوب دنبال می‌کند. منصور البعیجی عضو پارلمان عراق از ائتلاف دولت قانون در اظهاراتی مطبوعاتی تاکید کرده است که قانون بیرون رفتن نیروهای خارجی از عراق آخرین مراحل بازبینی خود را پشت سر می‌گذارد و برای گنجاندن در برنامه کاری پارلمان این کشور به هیئت رئیسه پارلمان تحویل خواهد شد.

وی در این راستا ادامه داد که بیشتر فراکسیون‌های سیاسی کشور به این قانون رأی خواهند داد، چرا که این قانون نشان دهنده تمامیت ارضی عراق است و توافق ویژه‌ای میان گروه‌های سیاسی این کشور در این زمینه وجود دارد.

بر اساس اظهارات این مقام پارلمانی عراق، قانون خروج نیروهای خارجی از این کشور شامل خارج کردن تمامی نیروهای غیر عراقی از عراق می‌شود و بر این اساس باید پایگاه‌های نظامی موجود در اقلیم کردستان عراق نیز تخلیه شوند.

در همین رابطه حسن سالم رئیس فراکسیون صادقون که نماینده جنبش عصائب اهل الحق در پارلمان عراق است، تاکید می‌کند: ما به دنبال خروج تمام نیروهای خارجی از بخش‌های مختلف عراق هستیم. وی در اظهارات مطبوعاتی خود تأکید کرد که آمریکا اهداف و برنامه‌هایی در عراق دارد و تلاش دارد در بیشترین زمان ممکن در عراق باقی بماند تا بتواند پروژه‌های خود را به اجرا بگذارد.

سالم تأکید کرد که فراکسیون متبوع وی با وجود هشدارهای آمریکا و کشورهای دیگر به دنبال تصویب این قانون است. همچنین جواد الطلیباوی سخنگوی نظامی العصائب نیز به نیروهای آمریکایی هشدار داد که با روش‌ها و فنون متعدد نظامی و مبارزاتی با آنها مقابله خواهد شد. این هشدار بعد از آن مطرح شد که آمریکا تهدید کرد گردان‌های الحشد الشعبی از سوی اسرائیل مورد تهدید قرار گرفته است.

وی در این رابطه ابراز داشت که اگر دولت آمریکا اقدام به انجام حمله‌ای ضد محور مقاومت کند، گردان‌های مقاومت در کمین نیروهای آمریکایی خواهند بود و از هیچ تلاشی برای مقابله با تجاوزات دشمن فروگذار نخواهند کرد.

همچنین هوشیار زیباری وزیر امور مالی سابق عراق و از رهبران حزب دموکراتیک کردستان عراق در این رابطه می‌گوید: یک موضوع سیاسی اساسی در عراق وجود دارد که به زودی آغاز خواهد شد. وی با اشاره به تحرکات پارلمانی احتمالی در این خصوص اعلام کرده است که این سفارش ایران است که خروج نیروهای آمریکایی از طریق رأی‌گیری در پارلمان عراق دنبال شود.

نیروهای ائتلاف فتح اما این قانون را در حد تصویب شده می‌دانند و معتقدند که آخرین بازبینی‌ها در این خصوص انجام می‌شود، با این وجود برخی منابع مطلع از داخل جریان فتح اعلام می‌کنند که ایده این قانون در میان فراکسیون‌های سیاسی مطرح است و احتمال در آینده به یک پیش‌نویس تبدیل خواهد شد.

منبع: تسنیم

نظر بدهید