کارگاه آموزشی برنامه ترویجی با موضوع روش های صحیح داشت در باغات چای درورکوره املش برگزارشد

  چاپ   2 , بهمن , 1397 ساعت 10:23 ق.ظ  

یک برنامه ترویجی با موضوع روش های صحیح داشت در باغات چای به همت اداره چای املش وباحضورکارشناسان سازمان چای کشور در مسجد فاطمه الزهرا(س) روستای ورکوره برگزارگردید.
دراین کارگاه آموزشی مهندس سید محسن سنجری مسئول ترویج وآموزش سازمان چای کشور ضمن تشریح انواع هرس و نحوه انجام آن و تغذیه مناسب باغات چای توصیه هایی در خصوص هرس و نحوه صحیح مصرف انواع کود ارائه نمود.
وی در خصوص انجام هرس در طول دوره بهره برداری و مصرف بی رویه کود نیز هشدار داد که این کار هم به بوته چای هم خاک آسیب خواهد زد.
مهندس سنجری برگزاری این کلاسها وارتباط دوسویه کشاورزان چایکار ومروجان را از اهداف سازمان چای برشمرد و از چایکاران خواست ارتباط بیشتری با کارشناسان داشته باشند.
درپایان این نشست کارشناسان سازمان چای کشور به سوالات وپرسش های کشاورزان چایکار حاضر در این نشست پاسخ دادند.
گفتنی است در این برنامه آموزشی ترویجی چند تن از کشاورزان چایکار خواستار نظارت وراهنمایی کارشناسان سازمان به نوع هرس باغات چای به تناسب منطقه ونوع قرارگرفتن باغات چای درسطح های شیب دار وفاقد شیب ، ارائه نهال جهت جایگزینی بوته ها درباغ هایی که دچار بیماری نماتد شده اند وهمچنین آزمایش های رایگان خاک توسط پژوهشکده چای ،تخصیص تسهیلات برای احیای باغات چای رهاشده وهمچنین باغات چای دچار بیماری نماتد افزایش قیمت خرید برگ سبز، ارزیابی درست محصول و پرهیز از ارزیابی سلیقه ای در خریدبرگ سبز در طول دوره بهره برداری و جلوگیری از تغییر اراضی چایکاری که به هویت و فرهنگ مردم درسطح روستاها ومناطق چایکاری و استقلال اقتصادی آنها ضربه خواهد زد را به همراه خواهد داشت؛ گردیدند.
کشاورزان چایکار همچنین خواستار استمرار این جلسات در طول سال خصوصا زمان بهره برداری نیز شدند.
لازم به ذکراست دراین برنامه آموزشی مهندس فرهادی رییس اداره اصلاح، احیا و توسعه باغات چای سازمان چای کشور نیز حضورداشت.

نظر بدهید