آخرین تحولات خاورمیانه؛شلیک دو موشک بالستیک از سوی مبارزان یمنی به محل تجمع سعودی ها/ اعلام تاریخ دور بعدی گفتگوهای طالبان و آمریکا/ بسته شدن کنسولگری پاکستان در مزار شریف/ حمایت قاطع صدر اعظم آلمان از موجودیت اسرائیل/ آبرو ریزی تبعه سعودی در فرودگاه بیروت

  چاپ   8 , بهمن , 1397 ساعت 9:07 ق.ظ  

مسامحه اردن با اسرائیل و تعلل در احیای روابط با دمشق و تهران، اعلام تاریخ دور بعدی گفتگو‌های طالبان و آمریکا، کنسولگری پاکستان در مزارشریف بسته شد، واکنش صدر اعظم آلمان به موجودیت اسرائیل، آبروریزی تبعه سعودی در فرودگاه بیروت و دیدار السیسی و البشیر از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به شلیک دو موشک بالستیک مبارزان یمنی به نجران نیز اشاره کرد.

مسامحه اردن با اسرائیل و تعلل در احیای روابط با دمشق و تهران، اعلام تاریخ دور بعدی گفتگو‌های طالبان و آمریکا، کنسولگری پاکستان در مزارشریف بسته شد، واکنش صدر اعظم آلمان به موجودیت اسرائیل، آبروریزی تبعه سعودی در فرودگاه بیروت و دیدار السیسی و البشیر از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به شلیک دو موشک بالستیک مبارزان یمنی به نجران نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»، مبارزان یمنی محل تجمع مزدوران سعودی را در جنوب این کشور با دو موشک بالستیک هدف قرار دادند؛ اقدامی که بار دیگر نشان داد آتش جنگ افروخته شده در خاک یمن هنوز فروکش نکرده و تجاوز و اشغالگری سعودی ها همچنان با پاسخ مبارزان یمنی رو به رو می شود.

شلیک دو موشک بالستیک از سوی مبارزان یمنی به محل تجمع سعودی ها/ اعلام تاریخ دور بعدی گفتگوهای طالبان و آمریکا/ بسته شدن کنسولگری پاکستان در مزار شریف/ حمایت قاطع صدر اعظم آلمان از موجودیت اسرائیل/ آبرو ریزی تبعه سعودی در فرودگاه بیروت

نیروهای یمنی دو موشک بالستیک از نوع زلزال ۱ را به محل تجمع مزدوران ارتش سعودی در صحرای البقع در استان نجران عربستان سعودی شلیک کردند.

از سوی دیگر منابع یمنی از کمین موفق ارتش و کمیته های مردمی یمن ضد نظامیان سعودی در نجران خبر دادند.

این منابع به یورش ناکام نظامیان سعودی که با مشارکت جنگنده ها و بالگردها رخ داد، اشاره کردند.

مسامحه اردن با صهیونیستها و تعلل در احیای روابط با دمشق و تهران
هفته گذشته اردن در سطح روابط دیپلماتیک خود شاهد تصمیم گیری درباره دو پرونده مربوط به همسایگان خود یعنی رژیم صهیونیستی و سوریه بود که رفتارهای ضد و نقیض مقامات اردن را آشکارتر کرد.

روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم» در این باره نوشت که با وجود اینکه نمایندگان پارلمان اردن در حال رقابت برای برقراری روابط با سوریه هستند، اما دولت اردن همچنان در این پرونده به کُندی پیش میرود و چند روز پیش نیز در اقدامی منفعلانه تنها به تعیین کاردار در سفارت اردن در دمشق اکتفا کرد و حتی تا به این لحظه خواسته نمایندگان پارلمان برای توسعه روابط با ایران را نادیده گرفته است.

شلیک دو موشک بالستیک از سوی مبارزان یمنی به محل تجمع سعودی ها/ اعلام تاریخ دور بعدی گفتگوهای طالبان و آمریکا/ بسته شدن کنسولگری پاکستان در مزار شریف/ حمایت قاطع صدر اعظم آلمان از موجودیت اسرائیل/ آبرو ریزی تبعه سعودی در فرودگاه بیروت

 

در مقابل این تصمیم اردن، شاهد تعامل مقامات اردن با پرونده فرودگاه رژیم صهیونیستی در مرز اردن بودیم که با وجود تأکید مقامات اردن بر پیگیری این موضوع، اما تحرکات اردنی ها و حتی معاهده صلح «وادیعربه» و روابط دیپلماتیک دو طرف نتوانست مانع این رژیم برای نقض حاکمیت اردن شود و این کشور را از احداث فرودگاه «رامون» در مرز اردن که مانعی در برابر فعالیت فرودگاه ملک حسین است، بازنداشت.

کاپیتان «هیثم میستو» رئیس سازمان هواپیمایی غیرنظامی اردن در این باره تأکید کرد که فرودگاه رامون رژیم صهیونیستی بر خلاف استانداردهای بین المللی مربوط به حاکمیت کشورها و حریم هوایی است و حتی در روز افتتاح این فرودگاه، «ابراهیم الجازی» وزیر اسبق اردنی گفت که افتتاح این فرودگاه به صورت «یکجانبه» صورت گرفت و بر خلاف توافقنامه های صلح و توافقنامه شیکاگو ویژه پروازهای غیرنظامی است.

به نوشته رأی الیوم، با وجود اظهارنظرهای منفعلانه مقامات اردن در این باره، اما به نظر میرسد که دولت این کشور با وجود اقدامات تحریک آمیز رژیم صهیونیستی به دنبال تحرکات دیپلماتیک است و این مسئله را در پرونده منطقه الباقوره و الغمر، تجاوزات مکرر به اماکن مقدس، ایجاد کانال دریایی و … شاهد هستیم همچنانکه «غسان المجالی» سفیر این رژیم نیز همچنان در دفتر خود در تلآویو حضور دارد.

همزمان با افتتاح این فرودگاه، اردن اعلام کرد که یک دیپلمات را به عنوان کاردار در سفارت این کشور در دمشق تعیین کرده است در حالیکه اردن همچنان از اینکه سطح روابط دیپلماتیک خود با تلآویو را کاهش دهد، خودداری میکند.

در همین ارتباط، چند تن از نمایندگان پارلمان اردن با «مجتبی فردوسیپور» سفیر تهران در امان نیز دیدار کردند و «نضال الطعانی» رئیس کمیته امور خارجه پارلمان اردن خواستار ایجای فضایی برای توسعه روابط بین اردن و ایران به خصوص در سطح روابط پارلمانی شد.

بنابر این گزارش، نمایندگان پارلمان اردن در زمینه برقراری روابط با سوریه و متحدان آن به مراتب جلوتر از دولت این کشور حرکت می کنند در حالیکه دولت اردن نیز در زمینه برقراری ارتباط با رژیم صهیونیستی جلوتر از نمایندگان پارلمان است. پس از گذشت بیش از یک ماه از سفر هیأت پارلمانی اردن به دمشق، «عاطف الطراونه» رئیس پارلمان اردن از همتای سوری خود رسما برای حضور در کنفرانس پارلمان های عربی در امان دعوت کرد.

به نوشته رأی الیوم، اگرچه برخی ها اصرار بر این دارند که الطراونه بدون مشورت دولت تصمیم گیری میکند، اما همین مسئله نشان می دهد که دولت اردن در زمینه بهبود روابط با دمشق بسیار کُند عمل می کند و البته این سیاست را به صورت معکوس در برخورد با رژیم صهیونیستی و پاسخ به اقدامات آن که نقض حاکمیت اردن است، اعمال می کند.

این روزنامه در پایان نوشت که در هر صورت استمرار این خط مشی اردن مثبت به نظر نمیرسد به خصوص اینکه اقدام دیرهنگامی که اردن در برقراری روابط با بغداد اتخاذ کرد نیازمند گسترش آن با محیط اطراف خود است.

اعلام تاریخ دور بعدی گفتگوهای طالبان و آمریکا
وزارت امور خارجه قطر روز یکشنبه گفت: دور دیگر از گفتگوهای صلح میان طالبان افغانستان و آمریکا به صورت آزمایشی برای ۲۵ فوریه زمانبندی شده است.شلیک دو موشک بالستیک از سوی مبارزان یمنی به محل تجمع سعودی ها/ اعلام تاریخ دور بعدی گفتگوهای طالبان و آمریکا/ بسته شدن کنسولگری پاکستان در مزار شریف/ حمایت قاطع صدر اعظم آلمان از موجودیت اسرائیل/ آبرو ریزی تبعه سعودی در فرودگاه بیروت

این گفتگوها بعد از آن تعیین شد که یک پیش نویس توافق صلح برای پایان احتمالی طولانی ترین جنگ آمریکا به دست آمد.

این مقام گفت: «دو طرف موقتا توافق کردند روز ۲۵ فوریه دوباره گرد هم بیایند.»

بر اساس این پیش نویس نظامیان آمریکایی در عرض ۱۸ ماه بعد از امضای توافق از افغانستان خارج میشوند و در این صورت، جنگ در این کشور ۱۷ سال بعد از تجاوز نیروهای با هدایت آمریکا به افغانستان پایان خواهد یافت.

کنسولگری پاکستان در مزارشریف بسته شد
وزارت امورخارجه پاکستان اعلام کرد، این زن پس از بازرسی محافظان کنسولگری و پیدا شدن نارنجک در کیف دستی او بازداشت شده است.

وزارت امور خارجه پاکستان از مقامات امنیتی افغان خواسته که امنیت کنسولگری های پاکستان را در افغانستان به طور کامل تأمین کنند و نتایج تحقیقات از مظنون را با اسلام آباد در میان بگذارند.

منیر فرهاد، سخنگوی والی بلخ به شبکه خبری بیبیسی گفته است، دختری که دستگیر شده است، ۱۷ سال دارد و یکی از متقاضیان ویزای پاکستان بوده است.

به گفته فرهاد، این دختر جوان در بازداشت است و تحقیقات از او ادامه دارد. او گفت که تا هنگام کامل شدن تحقیقات نمی توان قضاوت کرد که آیا او قصد حمله به کنسولگری را داشته است یا نه.

در همین حال عادل شاه عادل، سخنگوی پلیس ولایت بلخ هم گفته است که دو زن دیگر که همراهان این دختر بوده اند نیز بازداشت شده اند.

پاکستان در شهرهای مزارشریف، قندهار، هرات و جلالآباد کنسولگری دارد.

سال گذشته میلادی کنسولگری پاکستان در جلالآباد در شرق افغانستان هم برای حدود یک ماه بسته شد. پاکستان دلیل آن را دخالت مقامات در امور اجرایی کنسولگری خوانده بود.

کنسولگری پاکستان در مزارشریف در منطقه حوزه چهارم امنیتی این شهر قرار دارد و گفته می شود که روزانه حدود ۵۰۰ متقاضی ویزای پاکستان به این کنسولگری مراجعه میکنند.

مرکل: اسرائیل باید موجودیت خود را حفظ کند
«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در مصاحبه با یک رادیوی اسرائیلی گفت: من نگرانی اسرائیل درباره ایران و سیاست هایی که موجودیت این رژیم را تهدید میکند، را درک میکنم.

وی افزود: این حق اسرائیل است و مهم است که به فکر منافع امنیتی خود باشد.شلیک دو موشک بالستیک از سوی مبارزان یمنی به محل تجمع سعودی ها/ اعلام تاریخ دور بعدی گفتگوهای طالبان و آمریکا/ بسته شدن کنسولگری پاکستان در مزار شریف/ حمایت قاطع صدر اعظم آلمان از موجودیت اسرائیل/ آبرو ریزی تبعه سعودی در فرودگاه بیروت

مرکل که به مناسبت سالروز یادبود هلوکاست با این رادیوی اسرائیلی مصاحبه می کرد مدعی شد، اینکه سیاست های ایران تهدیدی برای تل آویو است درست است.

وی با اشاره به اینکه شرایط در سوریه به طور طبیعی تهدیدی برای اسرائیل است تاکید کرد که این رژیم باید موجودیت خود را حفظ کند.

روزنامه هاآرتص نوشت، مرکل درباره حضور مستشاران ایرانی در سوریه با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه گفتگو کرده است. مرکل در این زمینه گفت: این یکی از دلایلی است که به عنوان مثال ما تلاش میکنیم نیروهای ایرانی در نزدیکی مرزهای جولان (اشغالی) نباشند.

آبروریزی تبعه سعودی در فرودگاه بیروت
یگان بازرسیها در نیروهای امنیت داخلی لبنان مستقر در فرودگاه بین المللی بیروت یک شهروند سعودی را که حدود ۸ هزار قرص روانگردان و مخدر در اختیار داشت، بازداشت کردند.

وی برای انجام تحقیقات بیشتر به مراجع ذیربط ارجاع داده شد.

تجارت مواد مخدر در عربستان که ادعای ام القرای جهان اسلام را دارد، به یکی از پررونقترین قاچاق های دنیا تبدیل شده و عربستان سومین کشور مصرف کننده مواد مخدر در دنیا به شمار میرود.

با وجود اینکه عربستان مجازات اعدام را برای قاچاقچیان مواد مخدر در نظر گرفته، اما پروندههایی نظیر قاچاق مواد مخدر در این کشور روز به روز افزایش پیدا میکند. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۷۷۶ نفر به اتهام تجارت مواد مخدر بازداشت شدند. اما این رقم در سال ۲۰۱۸ به حدود ۴ هزار و ۸۴۱ نفر افزایش پیدا کرد که تمام آنها سعودی هستند. به این ترتیب آمار بازداشت شدگان در پروندههای مواد مخدر طی دو سال تقریباً سه برابر شده است. به این ترتیب میتوان گفت که روزانه ۱۳ قاچاقچی مواد مخدر در عربستان بازداشت میشوند.

در سال ۲۰۱۸، حدود ۸۳ میلیون قرص روانگردان کپتاگون در عربستان سعودی کشف و ضبط شده که حدود سه برابر جمعیت این کشور است. همچنین ۲۸ تن حشیش و ۹۰ کیلوگرم هروئین از دیگر موارد ضبط شده در عربستان است. این در حالی است که مقادیر قابل توجهی از انواع دیگر مواد مخدر نیز در این کشور کشف و ضبط شده است.

سه سال پیش نیز مقامات امنیتی در فرودگاه بینالمللی بیروت حدود دو تن مواد مخدر و قرص روانگردان کشف کردند که یک شاهزاده سعودی قصد داشت آن را به عربستان منتقل کند. این محموله متعلق به «عبدالمحسن بن ولید بن عبدالمحسن بن عبدالعزیز» بود که شامل ۲۴ بسته و هشت چمدان حاوی مواد مخدر از نوع کپتاگون بود و قرار بود به مقصد منطقه حائل (در شمال غرب عربستان) قاچاق شود.

جزئیات دیدار السیسی و البشیر
رؤسای جمهور مصر و سودان بر اهمیت هماهنگی در اتخاذ مواضع به منظور حل نهایی بحران سد النهضه اتیوپی تاکید کردند.

دو طرف در این دیدار بر اهمیت هماهنگی در اتخاذ مواضع برای تسریع در رسیدن به حل نهایی بحران سد “النهضة” اتیوپی تاکید کردند.

بشیر در نشستی خبری که بعد از نشست با السیسی در پشت درهای بسته برگزار شد گفت: سد النهضه مسئله ای حیاتی برای مصر و سودان است به گونهای که مصر منافع زیادی در آبهای نیل دارد و احداث و راه اندازی سد النهضه برای سودان و مصر حائز اهمیت است.

السیسی نیز در این نشست گفت: ما درباره تحولات مربوط به مذاکرات سد النهضه و ا. همیت رسیدن به توافق بین مصر و سودان و اتیوپی در آیندهای نزدیک بحث و تبادل نظر کردیم.

رئیسجمهور سودان در این نشست بر اهمیت همکاری دوجانبه و امنیتی بین کشورش و مصر تاکید کرد و گفت: برخی از نهادهای منفی برای بر هم زدن ثبات در منطقه تلاش میکنند.

وی گفت که السیسی را در جریان تحولات سودان به دور از آنچه در رسانه ها منتشر شده است قرار داد و گفت که ملت سودان مردمی آگاه هستند و به کسی اجازه نمیدهند که ثبات کشورشان را بر هم زند.

البشیر ضمن ابراز خوشنودی از سطح روابط با مصر در زمینههای مختلف اقتصادی، سیاسی، امنیتی، و نظامی گفت که خارطوم و قاهره دیدگاههای مشترکی در قبال مسائل مختلف و تحولات منطقه دارند.

سفر البشیر به مصر در حالی صورت گرفته که اعتراضات مردمی در این کشور از روز چهارشنبه ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ (۲۸ آذر ۹۷) آغاز شد. جرقه تظاهرات سراسری در سودان زمانی زده شد که دولت این کشور آفریقایی تصمیم به افزایش قیمت نان گرفت. بر اساس آمارهای دولتی از ابتدای نا آرامی های سودان تا کنون حدود ۳۰ نفر جان باخته و صدها تن نیز زخمی شده اند.

درخواست بیپاسخ گزارشگر سازمان ملل از ریاض
گزارشگر سازمان ملل متحد برای بازدید از محل قتل روزنامهنگار منتقد سعودی و همچنین جهت دیدار از ریاض درخواست داده، اما تاکنون ریاض به این خواسته پاسخ نداده است.

آگیس کالامار که دیداری از ترکیه را آغاز کرده است، تحقیق درباره قتل خاشقجی را برای آشکار شدن واقعیت های پرونده و محاکمه دست اندرکاران آن ضروری خواند.

محمد ناصر، خبرنگار العالم در ترکیه گزارش داد، جنایت قتل خاشقجی بار دیگر و این بار از راه تلاش برای انجام تحقیق بین المللی و مستقل در اولویتهای اخبار روز قرار گرفت. آگیس کالامار گزارشگر سازمان ملل متحد ریاست کمیته تحقیقات جنایی بینالمللی را بر عهده گرفت و قبل از آن که با دعوت رسمی ترکیه وارد آنکارا شود، خواستار دیدار با سفیر عربستان در ترکیه و همچنین موافقت با بازدید اعضای کمیته تحقیق از محل کشته شدن خاشقجی شد. او همچنین منتظر پاسخ به درخواستش برای دیدار با مقامات عربستان در ریاض است.

کالامار به خبرنگاران گفت: عربستان اعتراف کرد این جنایت از قبل و با همدستی برخی از مقامات این کشور برنامه ریزی شده بود، به عقیده من از نظر مقررات بین المللی حقوق بشر، قتل خاشقجی تمامی ویژگیهایی را که بتوان آن را اعدام در خارج از چارچوب قضایی دانست داراست و حال این عربستان است که باید خلاف این برداشت را اثبات کند.

ترکیه نیز از زبان وزیر امور خارجه اش اعلام کرد، وقت آن رسیده است تا در این پرونده تحقیقی بین المللی آغاز شود.

وزارت امور خارجه ترکیه از گزارشگر سازمان ملل خواست تا سفری به ترکیه داشته باشد، این سفر تا دوم فوریه ادامه خواهد داشت. آنکارا از آمادگی خود برای همکاری با هر نوع تحقیق بین المللی خبر داد و گزارشگر سازمان ملل نیز از تلاش برای تحقیق مستقلی گفت که بتواند به بازرسان این امکان را بدهد تا به دلایل و مستندات در اختیار ترکیه و عربستان دست یابند و این اسناد را به شیوهای بیطرفانه بررسی کنند. او این تحقیق را برای پایان دادن به پرونده قتل خاشقجی و محاکمه عوامل این قتل لازم دانست. کالامار نتایج تحقیقاتش را ماه ژوئن به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تحویل خواهد داد.

نظر بدهید