روحانی: آمریکا ۱۳ بار درخواست ملاقات کرده است/ موفقیت ایران در مبارزه با تروریسم را نباید فراموش کنیم

  چاپ   16 , اسفند , 1397 ساعت 12:09 ب.ظ  

روحانی نمایه

رئیس جمهور گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه توفیقات بزرگی را بدست آورد و این را نباید فراموش کنیم.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (پنجشنبه) در جلسه شورای اداری استان گیلان، اظهار داشت: روزها و ماه‌های سختی بر مردم ما در سال ۹۷ گذشت اما باران رحمت الهی در این سال و موفقیت‌های ما در عرصه بین المللی جای شکر دارد. درست است که امروز در تحریم هستیم، اما این تحریمی است که از ابتدای انقلاب تا کنون، موافقان آن تنها چند کشور محدود هستند.

وی افزود: در زمان جنگ و پس از آن تحریم داشتیم، اما هیچ وقت پیش نیامد که تحریمی را به سردمداری آمریکا داشته باشیم و موافقان آن فقط رژیم صهیونیستی و چند کشور محدود باشند. متحدان استراتژیک آمریکا، کل اروپا، آسیا، آفریقا، آمریکای شمالی، کانادا، مکزیک و حتی در داخل آمریکا نیز این تحریم را محکوم می‌کنند. در نظرسنجی اخیری که در آمریکا صورت گرفت، ۶۰ درصد مردم آمریکا تحریم ایران را از سوی ترامپ غلط خواندند و این موفقیتی بسیار مهم در عرصه سیاسی، فرهنگی و افکار عمومی است.

روحانی ادامه داد: در منطقه موفقیت‌های زیادی بدست آوردیم که با توجه به حساسیت منطقه، موفقیت‌های بسیار مهمی است. برای اولین بار در این منطقه است که تصمیم گیری اصلی برای امنیت منطقه و بویژه سوریه توسط سه کشوری صورت می‌گیرد که یکی از آنها ایران است. جلسات ایران، روسیه و ترکیه محور اصلی حل و فصل بحران در سوریه است.

بیشتر بخوانید:

ما به فکر مردم هستیم و شب‌ها خواب راحت نداریم / از مردم می‌خواهیم به دولت اعتماد کنند

فیلم / روحانی: مردم آزاد هستند به دولت انتقاد کنند

رئیس جمهور با بیان اینکه کشورهای دیگری امروز متقاضی عضویت در این حرکت سیاسی و منطقه‌ای هستند، گفت: این برای ما موفقیت است. نظام جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه توفیقات بزرگی را بدست آورد و این را نباید فراموش کنیم. نیروهای مسلح و دولت همه دست به دست هم دادند در این پیروزی و دولت پول، سلاح، سیاست خارجی، بخشی از کار اطلاعاتی را انجام می‌دهد و نیروهای مسلح هم در میدان هستند و کار را انجام می‌دهند.

وی افزود: در دنیای به هم پیوسته‌ای زندگی می‌کنیم و ما نمی‌توانیم نسبت به همسایگان‌مان بی تفاوت باشیم. می‌توانستیم نسبت به عراق بی تفاوت باشیم، اما قطعاً اگر حمایت جمهوری اسلامی ایران نبود، بغداد و اربیل حتماً سقوط می‌کردند و داعش بر این منطقه مسلط می‌شد و مشکلاتی را برای مردم و ملت عراق به وجود می‌آورد و آنها را آواره می‌کرد و مجبور بودند به ایران پناه بیاورند. مگر می‌توان در برابر آواره آنها را راه نداد؟ ما که اروپا نیستیم که مرزمان را ببنیدم، ما آمریکا نیستیم که با تفنگ مردم را بزنیم و یا آوارگان را به کشورمان راه ندهیم، باید از آنها پذیرایی می‌کردیم کما اینکه از مردم عراق، کویت و افغانستان نیز تا کنون پذیرایی کرده‌ایم.

روحانی با بیان اینکه ملت ایران علیرغم سختی‌ها و مشکلات نشان داد مقاوم و ایستاده است و قدرت بزرگی در منطقه است، عنوان کرد: مردم ۲۲ بهمن بسیار باشکوهی را برگزار کردند که نشانه آگاهی آنها است. جمهوری اسلامی ایران در طول حوادث سال ۹۶ به گونه‌ای عمل کرد که در طول یک سال ۷۱ هزار خانه را ساخت یا مرمت کرد. تمام خانه‌های زلزله کرمان بازسازی شد. آمریکا را ببینید وقتی جایی دچار سونامی، طوفان و یا گردباد می‌شود چقدر بازسازی‌ها طول می‌کشد.

رئیس جمهور تصریح کرد: می‌دانیم که روزهای سختی برای کشور هست، اما راه دومی بجز مقاومت نداریم و اگر داشتیم دنبال آن می‌رفتیم. امروز راهی جز ایستادگی و مقاومت نداریم. در سفر سال ۹۶ به نیویورک، ۸ بار دولت آمریکا برای ملاقات با رئیس جمهور آمریکا درخواست داد و در سال ۹۷ نیز ۵ نفر از رهبران دنیا واسطه برای این دیدار شدند. به آنها گفتم که شرایط و زمان را مناسب نمی‌بینم، آمریکا باید اول به برجام برگردد و به اشتباه خود اعتراف کنند.

وی گفت: اینگونه نیست که کسی فکر کند ما عاشق چشم و ابروی آمریکا باشیم، شاید آنها عاشق چشم و ابروی ایران عزیز باشند، آنها در پی ما هستند و به دنبال مذاکره هستند، ما هم از مذاکره فراری نداریم و اهل این کار هستیم. چون تخصص مذاکره دارم با قدرت می گویم که هیچ ترسی از میز مذاکره نداریم و آنچنان منطق ما قوی و چارچوب دار است که در برابر آمریکا و یا هر کس دیگری هستیم.

روحانی با بیان اینکه همانگونه که از میدان جنگ ترسی نداریم از میدان مذاکره هم نمی‌ترسیم، افزود: اصل این است که به منافع ملی خود برسیم و ما عاشق چشم و ابروی منافع ملی‌مان هستیم. تاکنون ملت ما در صحنه‌های مختلف موفق بوده، علیرغم اینکه آمریکا به دنبال شکستن ملت ما بوده، اما بزرگترین پالایشگاه ما در سال ۹۷ افتتاح شد. یکی از مهمترین راه آهن‌های ما در این سال افتتاح شد و تا آخر سال بزرگترین طرح گازی را در عسلویه افتتاح خواهیم کرد. در هر استانی که می‌رویم، ۴ تا ۱۰ هزار میلیارد طرح و پروژه افتتاح می‌شود و به همان اندازه نیز کلنگ زنی می‌شود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در میدان جنگ گاهی میزنیم و گاهی هم ممکن است بخوریم؛ همه تلاش ما یک جمله بیشتر نیست و آن هم تلاش برای کم کردن هزینه‌ها است. اگر می‌خواهیم بایستیم و دشمن را مجبور به عقب نشینی کنیم باید هزینه بدهیم. تلاش مسئولین باید این باشد که این هزینه کمتر شود.

وی با تاکید بر اینکه رابطه ما با دنیا اعم از اروپا، روسیه، هند و یا همسایگان بر مبنای منفعت مشترک است، اظهار داشت: رابطه بر اساس منفعت یک طرفه اولاً شدنی نیست و ثانیاً اگر هم بشود، ماندگار نیست و پس از مدتی از بین خواهد رفت.

روحانی گفت: نمایندگان مجلس به مشکلات حوزه انتخابیه واقف هستند و افکار عمومی از آنها می‌خواهد که مشکلات را مطرح کنند. در مجلس هم که این روزها در خصوص معیشت مردم بحث بود، ممکن است مجلس نظری داشته باشد که ما مخالف یا موافق باشیم، اما نهایتاً اگر مجلس موضوعی را تصویب کرد و شورای نگهبان هم تأیید کرد، ما اجرا می‌کنیم، حال ممکن است در اجرای آن مشکل و سختی داشته باشیم اما بهرحال ما مجری هستیم.

رئیس جمهور ادامه داد: همیشه بین مجلس و دولت این بحث‌ها هست چراکه ما دولت حزبی نداریم. در دنیا دولت‌ها حزبی هستند و حزب هم حاکم بر دولت و هم بر مجلس است. بسیاری از دولت‌ها قدرت خود را از مجلس می‌گیرند. ما سیستم حزبی در کشور نداریم، در این لایحه‌ای که به مجلس داده‌ایم، یکی از بحث‌های ما هویت دادن به احزاب بود. البته سخت است چراکه ما حزب ساخته شده درست در ایران نداریم. مشکلی داریم که باید برطرف شود، اینکه حزب نداریم و احزاب ما معمولاً فصلی و در زمان انتخاب هستند. باید چند حزب درست و قوی در کشور داشته باشیم.

وی با بیان اینکه دولت من دولت کاملاً غیرحزبی و غیرجناحی است، اظهار داشت: این امتیازاتی دارد، اما سخت هم هست و وقتی روز سخت پیش می‌آید کسی برای آن سینه سپر نمی‌کند. یکی می‌گوید من نبودم، دیگری می‌گوید من هم نبودم، یکی دیگر می‌گوید من گفتم این بهتر است و همه در می‌روند چراکه تعهد آن‌چنانی ندارند.

روحانی تاکید کرد: حزب باید تعهد به مردم بسپارد و در روز مشکل به میدان بیایند.

رئیس جمهور عنوان کرد: اگر امروز در کشور اقتصاد ما در اختیار بخش خصوصی آگاه و آشنای به تجارت جهانی بود و یا چند بانک خصوصی قویم داشتیم، تحریم اثر کمتری داشت. یکی از مشکلات اصلی ما این است که چگونه بانک‌ها را ساماندهی کنیم. در دولت یازدهم ریشه مؤسسات غیرمجاز را کندیم و بار سنگینی بر روی دوش دولت گذاشته شد تا پول مردم را برگردانیم.

ادامه دارد…

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

نظر بدهید