آخرین دژ تروریست‎ها در سوریه در آستانه فروپاشی

  چاپ   30 , مرداد , 1398 ساعت 11:38 ق.ظ  

اهمیت آزادسازی خان شیخون در پرونده تروریست‌ها

آزادسازی شهر راهبردی خان شیخون در جنوب استان ادلب سبب شده تا نفس بقایای تروریست‌ها در این کشور پس از ۸ سال به شماره بیفتد.

به گزارش مشرق، ارتش سوریه از ۵ آگوست (۱۴ مرداد) و در پی نقض آتش بس در استان «ادلب» توسط گروه‌های تروریستی، عملیات گسترده پاکسازی و بازپس گیری مناطق تحت کنترل گروه‌های تروریستی را بر این استان متمرکز کرده و اخیرا موفق شد وارد شهر رهبردی «خان شیخون» در حومه جنوبی این استان شود.

ادلب استانی در شمال غربی سوریه و آخرین دژ و پناهگاه تروریست‌ها در سوریه است که از سال ۲۰۱۵ تاکنون در اشغال تروریست‌ها قرار دارد.
براساس اعلام سازمان ملل این استان شاهد حضور حدودا ۱۰ هزار تروریست گروه‌های «جبهه النصره» و «القاعده» است. استفاده این تروریست‌ها از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی در عملیات نظامی سبب شده بتوانند این استان را ناامن ساخته و کنترل خود را بر آن تداوم ببخشند.

شهر استراتژیک و کلیدی خان شیخون در حومه جنوبی ادلب که از سال ۲۰۱۴ تاکنون در کنترل گروه‌های تروریستی بود، با توجه به موقعیت جغرافیایی حیاتی و مشرف بودن به مسیرهای اصلی پیوند دهنده مناطق شرقی، غربی و شمالی ادلب از اهمیت زیادی برخوردار است.

بیشتر بخوانید:

این شهر بامداد دوشنبه شاهد تحولات جدیدی بود. نیروهای ارتش سوریه بامداد دوشنبه ضمن ورود به این شهر و استقرار مواضع خود موفق شدند حمله تروریست‌ها به یکی از مقرهای خود را خنثی و آنان را از مسیر شمالی شهر به عقب برانند.

از جمله دلایل اهمیت آزادسازی خان شیخون می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

– تسهیل بازگشایی بزرگراه M۵ حلب و دمشق که دو پایتخت اقتصادی و سیاسی سوریه را به یکدیگر پیوند می‌دهد.

– تسهیل عملیات نظامی آزادسازی «کفرسجنه» و «معره النعمان» به عنوان منطقه پیوند دهنده مسیرهای بین المللی سوریه.

– امکان تسلط و کنترل کامل بر منطقه حدود چند صد کیلومتر مربعی حومه شمالی استان «حماه» موسوم به «مثلث مرگ» شامل شهرک‌های «الزکاه»، «اللطامنه» و «کفر زیتا».

– اشراف بر منطقه «مورک» مرکز دیده بانی ارتش ترکیه.

– اتصال مناطق شرقی، غربی و شمالی استان ادلب به یکدیگر.

آزادسازی این شهر نه تنها گام مهمی در پاکسازی استان ادلب بلکه مقدمه‌ای برای آزادسازی کامل استان حماه خواهد بود؛ چرا که ارتش سوریه با محاصره مناطق اطراف حماه، تروریست‌ها را ناچار به تسلیم و عقب نشینی خواهد کرد.

به نظر می‌رسد موفقیت ارتش سوریه در آزادسازی خان شیخون، مسیر پاکسازی کامل خاک این کشور از گروه‌های تروریستی را هموار کرده است. هرچند ادامه تلاش‌های سوریه برای این هدف نیز بدون مانع تراشی ترکیه دنبال نخواهد شد.
منبع: میزان

نظر بدهید