تظاهرات علیه سیسی رئیس جمهوری مصر/ تعدادی بازداشت شدند

  چاپ   30 , شهریور , 1398 ساعت 12:37 ب.ظ  

تظاهرات جمعه در پاسخ به فراخوان‌هایی انجام شد که از طریق شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌بودند.

تعدادی از افراد شرکت کننده در تظاهرات علیه سیسی رئیس جمهوری مصر در قاهره بازداشت شدند. آنها علیه سیسی شعار می دادند و خواستار کناره گیری او از قدرت شدند.

به گزارش عصرایران، تظاهرات علیه سیسی، اتفاقی نادر در مصر است.

خبرگزاری فرانسه نوشت تظاهرات های کوچکی علیه سیسی در قاهره و دیگر شهرهای مصر انجام شد اما پلیس به سرعت توانست معترضین را متفرق کند.

تظاهرات علیه سیسی رئیس جمهوری مصر/ تعدادی بازداشت شدند

فیلم های منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد دهها نفر در شهرهای اسکندریه، المحله، دمیاط و سوئز تجمع اعتراضی داشته اند.

خبرنگاران خبرگزاری فرانسه گفته اند که بازداشت 5 شرکت کننده در تظاهرات شبانه علیه سیسی در میدان التحریر قاهره را دیده اند.

نیروهای پلیس به سمت معترضین گاز اشک آور شلیک کردند. نیروهای امنیتی نیز به صورت گسترده حضور داشتند.

فیلم هایی از تظاهرات ها با هشتگ میدان التحریر در شبکه های اجتماعی منتشر شد که نشان می داد معترضین شعار می دادند “ارحل یا سیسی” (سیسی برو).

میدان التحریر قاهره مرکزی برای انقلاب علیه حکمرانی حسنی مبارک رئیس جمهوری وقت مصر در سال 2011 بود.

تظاهرات جمعه در پاسخ به فراخوان هایی انجام شد که از طریق شبکه های اجتماعی منتشر شده بودند. به ویژه درخواستی که از سوی “محمد علی” فعال اقتصادی مصری منتشر شد. او در تبعید خود خواسته در خارج از مصر است. وی این فراخوان را از اسپانیا منتشر کرده بود.

“محمد علی” تاکنون بارها فیلم هایی را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده و اعتراض کرده بود که سیسی رئیس جمهوری و ارتش مصر پول بیت المال را در طرح هایی بی فایده و نامحدود و از جمله در ساخت کاخ های ریاست جمهوری هدر داده اند.

این فعال اقتصادی 45 ساله گفته که ارتش مصر میلیون ها جنیه (واحد پول مصر) بابت اجرای طرح های پیمانکاری به شرکتش بدهکار است.

خبرگزاری فرانسه گفته است محمد علی هیچ دلیلی برای سخنانش منتشر نکرده اما فیلم های او میلیون ها بار در شبکه های اجتماعی بازدید و با واکنش های زیادی روبه رو شده اند.

سیسی نیز به تازگی در سخنرانی عمومی بدون اشاره به این فعال اقتصادی مصری ادعاهای او را تکذیب کرده و گفته بود خود را “شريف و أمين و مخلص” می داند.

براساس قانون تایید شده در نوامبر 2013 یعنی چند ماه بعد از آنکه ارتش مصر، رئیس جمهور اسلامگرا محمد مرسی را برکنار کرد برگزاری تظاهرات با محدودیت های زیادی همراه شد.

عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری فعلی مصر، در سال 2013 وزیر دفاع بود اما به دنبال تظاهرات گسترده علیه  محمد مرسی رئیس جمهوری وقت، علیه مرسی کودتا کرد و او را از قدرت کنار زد.

نظر بدهید