چه کسی برای حفظ و ترمیم بناهای تاریخی شهرستان املش باید آستینها را بالا بزند؟؟!!/دکترموسی غلامی

  چاپ   17 , مهر , 1398 ساعت 11:42 ب.ظ  

به نام خدا
چه کسی برای حفظ و ترمیم بناهای تاریخی شهرستان املش باید آستینها را بالا بزند؟؟!!

❗️متاسفانه هر روز شاهد فرسایش و تخریب بناهای تاریخی شهرستان املش هستیم.
اخیرا نیز دو بنای بسیار زیبا در بافت شهری املش “خانه گوهر تاج خانم” و روستای اومام “خانه هادی خان” به دلیل اتش سوزی تخریب شدند. به همین سادگی!!!.
گزارش این موارد را در فصل نامه آوای املش “شماره ۲۳” و در فضاهای مجازی به کرات خوانده و شنیده ایم.
❗️ سوال اساسی اینستکه چه کسی و یا چه ارگان و یا ارگان هایی مسئول نگهداری و احیانا ترمیم این بناها (بعنوان هویت تاریخی سرزمین مادری ما املش ) هستند ؟؟
در همه این سالها سازمانهای متولی در حفظ و جلوگیری از تخریب بناها مانند “میل امام ” خانه “جلال خان “خانه هادی خان ” “خانه های “امان الله خان ” و….. چه اقدامات عملی انجام داده اند و نتیجه عملکرد انها را در کجا ثبت و ضبط شده است؟
❗️نقش مسئولان رده بالای شهرستان در هدایت و رهگیری عملکرد متولیان حفظ و ترمبم یعنی اداره میراث فرهنگی کدام است ؟
❗️چرا وقتی واژه ای به نام “تمدن املش “و تعدد آثار به ثبت رسیده ملی در کتابهای باستانشناسی و ایران شناسی وجود دارد، و از طرفی فریاد” شهرستان تاریخی املش” از هرکوی و برزن بلند است چگونه است که فرمانداری محترم عملکرد هم سنگ و هم ارزش با این مقولات را از خود بروز نمی دهد؟
❗️امیدواریم فرمانداری محترم در تخصیص بودجه ردیف قابل ملاحظه ای را در حفظ بناهای تاریخی املش و موظف نمودن نمایندگی میراث املش به عملکرد مناسب لحاظ نماید؟
❗️چراما مردم شهرستان املش اقدامات عملی و تئوری مناسب و در خور شانیت “شهرستان تاریخی املش” را از خود به نمایش نمی گذاریم؟
❗️ از طرف دیگر نقش نماینده محترم مجلس شورای اسلامی در دیده بانی و پیگیری عملکرد مسئولان میراث فرهنگی شهرستان و استان نا مشخص است ؟
آیا نماینده محترم مردم، حفظ و ترمیم آثار تاریخی منطقه را در اولویتهای برنامه و عملکرد خود لحاظ می کنند ؟ لازم و ضروری خواهد بود تا به مردم در این خصوص گزارش داده شود.
❗️اگر اوضاع به همین منوال پیش برود چندی بعد شاهد فرسایش و تخریب باز هم بیشتر بناهای تاریخی شهرستان تاریخی املش خواهیم بود و فرزندان ما جز تلی از خاک نخواهند دید.صدای شکستن استخوانهای “میل امام ” و بناهای تاریخی دیگر شنیده می شود و دریغ و دریغ و دریغ………

مهرماه ۱۳۹۸
موسی غلامی اومام،

نظر بدهید