توضیحات شهردار اسبق تهران درباره غیرارادی بودن شلیک ۵ گلوله/ پیشنهاد نبش قبر میترا استاد

  چاپ   9 , آذر , 1398 ساعت 12:10 ب.ظ  

دادگاه نجفی

دومین جلسه از دور دوم رسیدگی به پرونده محمدعلی نجفی در حالی برگزار شده است که متهم پرونده هنوز هم آسمان و ریسمان به هم می‌بافد تا خود را بی گناه نشان دهد.

به گزارش مشرق، دومین جلسه از دور دوم رسیدگی به پرونده محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران دقایقی پیش به ریاست قاضی کشکولی آغاز شد.

در اولین جلسه از رسیدگی به جنبه عمومی قتل میترا استاد که ۶ آذر برگزار شد، اختیاری نماینده دادستان کیفرخواست پرونده را قرائت کرد و بعد از آن نجفی شهردار اسبق تهران به دفاع از خود پرداخت.

در ادامه نیز ۵ کارشناس اسلحه شناسی و پزشکی قانونی توضیحات خود را در مورد نحوه وقوع قتل اعلام کردند.

در این جلسه آخرین دفاعیات نجفی و وکلای مدافع وی اخذ می شود.

در ابتدای جلسه قاضی کشکولی از محمدعلی نجفی خواست تا در جایگاه قرار گیرد و از خود دفاع کند.

بیشتر بخوانید:

نجفی در جایگاه قرار گرفت و اظهار کرد: از شکیبایی شما به دلیل فرصتی که به من دادید تا تمام مطالب را ذکر کنم و ابهامات و پیچیدگی‌های حادثه را بیان کنم تشکر می کنم اینکه من و وکلای من برای روشن شدن تمام ابعاد اصرار می کنیم برای آن است که به مدلی برسیم تا بر اساس آن بتوانیم شواهد و قرائن را بیان کرده و پاسخگوی همه آنها باشیم

وی افزود: به دلیل اهمیت موضوع و گزارشات است که غیر از بحث حقوقی باید بحث علمی و کارشناسی هم مطرح شود و اصرار دارم که شواهد و دلایلم  مورد توجه قرار گیرد.

نجفی افزود: با توجه به محل پراکندگی اصابت گلوله ها درگیری در حالت غیرعادی رخ داده که این موضوع را تمام کارشناسان تایید کردند حتی یک نفر از آنها گفت که گلوله ها قطعاً به دلیل کشمکش شلیک شده و در مورد برخورد گلوله به دست مرحومه نیز یکی از کارشناسان گفت که گلوله از فاصله بسیار نزدیک و در حدود ۵ سانتی متری به مقتول برخورد کرده و سپس او عقب رفته و به داخل وان افتاده است که اگر به این صورت بود پس من هم باید همراه مقتول به داخل وان می‌افتادم در حالی که ما با یکدیگر فاصله داشته ایم اگر فاصله ما اینقدر نزدیک بود چرا به سینه او شلیک نکردم؟

نجفی ادامه داد: اینکه او به داخل وان افتاده صحت ندارد پس از شلیک، مرحومه دست مرا رها کرد و به داخل وان افتاده و اگر به این صورت باشد که من به او در وان شلیک کرده باشم پس باید خون داخل وان ریخته شده باشد اما چرا قطره خونی داخل وان نیست و البته کارشناسان گفتند به دلیل آن که گلوله از بدن مقتول خارج نشده به همین دلیل خونی در وان نریخته اما چرا در کف حمام فقط به اندازه دو کاشی خون ریخته شده است؟

نجفی با اشاره به تغییر شکل گلوله گفت: کارشناسان گفتند که تغییر شکل گلوله و افت سرعت آن سبب شده تا گلوله از بدن خارج نشود اما اگر این موضوع صحت داشته باشد یعنی گلوله با یک جسم سخت برخورد کرده باشد که از نظر ما این جسم سخت دیوار بوده اما کارشناسان گفتند که به دلیل برخورد گلوله با استخوان دست و استخوان بالای سینه آن تغییر شکل داده اما در هیچکدام از گزارش های پزشکی قانونی آسیب به استخوان بالای سینه ذکر نشده و تنها آسیب روی استخوان پهلو راست گفته شده که آن هم با سینه فاصله زیادی دارد.

در این زمان قاضی دادگاه گفت: شما آخرین تحلیل تان را نسبت به انگیزه تان از ورود به حمام که قبلاً گفته اید قصد ترساندن مرحوم بوده را به عنوان دفاع خود مطرح کنید.

نجفی گفت: انگیزه‌ام را گفتم وقتی وارد حمام شدم با مرحومه رودررو شدم به نحوی که صورتشان به سمت دیوار جنوبی و پشت شان به سمت وان و به سمت دیوار شمالی قرار داشت.

وی افزود: بعد از اولین شلیک دستم را گرفت و چهار گلوله شلیک شد و همچنان اسلحه را گرفته بود و در حال حرکت بودیم و ثابت نبودیم کمی هم حرکت میکردم و من حائل بین دیوار و مرحومه نبودم.

نجفی گفت: برداشتی که دارم این است که گلوله سوم گلوله‌ای بوده که زمانی که مرحومه دستش رها شده به دستش خورده و وارد وان شده است و گلوله بعدی به دیوار سمت چپ بنده خورده است.

وی افزود: ما کمی خم شده بودیم این گلوله که به دیوار خورده می‌توانسته به من یا به او بخورد که متاسفانه به سینه مرحومه خورده و در زاویه حرکت کرده و در پهلوی سمت راست بدنش نشسته و دفرمه شده در نتیجه سرعتش به گونه ای گرفته شده که از بدن او خارج نشده است.

در این زمان دادگاه خطاب به کیان زاده کارشناس اسلحه شناسی گفت بیاید و نظریه تکمیلی خود را قرائت کند.

ماهرخ کیان زاده در مورد سلاح و ضایعات گفت: ۴۵ سال است که در این حرفه بوده‌ام و بیش از هزار جسد تیر خورده را دیده‌ام که سلاح های مشابه ممکن است آثار متفاوتی به دلیل میزان باروت، کیفیت سلاح و باروت ایجاد کند.

وی در مورد اینکه گفته شده تیر کمانه کرده و پس از برخورد به دست مرحومه به داخل وان رفته است گفت هیچ وقت گلوله‌ای که از دست خارج می‌شود نمی‌تواند سوراخی با این ابعاد در وان ایجاد کند چون حالت دورانی را از دست میداده است.

متهم نجفی افزود: در مورد اصراری که به کمانه کردن گلوله هم وجود دارد باید بگویم کمانه بودن گلوله زمانی گفته می شود که به جایی می خورد و بر می‌گردد معمولاً سوختگی در محله اصابت ایجاد می کند چون هنوز گلوله داغ است و شکل بیضی از خود باقی میگذارد، عکس های اولیه این اشتباه را به ما داد که زمانی که به سینه مرحومه اصابت کرده همراه با سوختگی بوده است اما پس از بررسی های بعدی متوجه شدیم که اطراف گلوله چرمی شکل شده و ما گمان کردیم سوختگی بوده در حالی که نبوده است.

این کارشناس اسلحه شناسی گفت: مسیر اصابت و ورود گلوله از راست به چپ به دست خورده و هم روی دست و هم روی بدن فاصله نزدیک بوده اما چسبیده نبوده است.

قره داغی کارشناس پزشکی قانونی نیز در جایگاه قرار گرفت و گفت: در لحظه کشمکش ممکن است مرحومه به وان سقوط کرده و چون اسلحه در سطح بالاتری قرار داشته مرحومه دستش را در هنگام سقوط بالای سر گرفته و شاید تلاش میکرده که تعادل خود را حفظ کند و در نتیجه گلوله ای در رفته به دستش خورده و بعد هم به سینه اصابت کرده است.

همچنین کاهانی کارشناس پزشکی قانونی نیز در جایگاه قرار گرفت و گفت: ۲ نظریه مدنظر دارم یکی این که گلوله به دیوار اصابت کرده و بد کمانه کرده به کف دست خورده و در وان فرو رفته است و کمی هم در این میان خون پاشیده شده و مرحوم تعادلش به هم خورده و در وان افتاده است.

قاضی در این هنگام گفت: این اظهارات در صلاحیت کارشناسی اسلحه است و در این مورد تصویر روشنی وجود داشته است شما در مورد این توضیح دهید که گلوله به کف دست خورده خارج شده و با کمی زاویه و به شکل دورانی به بدن خورده و در پهلوی چپ فرو رفته و به لحاظ خون‌مردگی و عدم خروج گلوله گفته می‌شود که مرحومه به دیوار وان تکیه زده است حالا بحث دفرمه شدن رد شده است.

قاضی گفت شما بهتر است توضیح دهید چرا گلوله خارج شده و این مسیر گلوله را توضیح دهید

کارشناس ادامه داد: تمام مشکل روی بحث سوختگی قفسه سینه است اگر بپذیریم سوختگی‌ درست بوده بله میتواند مستقیم گلوله اصابت کرده باشد اما اگر قبول کنیم گلوله از دست وارد شده وپس از خروج به بدن خورده باید استخوان ترقوه ترک خورده باشد و ین استخوان می توانسته، گلوله را دفرمه کند.

این کارشناس گفت: میتوان نبش قبر کرد و بررسی کرد که آیا آسیبی به استخوان جناغ وارد شده یا خیر، اگر شکستگی ایجاد شده باشد می توان این نظریه را تایید کرد که گلوله پس از از ورود از دست و خروج از آن به سینه خورده وبا برخورد به استخوان باعث دفرمه شدن گلوله شده است‌.

در این میان دادگاه از وکیل متهم نجفی خواست تا آخرین دفاع را از موکلش نسبت به سه عنوان اتهامی انجام دهد.

ادامه دارد…

نظر بدهید