واکنش‌موسوی‌به‌بیانیه‌سران‌شورای‌همکاری‌خلیج‌فارس

  چاپ   20 , آذر , 1398 ساعت 2:06 ب.ظ  

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به بیانیه چهلمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس از حامیان سیاست‌های نابخردانه در منطقه پرسید که جز تقویت گروه‌های تروریستی چه اقدامی برای کاهش تنش انجام داده‌اند؟

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به بیانیه چهلمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس از حامیان سیاست‌های نابخردانه در منطقه پرسید که جز تقویت گروه‌های تروریستی چه اقدامی برای کاهش تنش انجام داده‌اند؟

به گزارش فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز چهارشنبه ۲۰ آذر ماه با اشاره به بیانیه صادره در چهلمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض و برخی اظهارنظرها در آن نشست اظهار داشت: تکرار ادعاهای بی اساس در این بیانیه حاصل فشار سیاسی معدودی از اعضای این شوراست که در چند دهه گذشته تمام تلاش خود را صرف جلوگیری از توسعه همکاری‌های چندجانبه کردند.

موسوی افزود: آنان با کوته نظری خود در این سال‌ها نه تنها موجب تاراج ثروت‌های کشورهای همسایه شده‌اند، بلکه زمینه مداخله هر چه بیشتر بیگانگان را در این منطقه حساس فراهم کرده‌اند.  سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه اظهار داشت: معدودی از اعضای این شورا تمایل دارند با استمرار سیاست‌های نابخردانه خود فرصت‌های همکاری که از سوی کشورمان با هدف ایجاد امنیت و ثبات در منطقه ارائه شده است را از بین ببرند که شایسته است دیگر کشورهای منطقه این اجازه را به آنها ندهند.

موسوی با اشاره به رفتار مسؤولانه جمهوری اسلامی ایران در طول سالیان گذشته افزود: ارائه پیشنهاد پیمان عدم تعرض، مجمع گفتگوهای منطقه‌ای و نهایتا پویش صلح هرمز از جمله تلاش های کشورمان برای تحقق همکاری‌های منطقه‌ای بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه از معدود کشورهای حامی استمرار سیاست‌های نابخردانه در منطقه خواست تا به افکار عمومی منطقه پاسخ دهند که جز ایجاد و تقویت گروه‌های تروریستی و تکفیری در کشورهای عراق و سوریه و یمن و باز کردن پای بیگانگان به خلیج فارس، چه اقدامی برای کاهش تنش‌ها در منطقه انجام داده‌اند؟

وی افزود: کشورهایی که مداخله جویی‌های غیر مسؤولانه آنان در دیگر کشورها موجب کشتار وسیع شهروندان بیگناه از زنان و کودکان گرفته تا سالخوردگان شده و به گسترش ناامنی و تروریسم در منطقه منجر شده است، تلاش دارند با فرافکنی، از عواقب و مجازات‌های بین‌المللی در نقض فاحش حقوق بین المللی و ارتکاب جنایت های جنگی خود فرار کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب  کوچک را جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران خواند و افزود: جمهوری اسلامی ایران هرگونه ادعایی بر این جزایر را دخالت در امور داخلی و قلمرو سرزمینی خود دانسته و آن را به شدت محکوم می‌کند.

موسوی اضافه کرد: کلیه اقدامات جمهوری اسلامی ایران در جزایر در راستای حقوق مسلم و منطبق بر حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور انجام گرفته است و تکرار این مواضع مداخله جویانه به هر شکلی کاملا مردود است و هیچگونه تاثیری بر واقعیت‌های موجود حقوقی و تاریخی نداشته و نخواهد داشت.

*واکنش به کاهش تعهدات برجامی طنزی تاریخی است
موسوی واکنش این شورا به کاهش تعهدات برجامی را طنزی تاریخی خواند و افزود: کشورهایی که تمام تلاش و سرمایه خود را برای ناکام گذاشتن برجام به کار بستند، هم اکنون نسبت به اقدامات مشروع ایران معترض شده‌اند.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین همراهی و حمایت آشکار از تروریسم اقتصادی آمریکا علیه مردم بزرگ ایران در این بیانیه را به شدت محکوم کرده و آن را متناقض با سیاست حسن همجواری توصیف کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان با بیان اینکه بسیاری از ادعاهای واهی و تکراری این بیانیه ارزش پاسخگویی نداشته و ابراز امیدواری کرد این کشورها به جای چنین اظهارات تحریک آمیزی که نتیجه ای جز تداوم روند مخرب کنونی و سوق دادن منطقه به آینده ای مجهول ندارد، تغییر رویه داده و راه همکاری را در پیش گیرند.

چهلمین نشست سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دیروز (سه‌شنبه) در ریاض یایتخت عربستان سعودی برگزار و در پایان «عبداللطیف الزیانی» دبیرکل این شورا به قرائت بیانیه پایانی پرداخت. «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی نیز در این نشست طی اظهاراتی خواستار اتحاد در برابر ایران شد. او با حمله به ایران و بیان اتهامات همیشگی، گفت که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس باید در برابر آنچه «دشمنی» ایران خواند، متحد شوند و امنیت خود را در برابر حملات موشکی بالستیک حفظ کنند.

نظر بدهید