سایه انتخابات بر آخرین روز کاری مجلس قبل از آغاز رقابت‌ها

  چاپ   10 , بهمن , 1398 ساعت 9:27 ق.ظ  

آخرین روز کاری مجلس همچون دو هفته گذشته، تحت تاثیر رقابت‌های انتخاباتی قرار داشت، تا جایی که برخی از نمایندگان سعی در مجاب کردن همکارانشان برای حضور در مقابل دوربینی را داشتند که خروجی آن فیلم تبلیغاتی آقای نماینده است!

آخرین روز کاری مجلس همچون دو هفته گذشته، تحت تاثیر رقابت‌های انتخاباتی قرار داشت، تا جایی که برخی از نمایندگان سعی در مجاب کردن همکارانشان برای حضور در مقابل دوربینی را داشتند که خروجی آن فیلم تبلیغاتی آقای نماینده است!

به گزارش «تابناک»؛ آخرین روز‌های کاری مجلس شورای اسلامی قبل از آغاز رقابت‌های انتخاباتی بیشتر شبیه به کارزاری بود که در آن نمایندگان برای رقبایشان عرض اندام کرده و حتی شاخ و شانه می‌کشیدند.

در یک ماه گذشته، یکباره نطق‌های آتشین برخی از نمایندگان شدت گرفته و تعداد تذکرات شفاهی به عدد ۲۰ هم رسید؛ جلسه مجلس دقایقی بعد از ساعت ۱۲ بر خلاف آیین نامه داخلی ادامه پیدا می‌کرد تا آقایان تذکراتشان با بوی تبلیغات انتخاباتی را به هیات دولت و حتی سران کشور‌های دیگر از تریبون مجلس که مستقیم از رادیو پخش می‌شود، بدهند.

در این روز‌ها اشتیاق برخی نمایندگان برای مخالفت یا موافقت درباره طرح یا لوایح شدت گرفت. آن‌ها از این فرصت برای بیان صحبت‌های خارج از موضوع بحث استفاده کرده که هر بار با تذکر رییس جلسه مواجه می‌شدند. کار‌های خلق الساعه به این جا ختم نمی‌شد، کسانی که تا قبل از انتخابات برای مصاحبه با خبرنگاران حاضر به حضور در راهروی مجلس نبودند، یکباره برای ساعاتی می‌ماندند و مصاحبه می‌کردند. روی دیگر سکه هم برخی از نمایندگان رد صلاحیت شده‌ای بودند که یا در جلسات علنی حضور کمرنگ داشته و یا حاضر به مصاحبه نبودند، آن‌ها نیز ترجیح می‌دادند تلاش‌های آخرشان را صرف تغییر نظر شورای نگهبان برای تایید صلاحیت کنند.

علاوه بر این موارد، در هفته‌های اخیر، تعداد مهمانان مجلس آن هم بیشتر از قشر دانش آموزان و معلمان و کارگران افزایش چشمگیری داشت. اغلب آن‌ها برای صرف ناهار مهمان نماینده دعوت کننده در مجلس بودند.

برخی از این آقایان از فرصت حضورشان در صحن علنی مجلس برای گرفتن عکس‌ها و حتی فیلم‌های تبلیغاتی استفاده می‌کردند. نمایندگانی بودند که شاید حتی صدای آن‌ها برای یک بار هم از پشت تریبون مجلس شنیده نشد، اما در روز‌های اخیر در جایگاه خبرنگاران با فیلمبرداران و عکاسان خود حاضر می‌شدند تا کار‌های تبلیغاتی شان را انجام دهند. محتوای این فیلم‌ها هم مصاحبه با سایر همکارانشان بود که در آن از آن نماینده تعریف و تمجید می‌کردند.

بازار سوژه‌های عکاسی تبلیغاتی هم گرم بود، نماینده با کیف پر از طرح‌ها و لوایح راه می‌رفت و خود را به حرف زدن با موبایل مشغول می‌کرد تا از او عکس تبلیغاتی بگیرند یا اینکه با ژستی متفکرانه به دوردست نگاه می‌کرد تا از او عکسی مناسب تبلیغات گرفته شود.

این تکاپو‌ها بهانه‌ای برای یادآوری این نکته است که هر دقیقه جلسه علنی مجلس، میلیون‌ها تومان هزینه در بردارد. هزینه‌ای که از بودجه کشور یعنی بیت المال و به تعبیر عامیانه جیب مردم پرداخت می‌شود؛ البته مواردی همچون تاخیر در آغاز جلسات مجلس آن هم به خاطر تاخیر حضور نمایندگان و نداشتن نصاب لازم، پرداختن به موضوعات فرعی به جای اصلی و طرح مسائلی که شاید در درجه کمتر اهمیت باشد، نیز به عنوان انتقاد از بی توجهی به هزینه‌های برگزاری جلسات صحن از دید بسیاری از کارشناسان مطرح می‌شود؛ اما این بار موضوع بر سر استفاده از زمان مجلس برای گرفتن عکس و ساختن فیلم‌های تبلیغاتی کسانی است که سودای تکیه زدن مجدد بر صندلی سبز بهارستان را دارند.

نمایندگانی که سعی می‌کنند برای جا نماندن از رقبایشان به بهترین شکل از فضای مجازی برای تبلیغات خود استفاده کنند، راه اندازی کانال تلگرامی، ایجاد صفحات اینستاگرام و توییتر، نمونه‌ای از این فعالیت هاست؛ با این تفاوت کسانی که تا دیروز در صفحات مجازی حضور نداشتند، یکباره فعال شده و سعی در پررنگ کردن کار‌های خود دارند. ‌ای کاش این دسته از آقایان در سه سال و نیم گذشته این همه شوق برای توضیح درباره فعالیتش هایشان به مردم را داشتند.

به هر حال دیروز مجلس برای سه هفته تعطیل شد، بهارستان تا چهارم اسفند (دو روز بعد از برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی) روز‌های آرامی را پشت سر می‌گذارد تا اینکه مردم درباره عملکرد داوطلبان انتخابات نظر دهند. این سه هفته، فرصتی برای ارزیابی کارنامه عملکرد نمایندگانی است که حتی در صورت پیروز نشدن در انتخابات نیز سه ماه زمان برای خدمت به مردم دارند.

نظر بدهید