‍ «آغاز برداشت فندق در باغات شهرستان املش»

  چاپ   5 , شهریور , 1399 ساعت 7:35 ق.ظ  

مدیر جهاد کشاورزی املش از شروع عملیات برداشت فندق از سطح _۱۹۵۰_ هکتار باغ فندق در شهرستان خبر داد:
مهندس صفری با اعلام اینکه برداشت فندق از _۱۹۵۰_ هکتار آغاز شده است، پیش‌بینی کرد:
در سال جاری بیش از *٢٣۴٠* تن محصول فندق به ارزش *٧٠٢٠٠٠*میلیون ریال از این میزان سطح زیر کشت برداشت شود .
وی میانگین متوسط عملکرد این محصول را حدود _۱۲۰۰_ کیلوگرم در هکتار برآورد و تصریح کرد: از _٢٠٠٠_ هکتار از سطح باغات فندوق شهرستان، _١٩۵٠_هکتار باغات بارور و _۵۰_ هکتار به صورت غیر بارور است.
مدیر جهاد کشاورزی املش اذعان کرد: مدیریت غالب باغات فندق به صورت سنتی است و اغلب درختان به روش چند تنه تربیت می‌شوند که بایستی با بررسی مناطق مستعد و مناسب توسعه کشت، معرفی ارقام پرمحصول و مناسب منطقه، رعایت فواصل کشت، احداث باغات به روش نوین آبیاری، رعایت اصول باغبانی، آموزش و برنامه های ترویجی در خصوص تغذیه مناسب، باغداران را برای رسیدن به تولید بیشتر تشویق کرد.
مهندس صفری توسعه باغات در اراضی شیبدار و کمک به توسعه باغات از طریق یارانه نهال و اندام‌های تکثیری را از برنامه‌های در دست اقدام این مدیریت برای محصول فندق دانست.
وی در پایان خاطرنشان ساخت: تشکیل تعاونی تولید باغداران فندق در هر منطقه، انبارهای مناسب نگهداری محصولات، ایجاد باغ مادری و نهالستان استاندارد و استفاده از ارقام مناسب و گرده دهنده، ایجاد صنایع مرتبط جهت نگهداری و فرآوری، دور آبیاری مناسب، هرس جهت نوردهی و کاهش تعداد تنه ها و تغذیه و کوددهی مناسب را از مهم‌ترین راهکارهایی ذکر کرد که می‌تواند در رشد و توسعه این محصول نقش بسزایی داشته باشد.
در شهرستان املش *۳۹۰۰* بهره‌بردار فندق در ۴۵ روستا به کشت محصول فندق مشغول هستند.
۳ شهریور ۹۹

✍روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان املش

نظر بدهید