عضو کمیسیون امور داخلی مجلس: مجلس یازدهم باید در قانون انتخابات شوراها بازنگری جدی انجام دهد

  چاپ   25 , شهریور , 1399 ساعت 8:02 ق.ظ  

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس به‌روزرسانی برخی قوانین را خواستار شد و گفت: بازنگری در قانون انتخابات شوراها امری ضروری است.

حجت‌الاسلام والسلمین محمد صفری ملک‌میان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، با بیان اینکه عملکرد و نحوه فعالیت شوراها در ادوار گذشته تاکنون کاملاً مشخص است و مردم از آنان مطالباتی بسیار جدی دارند اظهار داشت: بازنگری در قانون شوراها امری ضروری است و مجلس یازدهم هم نسبت به تحقق این امر جدیت دارد.
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با بیان اینکه شوراها نقاط ضعف زیادی دارند یکی از علل این موضوع را برخی قوانینی که در گذشته مصوب شده است تلقی کرد و افزود: شرایط جامعه ما با گذشته متفاوت شده است بنابراین باید قوانین را متناسب با وضعیت حال حاضر جامعه به روز کنیم.
صفری ملک‌میان نگاه ویژه نسبت به اصلاح قوانین انتخابات شوراها را امری بسیار لازم و ضروری خواند و با تأکید بر اینکه کمیسیون‌ها و کمیته‌های تخصصی در مجلس یازدهم به تازگی تشکیل شده‌اند عنوان کرد: کمیسیون امور داخلی کشور و شورا مجلس هم از این قاعده مستثنی نیست و کمیته‌های خود را جدیداً تشکیل داده است.

وی اصلاح قوانین مربوط به حوزه شوراها را جزو موضوعاتی که در اولویت‌های کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس قرار گرفته است خواند و ابراز داشت: نمایندگانی که عضو این کمیسیون هستند با جدیت در حال تصحیح قوانین هستند تا بتوانیم موارد را برای انتخابات شوراهای شهر و روستا که در پیش هست اعمال کنیم.
نماینده مردم رودسر و املش در مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا بازنگری در قانون شوراها لزومی دارد یا خیر تصریح کرد: در ضرورت تحقق این موضوع کسی شک و تردیدی ندارد و حتماً ما بایستی به سمت اصلاح این قوانین برویم و دلیل آن هم با توجه به عملکرد شوراها در ادوار گذشته کاملاً مشخص و واضح است.
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس بروز خطرات برای نظام و وارد آمدن برخی آسیب‌ها به مردم را از دیگر الزامات بحث بازنگری در قوانین شوراها اعلام کرد و گفت: طبق تحقیقات انجام شده و بررسی دیدگاه‌های مردمی حتماً باید نسبت به اصلاح وضعیت شوراها جدیت داشته باشیم و آن را در اولویت قرار دهیم.
صفری ملک‌میان با اشاره به محدودیت‌هایی که کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس برای رسیدگی به بحث قانون شوراها با آن مواجه است خاطرنشان کرد: کمبود وقت و اینکه تا انتخابات سال 1400 مدت کمی باقی مانده است از جمله موضوعات مهمی است که نمایندگان عضو این کمیسیون بر روی آن بحث‌هایی داشتند.
وی با تأکید بر اینکه مبحث اصلاح قوانین شوراها دارای بخش‌های مختلفی است و انجام آن فقط به کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس ختم نمی‌شود ابراز داشت: قوانین باید در صحن علنی مجلس مطرح شوند و شورای نگهبان هم در مورد آن نظرات خود را اعلام کند و همه این‌ها پروسه‌های خاص خودش را می‌طلبد.
نماینده مردم رودسر و املش در مجلس از تلاش مجلس برای اعمال اصلاحات جدید در انتخابات شوراهای شهر و روستای آینده سخن گفت و اظهار داشت: باید در سراسر کشور یک نظام‌نامه‌ای تصویب شود که افرادی که قصد ثبت‌نام در شوراها را دارند در موردشان طبق یک اصول مشخص و به دور از رودربایستی تصمیم‌گیری شود.
صفری ملک‌میان با تأکید بر اینکه کمیته تخصصی امور داخلی کشور و شوراهای مجلس به تازگی شروع به کار کرده و هنوز در بحث شوراها به یک جمع‌بندی کاملی نرسیده است عنوان کرد: بحث سروسامان دادن به شوراها جزو مطالبات به حق مردم است و باید همه قوانین در انتخاباتی مانند انتخابات شوراها رعایت شود.
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس به وجود آمدن برخی اشکالات در اجرای قوانین را نیز مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: در بسیاری از موارد قانون وجود دارد و فقط باید قوانین پالایش و به روز شوند از طرفی ما در خیلی از حوزه‌ها قوانین خوبی داریم اما مشکل اینجا است که به خوبی اجرایی نمی‌شوند.
@payammajlis

نظر بدهید