مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان خبرداد:همایش «آل بویه» در املش هم برگزار می‌شود

  چاپ   1 , اسفند , 1401 ساعت 9:47 ق.ظ  

مدیرکل ارشاد گیلان گفت: همایش «نقش آل بویه در فرهنگ و تاریخ ایران و جهان اسلام» علاوه بر رشت و سیاهکل در املش هم برگزار می‌شود.
رضا ثقتی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان از برگزاری همایش «نقش آل بویه در فرهنگ و تاریخ ایران و جهان اسلام» در شهر‌های رشت، سیاهکل و املش خبر داد.
او با اشاره به اهمیت «آل بویه» در تاریخ اسلام و ایران دوره اسلامی و نقش این خاندان در تبلیغ و ترویج فرهنگ شیعی، بازشناسی اثرگذاری آن‌ها در تاریخ این سرزمین را مورد تأکید قرار داد.

به گفته مدیرکل ارشاد گیلان، «آل بویه» برای تعالی فرهنگی جامعه، اهتمامی جدی داشتند و زمینه سازی مناسبی در راستای رشد و توسعه فرهنگ انجام دادند به گونه‌ای که طبق اسناد تاریخی؛ در سایه حکومت‌گری این خاندان، دانشمندان بسیاری در علوم مختلف ظهور کرده و تألیف کتاب و توسعه کتابخانه‌ها رو به فزونی گذاشت.
ثقتی یادآور شد: فراخوان همایش «نقش آل بویه در فرهنگ و تاریخ ایران و جهان اسلام» برای دریافت تازه‌ترین مقالات و پژوهش‌های محققان و تاریخ پژوهان از ماه‌ها قبل اعلام شده بود و حدود ۵۰ مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه ارسال شده است.
او افزود: از این تعداد، در داوری و بازبینی نهایی؛ ۲۸ مقاله در پنل‌های تخصصی که چهارشنبه ۳ اسفند ماه به میزبانی تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار خواهد شد، ارائه می‌شوند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان گفت: این همایش علاوه بر دانشگاه گیلان، پنجشنبه ۴ اسفند ماه در مجتمع فرهنگی هنری مهیار دیلمی سیاهکل و شنبه ۱۳ اسفند ماه در تالار لوزان املش نیز برگزار خواهد شد.
ثقتی تصریح کرد: در تلاش هستیم با برگزاری شایسته این همایش، گامی استوار در جهت در اختیار گذاشتن آخرین پژوهش‌ها برای تسهیل زمینه تحقیق تاریخ پژوهان قرار دهیم.
او مقالات ارائه شده را دارای سطح کیفی بالایی خواند و ابراز اطمینان کرد که چاپ کتاب مجموعه مقالات همایش «آل بویه» به عنوان رویدادی مهم، منابع جدیدی پیش روی محققان بگذارد.
همایش «نقش آل بویه در فرهنگ و تاریخ ایران و جهان اسلام» با محور‌های «آل بویه و جغرافیای گیلان، دیلمان و طبرستان»، «آل بویه و حکومت‌های ایرانی»، «آل بویه و تشیع»، «تأثیر آل بویه بر جهان اسلام»، «آل بویه و فرهنگ ایرانی»، «مفاخر آل بویه»، «تاریخ نگاری آل بویه»، «معماری عصر آل بویه»، «علم کلام و فقه در عصر آل بویه»، و «علوم در عصر آل بویه» با همکاری مشترک اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و دانشگاه گیلان برگزار می‌شود.
@nikanamlash

نظر بدهید