روزجهانی قدس، فرصت راهبردی برای مسلمانان در مقابل صهیونیزم جهانی /حمید نیکرو

  چاپ   31 , تیر , 1393 ساعت 6:58 ب.ظ  

“انقلاب اسلامی با پیروزی خود منافع نامشروع جبهه استکباری در ایران، منطقه و سطح بین‌الملل را با نابودی، خطر و چالش مواجه ساخت. نظام سلطه برای حفظ منافع نامشروع خود طی ۳۵ سال موانع و اقدامات مخربی را بر سرراه انقلاب اسلامی ایجاد نمود.”

 

دکترحمید نیکرو درمقدمه یاداشتی آورده است: ایجاد عمق استراتژیک و گشودن جبهه نبرد نرم علیه نظام سلطه، توسط حضرت امام‌خمینی(ره) در روزگار سازش و تسلیم، روح نشاط و انگیزه قیام را در سرگشتگان این وادی  رغم زد.

ماه رمضان سال ۱۳۵۸ خورشیدی بود که یگانه دوران، حضرت امام خمینی(ره) در پیامی سرنوشت‌ساز، آخرین جمعه ماه رمضان هر سال را به عنوان روزقدس تعیین کردند و آن را روز حیات اسلام نامیدند.

این روز برابر است با هفتم اوت سال ۱۹۷۹ م (۱۶ مرداد ۱۳۵۸). حضرت امام‌خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس اعلام کرد تا عاملی برای تشویق آحاد  امت اسلامی جهت وحدت و انسجام و ادامه مبارزه علیه اشغالگران صهیونیست باشد.

حضرت امام(ره) بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با برآورد دقیق محیط‌‏های داخلی، منطقه‌ای و جهانی اولین گام را در حوزه نبرد نرم اتخاذ نموده و روز جهانی قدس را بنا نهاد و این در حالی بود که هنوز شش ماه از پیروزی انقلاب شکوهمند مردم ولایی ایران اسلامی نگذشته بود.

این روز و این انتخاب موجب شد که مسلمانان جهان و حتی غیرمسلمانان برای برپایی با شکوه این روز تدارک و پیش‏‌بینی‏‌های لازم را به انجام رسانند و خود را مهیای نبردی نرم در دنیای مدرن قرن بیستم و بیست و یکم نمایند. از آن اتفاق آسمانی ۳۵ سال می‏‌گذرد. در حالی که نه تنها از اهمیت آن کاسته نشده بلکه هر سال بر اهمیت و ارزش آن افزوده است.

محورهای عمده تاثیرپذیر از برپایی روز قدس در جهان

روز قدس به دنبال خود برکات فراوانی را داشته که می‏توان به مهمترین آثار آن شامل: محوراول؛ تقویت و گسترش بیدای اسلامی اشاره نمود که سه محور شاخص دارد که در نتیجه بسترسازی و فضاسازی روزهای قدس هر ساله در ذهن و قلب امت اسلام متجلی شد که جزء شاخص‌های روز قدس محسوب می‌‏شود، یعنی مردمی بودن، دینی بودن و ضدصهیونیسم و استکباری بودن است.

در این خصوص حضرت امام‌خمینی(ره) نکات مهمی را بیان نموده است. “روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است، روز حکومت اسلامی است…، روزی است که باید به ابرقدرت‌ها فهماند که دیگر آنها نمی‌توانند در ممالک اسلامی پیشروی کنند. من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم(ص) می‌دانم و روزی است که باید ما، تمام قوای خودمان را مجهز کنیم و مسلمین از آن انزوایی که آنها را کشانده بودند، خارج شوند و با تمام قدرت و قوت در مقابل اجانب بایستند و ما در مقابل اجانب، با تمام قوا ایستاده ایم “( صحیفه نور/جلد۸ ص۴-۲۳۲) “//تسنیم

مسلمانان جهان باید روز قدس را روز همه مسلمین، بلکه مستضعفین بدانند و از آن نقطه حساس در مقابل مستکبرین و جهان‌خواران بایستند و تا  رهایی مظلومان از زیر ستم قدرتمندان از پای ننشینند و مستضعفان که اکثریت قاطع جهان را تشکیل می دهند مطمئن باشند که وعده حق تعالی نزدیک است و ستاره نحس مستکبران رو به زوال و افول است.”(صحیفه نور/جلد۱۵ ص۷۵)

و این همان شاخص‌هایی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه‌‏ای برای بیداری اسلامی بر شمردند: شاخص عمده در حرکت مردمىِ این کشورها سه چیز است: یکى اسلامى بودن، یکى ضدآمریکا و صهیونیست بودن و یکى مردمى بودن.( امام خامنه‌ای۱۴/۳/۱۳۹۰) با این وصف اقدام راهبردی حضرت امام خمینی(ره) نشانگر شناخت عمیق ایشان از عصر حاضر، جهان اسلام و هدف‏گذاری هوشمند در جهت زیرساختهای بیداری و خیزش‏های دینی می‌‏باشد.

دومین محور عمده از آثار و پیامدهای برپایی روز جهانی قدس، شکل‌گیری انتفاضه‌ها می‌باشد که در سرزمین‌های اشغالی محقق شد. این سرزمین تا قبل از انقلاب اسلامی هرگز روزی به خود ندیده بود که مردمی معتقد، منسجم و از جان گذشته با دست‌های خالی در صحنه نبرد حضور یافته و انتفاضه را شکل دهند و انتفاضه‌ها به برکت این نام‌گذاری و هدایت هدفمند منجر به تنویر و تهییج افکارعمومی جهان گردید، یعنی تا قبل از این، همه جهان یعنی کشور های اروپایی، آسیایی، آمریکایی و … حیاط خلوت صهیونیست‌ها بود و کسی جرأت نداشت نه تنها علیه صهیونیسم سخنی بگوید، شعاری سر دهد، مطلبی بنویسد، تظاهراتی برپا کند بلکه نام فلسطین را برای حمایت ظاهری یاد کند، اما به برکت انقلاب اسلامی و اقدام شایسته‌ای چون تعیین روز قدس همه این نشدن‌ها به شد تبدیل شد، یعنی در سراسر عالم با یک حادثه علیه فلسطین مردم جهان به حمایت از مردم مسلمان فلسطین و ضدیت با رژیم‌صهیونیستی و حامیان‌شان به خیابان‏‌ها می ریزند و شعار مرگ بر آمریکا و اسرائیل سر می‌دهند، پرچم ننگین رژیم اشغالگر قدس را زیر لگدهای خود قرار داده و یا به آتش می‏‌کشند.

سومین محور عمده از آثار روز قدس الگوگیری مردم مسلمان منطقه در ایستادگی مقابل رژیم تا بن دندان مسلح صهیونیستی است که تجلی آن را با پیروزی در جنگ تحمیلی ۳۳ روزه، رژیم اشغالگر علیه مردم لبنان، جنگ تحمیلی ۲۲ روزه و جنگ ۸ روزه رژیم کودک‌کش علیه مردم غزه و همچنین ایستادگی مردم افغانستان در مقابل اشغالگران، مردم عراق در مقابل اشغالگران می‌باشد که موجب شکسته شدن هیمنه پوشالی ارتش افسانه‌ای صهیونیسم و اربابش آمریکای جهان خوار گردید.

چهارمین محور عمده از پیامدهای روز قدس استمرار مبارزه و حضوردر میدان مردم دنیا علیه نظام سلطه و صهیونیسم جهانی است. با توجه به شرارت‌های مختلف آمریکا و رژیم‌صهیونیستی علیه مسلمانان و با در نظر گرفتن مسیرهای انحرافی که در این مبارزات تحت عنوان القاعده، طالبان، تکفیری، وهابی تولید کردند. تنور حضور در صحنه‌های حمایت از فلسطین، ضدیت با جبهه استکباری همچنان گرم است یعنی موانع ایجاد شده توسط استکبار نتوانسته طوفان خشم ملت‏ها را خاموش نماید.

موانع ایجادی جبهه استکباری در مسیر انقلاب اسلامی

حال با توجه به موفقیت‌های جهان اسلام در حوزه بیداری اسلامی و تقویت گروه‌های مبارز لبنانی و فلسطینی، با کسب توان وقدرت به شکست کشاندن رژیم صهیونیستی؛ جبهه استکباری موانع زیادی را بر سر راه انقلاب اسلامی قرار دادند که تأثیرات این پیروزی شکوهمند بر گستره جغرافیایی کم سو و کم مایه شود.

بخش مختصری از این موانع که در مسیر خنثی‌سازی اثرات روز قدس ایجاد شده عبارتند از:

۱٫ایجاد گروه و گروه های شبهه اسلامی خشن با مشی تروریستی و عملکرد جنایتکارانه با ظاهری ضد آمریکایی برای جذب افراد کم بینش، متعصب و احساساتی از جهان اسلام

۲٫هدایت و راهبری این گروه‌های به اصطلاح اسلامی در جهت حمله به مراکز جمعیتی و انجام اقدامات تروریستی و جنایت‌کارانه و بیان احکام منحط به منظور تخریب چهره اسلام ناب در افکارعمومی جهان

۳٫مسیرگذاری تفرقه و اختلاف در بین مسلمین با تقویت و حمایت از اقدامات تروریستی آنان

۴٫طرح‌ریزی در جهت اسلام‌هراسی به منظور اسلام‌ستیزی، شیعه‌هراسی به منظور شیعه‌ستیزی و ایران‌هراسی به منظور ایران‌ستیزی

۵٫قداست‌زدایی از چهره اسلام و پیامبر عظیم الشأن آن با تهیه و تولید فیلم، عکس، کاریکاتور و … همچون فیلم‌های فتنه، ‌تسلیم، بابل، اسکندر مقدونی، نبرد صحرا، شبی با پادشاه، بیگانه و … تحریف عاشورا و صدها سناریو و اقدام را توسط صدها مؤسسه، بنیاد، کانون و مرکز طراحی و به فاز اجرا گذاشتند، اما همه این اقدامات و هزاران اقدامات دیگر که طی ۳۵ سال گذشته اجرا شد، نتوانسته است آن فطرت الهی انسان‌ها را از ظلم و مظلومیت‌ها خاموش کند و بلکه در همین روزها که چهارمین جنگ تحمیلی رژیم اشغالگر علیه سرزمین‌های اسلامی در فلسطین را آغاز کرده باز هم طلیعه شکست غاصبان و پیروزی مسلمانان را نوید می‌دهد. لذا باید از این روز(روز جهانی قدس) به عنوان یک فرصت راهبردی برای مسلمانان در جهت تعقیب و تحقق اهداف بهره برد.

فرصت‌های راهبردی روز قدس

برای بهره‌گیری از فرصت‌های راهبردی روز قدس می‌توان اقدامات شایسته‌ای را در جهان اسلام و سایر مناطق جهان به انجام رساند.

۱٫تقویت و ارتقاء سطوح مختلف وحدت بین لایه‌های دینی، فرهنگی و سیاسی مخاطبین جهان اسلام
۲٫ پرهیز و کم کردن زمینه‌ها، بسترها و محورهای اختلاف برانگیز بین مسلمین عالم
۳٫ افشاء و معرفی دست‌های پیدا و پنهان جنایت‌کاران و فتنه‌انگیزی‌ها در بین مسلمین
۴٫ زمینه‌سازی و ایجاد فضای مناسب برای هنرنمایی هنرمندان عرصه‌های مختلف در جهت تقویت بنیان‌های مستحکم دینی، فرهنگی و… جهان اسلام
۵٫ بسیج رسانه‌های جهان اسلام علیه صهیونیسم جهانی و فریادرسانی وحدت و مظلومیت مسلمانان فلسطین به گوش جهانیان
۶٫ تقویت تجمعات ضدصهیونیستی و کشاندن آن به جلو اماکن، مقرها و سفارتخانه‌های رژیم سفاک صهیونیستی در سراسر دنیا توسط آزادگان مسلمان و غیر مسلمان
۷٫ بررسی، تبیین و نقد سکوت، لقدامات و انحرافات سران کشورهای غربی و عربی در مقابل جنایات رژیم غاصب فلسطین
۸٫ اقدامات مؤثر تجار و بازرگانان مسلمان در سراسر جهان در جهت پیام‌رسانی مظلومیت مردم غزه و تحریم کالاهای مرتبط با صهیونسم و صهیونیست‌ها
۹٫ تبیین و زیر سؤال بردن گروهک‌های تکفیر در انجام اقدامات ضدبشری و دینی، مغایر با مصالح اسلام و مسلمین در کشورهای اسلامی
۱۰٫ فعال شدن سفیران جمهوری اسلامی و دیگر کشورهای اسلامی در انجام اقدامات مؤثر دیپلماسی(رسمی و عمومی) در جهت معرفی مظلومیت مردم غزه و جنایات صهیونیست‌ها
۱۱٫ فعال شدن رایزن‌های فرهنگی و موسسات مرتبط کشورهای مسلمان در جهان برای نمایش جنایت صهیونیست‌ها و همچنین حمایت سران کشورهای غربی از جنایات صهیونیست‌ها در غزه
۱۲٫ فعال شدن همه کاربران مسلمان و غیرمسلمان در فضای مجازی برای بسیج علیه جنایتکاران صهیونیست با تولید متن، تصویر، عکس، کاریکاتور، پوستر، تصاویر گرافیکی، فلش، نماآهنگ، نظر دهی، گفتگو، تبادل پیام، ارسال رایانامه‌های الکترونیکی، بحث، مناظره، تبادل اطلاعات، تهیه خبر و گزارش، انعکاس اخبار و مطالب ارزشمند دیگران در پایگاه‌های اینترنت، وبلاگ‌ها و …

نتیجه‌گیری

انقلاب اسلامی با پیروزی خود در سال ۱۳۵۷(۱۹۷۹م) منافع نامشروع جبهه استکباری در ایران، منطقه و سطح بین‌الملل را با نابودی، خطر و چالش مواجه ساخت.

نظام سلطه برای به دست آوردن و حفظ منافع نامشروع خود طی ۳۵ سال موانع و اقدامات مخربی را بر سر راه انقلاب اسلامی و علاقمندان به آن ایجاد نمود، اما هر بار با شکست مواجه شد و بر عکس انقلاب اسلامی در مسیر الهی خود به عنوان یک الگوی موفق دینی هر روز با موفقیت‌های ملی، منطقه‌ای و جهانی روبرو گردید و همه موانع ایجاد شده از جنگ‌های تحمیلی، محاصره و تحریم اقتصادی تا ترور و اقدامات جنایت‌کارانه تروریستی تا خلق گروهک‌های آدمکش تکفیری گرفته تا اقدامات فراوان جنگ و تهدید نرم شامل تهاجم و شبیخون فرهنگی، عملیات روانی، جنگ رسانه‌ای، ناتوی فرهنگی، نفوذ و رخنه فرهنگی را یکی پس از دیگری خنثی نموده و به برکت قدرت لایزال الهی، حضور شایسته مردم همیشه در صحنه انقلاب اسلامی و به یمن بیداری ملت‌های مسلمان و راهبری موسی زمان سنگرها و خاکریزهای دشمن را یکی پس از دیگری فتح نموده و خواهد نمود که در راس آن قلب انسان‌های آزاده جهان است و این وعده الهی است که؛ أَلَیسَ الصُّبْحُ بِقَرِیبٍ(هود،۸۱)(آیا صبح نزدیک نیست؟)

تحقق این وعده شروطی دارد و آن اینکه:

وقت است تا برگ سفر بر باره بندیم/ دل بر عبور از سد خار و خاره بندیم/ گاه سفر آمد؛ نه هنگام درنگ است/ چاووش می‌گوید که ما را وقت تنگ است/ گاه- سفر شد، باره بر دامن برانیم/ تا بوسه گاهِ وادیِ ایمن برانیم/ وادی پر از فرعونیان و قبطیان است/ موسی جلودار است و نیل اندر میان است.

نظر بدهید