اخبار ویژه روزنامه‌ها 5 بهمن

  چاپ   5 , بهمن , 1394 ساعت 10:31 ق.ظ  

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

اصلاح‌طلبان، روحانی را تهدید کردند/ امروز؛ اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان خبرگان/ شورای نگهبان: ازگمانه‌زنی‌ها پرهیز كنید/ شورای نگهبان علت رد صلاحیت‌ها را علنی کندخراسان

هشدار درباره رعایت کپی رایت توسط برخی مدیران

بر اساس ابلاغیه یک مقام مسئول به تعدادی از مدیران وزارتخانه ها و سازمان های دولتی، تاکید شده است که حسب وصول برخی گزارش ها  و شکایت ها  در خصوص رعایت نکردن حقوق مادی و معنوی در طرح های پژوهشی و تحقیقاتی که توسط برخی مدیران و کارمندان دستگاه‌ها صورت می گیرد، به منظور جلوگیری از هرگونه تبعات اداری و حقوقی، توجه لازم به درج نام همه همکاران ذی ربط در این پروژه ها صورت گرفته و در صورت حذف اسامی، رضایت مکتوب این افراد اخذ و ضمیمه شود.
مجوز روحانی برای فعالیت 9 مدیر بازنشسته

بر اساس پیشنهاد وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک طی هفته های اخیر که به استناد ماده ۴۱ قانون الحاق موادی به مقررات مالی دولت مورد تایید حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور کشورمان قرار گرفته، مقرر شده اشتغال به کار 9 نفر مدیر بازنشسته با رعایت قوانین و مقررات مربوط مجاز باشد که از این تعداد، هفت مدیر مجوز تمدید فعالیت و دو مدیر نیز مجوز ورود به دستگاه های دولتی را به مدت یک سال دریافت کرده اند.

اصلاح‌طلبان، روحانی را تهدید کردند/ امروز؛ اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان خبرگان/ شورای نگهبان: ازگمانه‌زنی‌ها پرهیز كنید/ شورای نگهبان علت رد صلاحیت‌ها را علنی کندوطن امروز

شورای نگهبان علت رد صلاحیت هیاهوگران را علنی کند

نایب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری خواستار افشای دلایل رد صلاحیت فتنه‌گران از سوی شورای نگهبان شد.  اسدالله بادامچیان گفت: بعد از ۳۶ سال که شورای نگهبان تشکیل شده است همواره گروه‌هایی مانند اصلاح‌طلبان که دارای رفتارها و اعتقاداتی مغایر مبانی انقلاب هستند، در انتخابات‌ها هم تایید صلاحیت و هم رد صلاحیت شده‌اند اما نه از تایید صلاحیت‌شان متشکر بودند و نه رد صلاحیت‌شان را قبول قانونی کردند.

بادامچیان گفت: این رفتارها از سوی این جریان برای ملت ما عادی شده است، چرا که این جریان افرادی را برای انتخابات معرفی می‌کند که محکومیت قانونی دارند و از طرفی وقتی همین افراد رد صلاحیت یا عدم احراز صلاحیت می‌شوند، شروع به بهره‌برداری‌های سیاسی می‌کنند.عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی تصریح کرد: اخیراً یک آقایی از سران اصلاح‌طلب گفت ۳ هزار نامزد اصلاح‌طلب را رد صلاحیت کردند؛

خب! این سوال پیش می‌آید که چرا جریان اصلاح‌طلب ۱۰ برابر کل نماینده‌های مجلس، کاندیدا معرفی کرده است؟ آیا غیر از این است که اقدام آنها یک بازی جدید سیاسی است؟ نایب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: عناوینی مانند نهضت ثبت‌نام حداکثری و نهضت اعتراض به بررسی صلاحیت‌ها در واقع همان اعتراضات جناحی به شورای نگهبان و حاکمیت است و در راستای یک بازی سیاسی طراحی شده است.

من به اصلاح‌طلبان توصیه می‌کنم دست از این رفتارها بردارند؛ این اقدامات باعث دور شدن ملت از آنها خواهد شد. اسدالله بادامچیان خاطرنشان کرد: من از شورای نگهبان تقاضا می‌کنم دلیل رد صلاحیت کسانی که خیلی سروصدا و هیاهو می‌کنند و به شورای نگهبان تهمت می‌زنند را علنی کند و مدارای خود را با این افراد کنار بگذارد.

هشدار عارف به روحانی

اصلاح‌طلبان در مجلس پیروز نشوند سال ۹۶ در پاستور نخواهید بود

رئیس ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان استان تهران گفت: عارف به آقای روحانی هشدار داده است که اگر اصلاح‌طلبان موفق نشوند در انتخابات مجلس دهم پیروز شوند آقای روحانی در سال ۹۶ در پاستور نخواهد بود.

به گزارش نسیم آنلاین، علی صوفی رئیس ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان استان تهران و وزیر سابق تعاون در دولت اصلاحات در گفت‌وگو با آرمان در پاسخ به این سوال که آیا اصلاح‌طلبان تاکنون به مساله انتخابات ریاست‌جمهوری 96 و همچنین دوران پس از روحانی اندیشیده‌اند؟ گفت: آقای عارف بارها با آقای روحانی در این زمینه صحبت کرده است. وی به آقای روحانی هشدار داده است اگر اصلاح‌طلبان موفق نشوند در انتخابات مجلس دهم پیروز شوند آقای روحانی در سال 96 در پاستور نخواهد بود.

اصلاح‌طلبان، روحانی را تهدید کردند/ امروز؛ اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان خبرگان/ شورای نگهبان: ازگمانه‌زنی‌ها پرهیز كنید/ شورای نگهبان علت رد صلاحیت‌ها را علنی کندکیهان

نشنال اینترست: کار سپاه مهم بود یعنی ایران انقلابی باقی می‌ماند

آیا ایران ضدآمریکایی باقی می‌ماند؟ اقدام سپاه پاسداران ایران در بازداشت تفنگداران آمریکایی آن هم در روز اجرای برجام نشان از تداوم هویت انقلابی دارد.

مجله آمریکایی نشنال اینترست با طرح تحلیل فوق نوشت: توافق هسته‌ای و اجرای آن برخی را به این باور رسانده که جمهوری اسلامی ایران بعداز حدود چهار دهه سیاست‌های ضد آمریکایی، تغییر سیاست می‌دهد.

اما دستگیری تفنگداران آمریکایی در خلیج فارس توسط سپاه پاسداران انقلاب می‌توانست اجرای توافق هسته‌ای بین ایران و 6 قدرت جهانی را درست در زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال تأیید پایبندی ایران به تعهداتش بود، به خطر بیاندازد. با این حال، سپاه به جای منحرف کردن توافق، از آن حادثه بعنوان رویدادهای نمادین برای فرستادن پیامی به جهان استفاده کرد.

سپاه با توقیف شناورها و پخش تصویرهای ملوانان از تلویزیون جهت جلب توجه جهانی، از فرصت برای فاش ساختن مسیر آینده سیاست خارجی ایران در پی توافق اتمی استفاده کرد.

نشنال اینترست می‌افزاید؛ سیاست‌سازان آمریکا بجای تلقی این حادثه بعنوان نشانه‌ای از سرسختی یا صمیمیت دیپلماتیک ایران، بهتر است پیچیدگی پشت تصمیم‌گیری ایران را بفهمند و کارهایش را درست تحلیل کنند.

سپاه پاسداران با دستگیری و آزاد ساختن ملوان‌های آمریکایی، قاطعیت خود را برای دفاع از انقلاب ایران و تعهد به توافق اتمی و امکان دیپلماسی بیشتر در آینده نشان داد. مقصود سپاه از نمایش ملوانان دستگیر شده این بود که قدرت و اعتماد انقلابی خود را به مخاطبان داخلی و بین‌المللی، در همان لحظه‌ای که اجرای توافق اتمی و لغو تحریم‌ها نزدیک بود، نشان دهد.

سپاه می‌خواهد از برجام برای تقویت مسیر انقلابی ایران استفاده کند و برحمایت از گروه‌هایی که در برابرهدف‌های آمریکا و اسرائیل (رژیم صهیونیستی) در خاورمیانه ایستادگی می‌کنند، بیافزاید.

نشریه آمریکایی ادامه می‌دهد: باید انگیزه استراتژیک پشت احساسات ضد آمریکایی ایران را شناخت. در کانون محاسبات ایران این باور قرار دارد که چنین احساساتی منافع و هدف‌های منطقه‌ای ایران را پیش می‌برد، که یک عنصر عمده سیاست خارجی ایران از زمان انقلاب بوده است و یک منبع عمده قدرت و مشروعیت در خاورمیانه دیده می‌شود.

تحلیلگر نشنال اینترست می‌افزاید: از یک منظر انقلابی، چالش با آمریکا راهی بسیار آسان جهت نشستن در موضع قدرت در صحنه جهانی برای ایران فراهم آورده است. در نتیجه، حتی اگر مناسبات دو کشور بهتر شود، گفتمان انقلابی ایران در مورد آمریکا زیاد تغییر نخواهد کرد.

تحلیلگر نشنال اینترست در عین حال براین گمان است که ممکن است بارقه‌ای برای سیاست‌سازان آمریکا نمایان باشد. شدت گرفتن جنگ سرد بین ایران و عربستان سعودی، در حالی که برای ثبات منطقه‌ای خطرناک و زیانبار است، ممکن است فضایی جهت مانور برای واشنگتن فراهم آورد.

شرکت تمام‌عیار چوپان‌های دروغگو در انتخابات!

افراطیون مدعی‌اصلاح طلبی به دو دوزه بازی در زمینه «جنجال علیه ردصلاحیت‌ها» و «بستن فهرست انتخاباتی کامل» روی آورده‌اند.

اکنون پس از یک هفته جنجال و مظلوم‌نمایی مبنی بر اینکه اصلاح‌طلبان قادر نیستند در انتخابات حضور داشته باشند و به ادعای مرعشی فقط 30 نامزد اصلاح‌طلب ردصلاحیت شده‌اند، خبرهای واقعی حاکی از تدارک کامل برای بستن لیست‌های انتخاباتی از سوی این طیف حکایت می‌کند.

مصطفی درایتی از اعضای حزب منحله مشارکت در این زمینه در روزنامه آرمان نوشت: میزان ردصلاحیت‌ها دور از ذهن اصلاح‌طلبان نبود و از مدت‌ها قبل با احتمال این ماجرا، بسیاری از شخصیت‌های دارای نام و حتی گمنام در این دوره ثبت‌نام کرده بودند.

وی می‌افزاید: اگر افراد رد صلاحیت شده با انگیزه و احساس مسئولیت قبلی در صحنه باقی بمانند می‌توان از ظرفیت این افراد به نفع افراد کمتر شناخته شده استفاده و آنها را به بدنه اجتماعی اصلاحات معرفی کرد. این روش از ابتدا مدنظر اصلاح‌طلبان بوده است و در حال حاضر نخبگان در حال هماهنگی کامل با یکدیگر روی این موضوع هستند؛ زیرا با همین تعداد افراد باقیمانده می‌توان تاثیر جدی در انتخابات گذاشت. البته پیاده‌سازی این روش در شهرهای بزرگ به خوبی جواب می‌دهد و در شهرهای کوچک نیز تنها نیاز به هماهنگی بیشتر دارد. اگر اصلاح‌طلبان با این استراتژی جلو بروند و بدنه اجتماعی آنها تمایل به شرکت در انتخابات پیدا کند اصلاح‌طلبان می‌‌توانند نمایندگانی به مجلس معرفی کنند. معتقدم بستر خوبی برای حضور اصلاح‌طلبان به وجود آمده است.

اعتراف به این واقعیت در حالی است که علی صوفی رئیس ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان در تهران به آفتاب یزد گفته لیست خاکستری اصلاح‌طلبان هم خالی است.

در همین حال محمدرضا عارف در کنگره حزب ندا ضمن تاکید گفته است «من به کسانی که بی‌انگیزه شدند نوید می‌دهم که خوشبختانه شخصیت‌های برجسته و لایق در لیست‌ها وجود دارند. وضعیت کنونی بهتر از سال‌های 91 و 92 است».

وی همچنین خواستار گردش نخبگان در میان اصلاح‌طلبان شده است.

اکونومیست: روحانی بدون پیشرفت اقتصادی باید از انتخابات خداحافظی کند

مجله اقتصادی اکونومیست نوشت: روحانی رئیس‌جمهور ایران اگر نتواند پیشرفت اقتصادی ایجاد کند، ممکن است در انتخابات بعدی ناکام بماند.

اکونومیست رمز موفقیت حسن روحانی در انتخابات بعدی را ایجاد تحولات سریع اقتصادی دانست و نوشت: آقای روحانی اگر نتواند پیشرفت سریعی ایجاد کند، در انتخابات بعدی ممکن است رای نیاورد.

این مجله نوشت: وقتی تحریم‌ها در تاریخ 16 ژانویه (26 دی) لغو شد، این جشن‌های خیابانی نبود که برگزار شد، بلکه بدبینی عمیق ایرانی‌ها نسبت به درست شدن اوضاع اقتصادی بود که آشکار شد. برخی طنزها در شبکه‌های اجتماعی آمدن توریست‌ها به ایران را مسخره کردند. حسن روحانی نیز نتوانست از شیرینی لغو تحریم‌ها بهره‌مند شود.

18 ژانویه (28 دی) نیز آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه اشخاص و نهادهایی که درگیر برنامه موشکی ایران هستند، وضع کرد.

بانک‌های خارجی که برخی از آنها به دلیل ارائه تسهیلات تجاری به ایران جریمه‌های سنگینی پرداخته‌اند، از تناقضات در فهرست تحریم‌های رسمی منتشره توسط کشورهای مختلف شکایت دارند و می‌گویند که ممکن است آنها دوباره به جرم نقض تحریم‌هایی که هنوز پابرجا هستند یا تحریم‌های جدید، تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

پیامدهای اجرای برجام معلوم نیست /ایران کمتر از تصور سود برد

پس از اجرایی شدن برجام و پایان دادن به تحریم‌ها علیه ایران، جامعه جهانی با چالش‌هایی روبرو شده است که ابعاد آن برکسی روشن نیست.

دویچه‌وله با انتشار این تحلیل نوشت: به گفته کارشناسان، ایران در این میان کمتر از آن چه انتظار می‌رفت، سود می‌برد. یک دیپلمات ارشد آمریکایی درباره چگونگی اجرای برجام به دویچه‌وله گفت اغلب جوانب پیامدهای اقتصادی و بازرگانی پایان دادن به تحریم‌ها علیه ایران، هنوز مشخص نیست.

این دیپلمات با اشاره به فعالیت‌های کشورهای غربی برای برقراری تماس با ایران در این رابطه گفت که «ناهماهنگی‌هایی در برخورد آمریکا، اروپا و کشورهای ذینفع» مانند چین، روسیه و ژاپن دراین‌باره وجود دارد.

این در حالی است که مقامات آمریکایی درصدد تنظیم یک «دفترچه راهنما» برای مشخص کردن چارچوب برقراری روابط اقتصادی با ایران هستند و هیئت‌های متعددی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، با هدف بستن قراردادهای کلان راهی ایران شده‌اند.

استپان مال با عنوان کارشناس آمریکایی که خود در گفت‌وگوهای میان نمایندگان جمهوری اسلامی، کشورهای غربی و 5+1 در مورد برنامه هسته‌ای ایران شرکت داشته، به عنوان هماهنگ‌کننده مراحل اجرایی برجام از نیاز اطلاع رسانی درباره «لزوم اقدامات مشترک» سخن می‌گوید.

وی می‌افزاید: هم‌زمان وزارت دارایی آمریکا نیز در تکاپوی روشن ساختن ابعاد این پیامدها برای سفرای کشورهای خارجی است و نمایندگان خود را برای توضیح دراین‌باره به اروپا می‌فرستد.

مسئولان این وزارتخانه، تاکنون یک دفترچه 50 صفحه‌ای درباره چگونگی برقراری مبادلات اقتصادی و روابط بانکی و پولی، بستن قراردادهای نفتی، فروش اسلحه، تامین انرژی و سایر بخش‌های حساس با ایران منتشر کرده‌اند.

با وجود این اقدامات، کارشناسان سیاسی و اقتصادی نسبت به چگونگی پیاده کردن برجام خوش‌بین نیستند.

آنتونی کورد زمن با عنوان کارشناس و تحلیلگر مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل (CSIS)  در واشنگتن دراین‌باره می‌گوید: «سیستم کنترل کاربردی برجام نه تنها تازه و بی‌سابقه است، بلکه در بسیاری از موارد هنوز خطوط اصلی آن مشخص نیست.» هنوز زمینه‌های انعقاد و اجرای قراردادها و روابط از نظر فنی و اداری فراهم نشده است.

لغو تحریم‌ سوئیفت شاید وقتی دیگر!

باقی ماندن یا برداشته شدن تحریم سوئیفت از جمله مسائلی بود که پس از اجرای برجام به شکل قابل توجهی در میان رسانه‌ها مطرح شده است.

به گزارش رجانیوز در همین راستا محمدجواد ظریف درباره حضور در برنامه نگاه در رابطه با تحریم سوئیفت گفت: «برخی می‌گفتند سوئیفت برداشته نمی‌شود اما دیدید که برداشته شد……. یکی از منتقدان گفته است که برجام سوئیفت یا بانک صادرات را از تحریم خارج نکرده است البته دیدید که بانک سپه خارج شد. اما همه می‌دانستیم که بانک صادرات باقی می‌ماند در تحریم چرا که ربطی به تحریم هسته‌ای نداشت. برداشتن این تحریم مربوط به آمریکا و قوانین آن است و از ابتدا هم قرار نبود ما با آمریکا رابطه برقرار کنیم.»

اما واقعیت برخلاف ادعای دکتر ظریف بود زیرا که تحریم سوئیفت به علت لغو نشدن قواعد تحریمی اتحادیه اروپا-مانند تصمیم 413 که در برجام صرفاsuspend  شده  است-  همچنان پابرجاست و این شرکت صرفا با انتشار بیانیه‌ای به صورت مصداقی برخی از بانک‌های ایران را از لیست تحریم خود خارج کرده است و بانک‌هایی که در این بیانیه به آنها اشاره نشده است – مانند بانک‌های سپه، صادرات، مهر و انصار – همچنان در تحریم باقی خواهند ماند.

اما نکته جالب توجه این است که حتی همین تعداد بانک‌هایی که هم‌اکنون از تحریم سوئیفت خارج شدند نیز عملا در برقراری تجارت با بانک‌های اروپایی باید حدود یک سال صبر کنند. در همین ارتباط رویترز از احتیاط بانک‌های جهان برای برقراری روابط بانکی با ایران خبر داد و به نقل نقل از مدیرعامل بانک خاورمیانه ایران نوشت بانک‌های بزرگ حداقل 6 تا 12 ماه صبر خواهند کرد و بعدا به دنبال تجارت جدی در ایران می‌روند. از جمله دلایل این صبر و احتیاط بانک‌های اروپایی نگرانی آنها از جریمه شدن به وسیله ایالات متحده است زیرا که برخی از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران همچنان پابرجا باقی مانده است.

علاوه بر این، باقی ماندن این تحریم‌ها منجر خواهد شد که بانک‌های ایرانی که از تحریم سوئیفت خارج شده‌اند قادر به همکاری با بانک‌های آمریکایی نیز نباشند.

لذا باید به این نکته اشاره کرد که رفع همه تحریم‌های هسته‌ای که بارها توسط محمدجواد ظریف و عباس عراقچی بیان شده واقعیت نداشته و ساختار تحریم‌ها همچنان پابرجاست.

کلمه: توقع رفتارهای اصلاح‌طلبانه از روحانی نداشته باشیم

سایت حامی فتنه از افراطیون خواست به نحوی موضع نگیرند که عرصه بر «اصولگرایان معتدل» سخت شود چرا که «آنان هم‌پیمانان منطقی ما هستند»!

«محسن-ر» از اعضای ستاد موسوی در انتخابات 88 با اشاره به انتخابات پیش رو و موضوع بررسی صلاحیت‌ها نوشت: اگرچه اصولگرایان معتدل، اصلاح‌طلب نیستند، اما در وضعیت فعلی مشترکاتی با اصلاح‌طلبان دارند که نماد آن استقبال آنان از خط سیاست خارجی اصلاح‌طلبان است. لذا از این اشتراک دیدگاه باید حداکثر بهره را برد تا جایی که ما را به اشتراک مساعی برساند.

وی با اشاره به توقع از روحانی جهت مداخله در موضوع رد صلاحیت‌ها می‌نویسد: اما در نظر داشته باشیم که از روحانی متناسب با شاکله رفتاری و اندیشه‌ای وی توقع داشته باشیم و توقع تحقق آرمان‌های اصلاح‌طلبانه از وی نداشته باشیم … از  رئیس قوه مجریه باید خواست که همت خود را برای جلوگیری از این وضعیت بکار گیرد ولی از وی تکلیف مالایطاق نخواهید.

وی می‌افزاید: خاطر مبارکتان باشد که دست به مواضعی نزنیم که هم‌پیمانان منطقی اصولگرا را از دست بدهیم.

اصلاح‌طلبان، روحانی را تهدید کردند/ امروز؛ اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان خبرگان/ شورای نگهبان: ازگمانه‌زنی‌ها پرهیز كنید/ شورای نگهبان علت رد صلاحیت‌ها را علنی کندجمهوری اسلامی

گمانه زنی ها در مورد رد صلاحیت سیدحسن خمینی

 دیشب، خبرگزاری تسنیم نوشت: «منابع آگاه از گمانه‌زنی‌ها در نشست اخیر مشورتی شورای نگهبان، خبر از تایید صلاحیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و عدم احراز صلاحیت علمی حجت الاسلام سید حسن خمینی می‌دهند.» این خبر، دقایقی بعد از آنکه روی خروجی تسنیم ظاهر شد، به دلیل نامعلومی حذف گردید درحالی که بسیاری از سایت‌ها و خبرگزاری‌ها آن را به نقل از تسنیم نقل کرده بودند و همچنان درباره آن خبر می‌دهند.

رئیس مجلس کویت، نماینده عربستان شد

رئیس مجلس کویت به اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی ایران و انتقادش از ریاض در اجلاس مجالس کشورهای اسلامی در بغداد، اعتراض کرد و خود را نماینده عربستان دانست. به گزارش خبرگزاری «المطومه» عراق، رئیس مجلس کویت، در اعتراض به انتقاد علی لاریجانی به اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی شیعه در عربستان سعودی، گفت: ما به بغداد آمده‌ایم و در این کنفرانس برای اتحاد شرکت کرده‌ایم لذا به سخنان رئیس مجلس ایران اعتراض می‌کنم و آن را دخالت در امور عربستان می‌دانم. اگر عربستان در این کنفرانس حضور ندارد، من شخصاً و هیات همراهم نماینده ریاض در این اجلاس هستیم. عربستان، قطر و بحرین این اجلاس را به دلیل حضور ایران تحریم کردند. لاریجانی در سخنرانی خود در کنفرانس مجالس اسلامی، به اعدام شیخ نمر تنها به جرم بیان عقایدش، انتقاد و در عین حال تاکید کرد که باب‌های دیپلماتیک برای آشتی همچنان مقابل عربستان باز است زیرا گفت و گو بهترین راهکار برای حل مشکلات منطقه است.

عصبانیت سعودی‌ها از حضور ظریف در داووس

 شبکه تلویزیونی وابسته به آل سعود، عصبانیت خود از سخنرانی ظریف در اجلاس داووس را علنی کرد. وبگاه شبکه «العربیه»، نزدیک به رژیم آل سعود، در یادداشتی در زمینه سخنرانی اخیر «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در نشست داووس در سوییس نوشت: با عدم حضور عربستان سعودی در اجلاس داووس، افسانه‌های ظریف بر جلسه غالب شد. به گزارش سرویس سیاسی پایتخت، «فیصل عباس» سردبیر عربستانی بخش انگلیسی شبکه العربیه در این یادداشت آورده است: توانایی ظریف در تحریف وقایع یک پدیده است و به خاطر چرخش‌های خبری و توجیهاتش باید به او جایزه اهدا شود. ظریف در سخنان خود در حالی که تلاش کرد برای آشتی با عربستان سعودی، تهران را «خرس عروسکی دوست داشتنی» نشان دهد، ریاض را همچون «گرگ بد بزرگ» به تصویر کشید.

نویسنده این یادداشت در ادامه با تمسخر سخنان ظریف در نشست داووس نوشت: من نسبت به این سخنان ظریف در جمع حضار و متنفذان جهانی شک دارم که کشورش اعتقادی راسخ به دیپلماسی به عنوان ابزاری برای حل و فصل درگیری داشته باشد. نویسنده سعودی، حمایت ایران از مردم یمن، دولت سوریه و نپذیرفتن ادعاهای شیخ نشین امارات درباره مالکیت جزایر سه گانه ایرانی را دلیل عدم صداقت ایران در صلح دوستی دانست و از بمباران‌های مداوم آل سعود علیه مردم یمن و حمایت عربستان از تروریست‌های تکفیری در سوریه و عراق و سایر کشورهای عربی سخن نگفت.

نگرانی مرکل از موج فزاینده ضد صهیونیستی در آلمان

 صدراعظم آلمان همچنان تحت سیطره صهیونیست‌ها قرار دارد بطوری که روز گذشته گفت که در کشورش جایی برای مخالفان رژیم صهیونیستی و یهودستیزی وجود ندارد.

بنابر گزارش شبکه خبری «راشاتودی»، آنجلا مرکل با اعلام اینکه یهودستیزی بیش از آنچه تصور می‌شود گسترش داشته است، گفت باید برای مقابله با آن اقدام شود. وی تاکید کرد: «ما باید توجه خود را بر این موضوع متمرکز کنیم و به خصوص به جوانان کشور اهمیت دهیم که موج نفرت از اسلام و یهودیان گسترش می‌یابد. ما در برخی مدارس و بعضی مراکز دیده‌ایم که جوانان نشان‌های ضد یهود با خود حمل می‌کنند و هر فرد بزرگسالی باید از آن اطلاع داشته باشد.»

تهدید داعش به مصر رسید

گروه «ولایت سیناء» (شاخه مصری داعش) از اخوان المسلمین و حامیان آن خواست روش مسالمت جویی را رها کرده و به قیام مسلحانه علیه نظام مصر بپردازند. به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه الیوم السابع، همزمان با پنجمین سالگرد انقلاب 5 بهمن مصر، گروه «ولایت سیناء» فایل ویدئویی را با عنوان «پیام‌هایی از سرزمین سیناء» منتشر کرد که این پیام‌ها خطاب به گروه اخوان المسلمین و حامیان آن برای ترغیب آنها جهت رها کردن اقدامات مسالمت آمیز منتشر شده است.

یکی از اعضای این گروه که در این فایل چهره‌اش را پوشانده، گفت: این همان مسالمت جویی جعلی است که جز صاحبان آن را نمی‌کشد و با دموکراسی و سکولاریسم مورد حمایت است که نادرستی آن برای همه مردم آشکار شده است. خداوند پاک و بلند مرتبه برای مردم گزینه قصاص را برگزید و در آن حیات و زندگی قرار داد اما مردم مسالمت جویی را برگزیدند که فقط کسانی که دنبال مسالمت جویی هستند را می‌کشد.

اصلاح‌طلبان، روحانی را تهدید کردند/ امروز؛ اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان خبرگان/ شورای نگهبان: ازگمانه‌زنی‌ها پرهیز كنید/ شورای نگهبان علت رد صلاحیت‌ها را علنی کندآرمان

اقدام سپاه شجاعانه، بهنگام و همراه با ایمان بود

مقام معظم رهبری ظهر دیروز با پاسداران جوان نیروی دریایی سپاه که با شجاعت در مقابل ورود نظامیان آمریکایی به آب‌های جمهوری اسلامی ایران اقدام و متجاوزان را بازداشت کرده بودند، دیدار کردند و آنان را از نزدیک مورد تفقد قرار دادند.

حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای همچنین در سخنان کوتاهی، این اقدام ستایش‌برانگیز نیروی دریایی سپاه پاسداران را شجاعانه و همراه با ایمان خواندند و خاطرنشان کردند: کار شما بسیار عالی، جالب و بهنگام بود و در واقع باید این حادثه را کار خدا دانست که امریکایی‌ها را به آب‌های ما کشاند تا با اقدام بهنگام شما، آنگونه با دست‌هایی که بر سر گذاشته بودند، بازداشت شوند. در این دیدار همچنین نماز ظهر و عصر به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی اقامه شد.

روایتی از نقش هاشمی رفسنجانی در هنگامه تعیین رهبری

پایگاه مرکز نشر آثار حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای، نقل‌قول‌های تعیین‌کننده از امام(ره) درباره آیت‌ا… خامنه‌ای را این‌گونه برمی‌شمرد: حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد خمینی، نزدیکترین فرد به امام خمینی که مشاور و مورد وثوق کامل ایشان بود، نقل کرده که امام در پی سفر خارجی آیت‌ا… خامنه‌ای گفتند: «الحق ایشان شایستگی رهبری را دارند.» زهرا مصطفوی، دختر امام خمینی(ره) بیان کرده آنگاه که از امام درباره‌ رهبری آینده نظام پرسیده است ایشان از آیت‌ا… خامنه‌ای نام بردند و آنگاه که از مقام علمی آیت‌ا… خامنه‌ای سؤال کرده است ایشان اجتهاد آیت‌ا… خامنه‌ای را تأیید کرده‌اند.

آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی نیز نقل کرده زمانی که امام درصدد عزل آیت‌ا…منتظری از رهبری آینده بودند در جلسه‌ای که با حضور سران سه‌قوه، نخست‌وزیر (موسوی) و حاج سیداحمد خمینی در محضر امام تشکیل شده بود در مورد جانشین رهبری بحث شد ایشان از آیت‌ا… خامنه‌ای برای رهبری آینده نظام نام بردند. وی همچنین بیان داشته که در جلسه خصوصی خود با امام راحل نسبت به وضع رهبری در آینده ابراز نگرانی کرده و امام در پاسخ با اشاره به آیت‌ا…خامنه‌ای فرموده‌اند: «شما در بن بست نخواهید بود، چنین فردی در میان شما هست. چرا خودتان نمی‌دانید؟»

تشکر همسر شهید شهریاری از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای

همسر شهید «شهریاری» درنامه ای ضمن سپاسگزاری ازمذاکره کنندگان هسته ای وتمامی کسانی که دراین سال‌ها دراین مسیر تلاش کرده‌اند، نوشت: ما هیچ اعتمادی به آمریکا وغرب نداریم اما به فرزندان این سرزمین اعتماد داریم ولحظات اقتدار را به ملتم تبریک می‌گویم.

بهجت قاسمی در نامه ای خطاب به ملت ایران درپی موفقیت‌های اخیر کشور، دولت ودستگاه دیپلماسی دراحقاق حقوق هسته‌ای ایران و همزمان برداشته شدن تحریم‌های ظالمانه وغیرقانونی علیه ایران نوشته است: به مسئولان امین، غیور، شجاع ومتدین کشورمان اعتماد داریم واین لحظات اقتدار را به ملتم تبریک می‌گویم. از مذاکره کنندگان وتمامی کسانی که دراین سال‌ها دراین مسیر تلاش کرده‌اند، سپاسگزارم واکنون مجید عزیزم، ببین و شاهد باش که خون تو ویاران شهیدت به ثمر نشسته و دنیا دربرابر اقتداری که آفریدید، سرتعظیم فرود آورده است.

اعلام شماره حساب چینی به بابک‌زنجانی کذب است

وکیل‌مدافع بابک زنجانی اعلام شماره حساب چینی از سوی بانک مرکزی برای واریز بدهی موکلش را تکذیب کرد. رسول کوهپایه‌زاده اظهار کرد: در جلسه‌ای که 26دی ماه در دادگاه انقلاب داشتیم توافقاتی صورت گرفت که به امضای دادگاه، موکل، بانک مرکزی و وکلای شرکت نفت رسید و متاسفانه خبر منتشره مبنی بر اعلام شماره حساب از سوی بانک مرکزی کذب محض است.

وی افزود: هیچ شماره حسابی از سوی بانک مرکزی اعلام نشده و متاسفانه دوستان به‌رغم اینکه اخبار مربوط به جلسات دادگاه باید محرمانه بماند، بعضا آن را رسانه‌ای کرده و به اشتباه هم رسانه‌ای می‌کنند. کوهپایه‌زاده تاکید کرد: تا این لحظه هیچ شماره حسابی از سوی بانک مرکزی اعلام نشده و همچنین بانک مرکزی و شرکت نفت در تکلیفی که دادگاه در صورتجلسه 26 دی ماه به صورت صریح بر عهده آنها گذاشته، عمل نکرده‌اند.

براساس این گزارش، وکیل‌مدافع شرکت نفتی HK دیروز به یکی از رسانه‌ها گفت بانک مرکزی شماره حساب یک بانک چینی را به بابک زنجانی و دادگاه اعلام کرده تا متهم ردیف اول پرونده نفتی بدهی خود به شرکت نفت را به این حساب واریز کند.

روحانی به فرانسه و ایتالیا می‌رود

رئیس‌جمهوری در اولین سفر پسابرجامی خود به ایتالیا و فرانسه سفر می‌کند. این سفر در شرایطی صورت می‌گیرد که ایران در هشت سال دولت قبل علاوه بر تحریم اقتصادی، به نوعی تحریم سیاسی هم بود و سفر هفته جاری دکتر روحانی به اروپا که پس از 10سال اتفاق می‌افتد، پایان تحریم‌های سیاسی نیز محسوب می‌شود.

ضمن اینکه این سفر به دو کشوری انجام می‌شود که یکی یعنی ایتالیا همواره روابط خوبی با ایران داشته و دیگری فرانسه که در طول یک دهه گذشته هم از نظر اقتصادی و هم از نظر سیاسی به ایران فشار می‌آورد و با مداخله در امور خاورمیانه علیه سیاست‌های ایران اقدام می‌کرد. پس از برجام اما سیاست‌های فرانسه نیز نسبت به ایران تغییر کرده و فرانسوی‌ها ضمن اینکه با ادبیات بهتری با ایران سخن می‌گویند، درصددند روابط اقتصادی و سیاسی خود را با ایران توسعه دهند. این سفر قرار بود نوامبر گذشته انجام شود اما به دلیل حمله تروریستی گسترده در پاریس به تعویق افتاد. ایران در این سفر به دنبال بازگرداندن روابط اقتصادی‌اش با رم و پاریس است که پیش از اجرای تحریم‌های بین‌المللی اقتصادی و ژانویه 2012 از شرکای تجاری اقتصادی اصلی ایران به شمارمی‌آ‌مدند.

بر اساس این گزارش، تجارت میان ایران و ایتالیا از سالانه 6/7میلیارد دلار در سال 2012 به 3/1میلیارد کاهش یافته است. همچنین رایزنی برای خرید هواپیماهای ایرباس فرانسوی در جریان است. رئیس‌جمهور فرانسه پیش‌تر گفت که بازگشت ایران به عرصه‌ بین‌الملل اکنون ممکن است. ایران در حال حاضر به خوبی می‌تواند از این روابط بهره ببرد و توافقات بزرگی با این کشور داشته باشد؛ از همکاری با شرکت نفت انی به عنوان یکی از شرکت های مهم نفتی جهان گرفته تا سرمایه‌گذاری در بخش‌های کوچک و متوسط.

اصلاح‌طلبان، روحانی را تهدید کردند/ امروز؛ اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان خبرگان/ شورای نگهبان: ازگمانه‌زنی‌ها پرهیز كنید/ شورای نگهبان علت رد صلاحیت‌ها را علنی کندشرق

شورای نگهبان: ازگمانه‌زنی‌ها پرهیز كنید

پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان: اداره‌كل روابط عمومی شورای نگهبان در اطلاعیه‌ای، رسانه‌های جمعی، مخصوصا مطبوعات و خبرگزاری‌ها را از گمانه‌زنی و شایعه‌پراكنی درخصوص تأیید صلاحیت‌ها، برحذر داشت. در این اطلاعیه آمده: «در آستانه انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، متأسفانه علاقه اصحاب رسانه‌ها به انتشار سریع اخبار موجب گردیده است، شاهد پخش گمانه‌زنی‌ها و شایعه‌پراكنی‌های فاقد اعتبار درخصوص تأیید و ردصلاحیت داوطلبان باشیم. ضمن تقدیر و تشكر از فعالان عرصه رسانه و خبر در پوشش اخبار انتخابات؛ انتظار می‌رود از انتشار گمانه‌زنی و شایعات درخصوص روند انتخابات، بپرهیزند. بدیهی است در هر مرحله دست‌اندركاران انتخابات، ازجمله نهاد شورای نگهبان از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی و اداره‌كل روابط عمومی شورای نگهبان گزارش‌ها و اخبار لازم را به اطلاع عموم خواهد رساند».

آیت‌الله راستی‌کاشانی:

اگر شرایط یادگار امام مورد تردید واقع شود، پس چه کسی دارای شرایط است؟!

جماران: آیت‌الله راستی‌کاشانی، از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در دیدار با جمعی از فضلای حوزه علمیه، درباره ویژگی علمی شخصیت سیدحسن خمینی گفت: صلاحیت علمی و تقوایی و سیاسی حاج سیدحسن‌آقا محرز و واضح است و نیازی به تأیید حقیر یا دیگران ندارد. اگر شرایط یادگار امام مورد سؤال یا تردید واقع شود، پس چه کسی دارای شرایط است؟!او اضافه کرد: الحمدلله آقای حاج سیدحسن دارای اوصاف و کمالات ذاتی هستند. حقیر از نزدیک خبر دارم و هم از بحث ایشان مطلع هستم- حداقل قریب به٢٠ سال یا بیشتر از مجاهدت علمی و تحصیل و تعلم و تدریس و تعلیم وی باخبر هستم. سیدحسن، در این سالیان مشغول تدریس و تعلیم بوده و مجلس درس خوب و گرمی داشته و دارند.

امروز؛ اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان خبرگان

فارس: نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان کاندیداتوری در پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان، امروز دوشنبه پنجم بهمن اعلام می‌شود. بر اساس این گزارش، آزمون کتبی داوطلبان روز سه‌شنبه ١٥ دی برگزار شد و آزمون شفاهی نیز که مرحله دوم آزمون محسوب می‌شد، برای پذیرفته‌شدگان مرحله کتبی توسط آیت‌الله شب‌زنده‌دار و آیت‌الله مدرسی‌یزدی انجام گرفت.

بیانیه انتخاباتی «صدای ملت»

شورای نگهبان برای گرایش‌های سیاسی فرصت برابر ایجاد کند
ایسنا: تشکل انتخاباتی «صدای ملت» با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز امیدواری به تأیید صلاحیت بسیاری از ردشدگان و احرازصلاحیت‌نشده‌ها در انتخابات مجلس، اعلام کرد به صورت فعال در انتخابات پیش‌ِرو حضور خواهد داشت.

در بخشی از این بیانیه آمده: «اگر چه انتظار این بود که هیأت‌های نظارت بر انتخابات در راستای خواست رهبر گران‌قدر انقلاب مبنی بر مشارکت بالای ملت در این دو انتخابات از سخت‌گیری‌های غیرضروری در بررسی صلاحیت کاندیدا‌ها پرهیز می‌کردند و رد صلاحیت‌ها صرفا شامل افراد دارای سابقه فساد مالی یا اخلاقی یا سیاسی می‌شد و عدم احراز صلاحیت‌ها را به ملت واگذار می‌کردند تا کام بخشی از مردم، تلخ و یأس و ناامیدی از اصلاح امور بر آنها مستولی نشود، درعین‌حال «صدای ملت» ضمن امیدواری به تأیید صلاحیت بسیاری از ردشدگان و احراز نشده‌ها مصمم است که حتی اگر وضعیت کاندیداها به همین صورت باقی بماند، به طور فعال و با شور و نشاط در انتخابات شرکت و نظر خود را درباره کاندیداهای اصلح در حوزه انتخابیه تهران و مراکز استان‌ها و حتی‌المقدور سایر حوزه‌های انتخابیه اعلام نماید.

همچنان انتظار داریم شورای محترم نگهبان آن بخش از حق‌الناس را که توسط هیأت‌های نظارت استان‌ها مغفول واقع شده، بازگرداند تا فرصت برابر برای گرایش‌های مختلف سیاسی در رقابت واقعی که موجب شور و نشاط انتخاباتی است ایجاد شود. با روشن‌بینی که در اکثر اعضای این شورا سراغ داریم، این انتظار را گزاف نمی‌دانیم. وعده ما هفتم اسفند پای صندوق‌های رأی».

نظر بدهید