تحلیل آماری سخنان شب گذشته رئیس جمهور؛ 20 درصد انتخابات – 41 درصد اقتصاد

  چاپ   14 , بهمن , 1394 ساعت 12:18 ب.ظ  

رییس جمهور شب گذشته در اولین گفت و گوی مستقیم خود با مردم بعد از اجرای برجام و شاید در آخرین گفت و گوی زنده تلویزیونی اش پیش از انتخابات هفتم اسفندماه نکات مهمی را بیان کرد.

به گزارش خبرآنلاین، او که سخنانش را با موضوع سیاست خارجی و اجرای برجام آغاز کرده بود، با مباحث اقتصادی و برنامه های دولت برای کاهش تورم و اشتغالزایی و نحوه ورود سرمایه های خارجی در دوران پسابرجام اظهاراتش را ادامه داد. پايان بخش سخنان رئيس جمهور مساله انتخابات بود.
چنانکه در جدول زیر هم قابل مشاهده است بخش عمده سخنان رییس جمهور به مباحث اقتصادی معطوف بود. این بخش حدود 41 درصد از سخنان شب گذشته رییس جمهور را شامل می شد. این میزان موید اهمیتی است که بهبود معشیت مردم و ایجاد رونق اقتصادی در برنامه های دولت دارد. بر اساس فراوانی جملاتی که رییس جمهور درباره هر موضوع بیان کرده است، موضوع سیاست خارجی در جایگاه بعدی سخنان روحانی قرار دارد. چرا که حدود 23 و نیم درصد از سخنان او دراین باره بود.
بر همین اساس 20 درصد از سخنان حجت الاسلام روحانی را مباحث مربوط به انتخابات هفتم اسفندماه تشکیل می دهد. روحانی بخش پایانی سخنانش را به این موضوع اختصاص داد تا اولین موضوعی باشد که در ذهن مخاطب باقی می ماند. او با استفاده از جملات کوتاه و روشن سعی کرد تا پیام خود را به بهترین شکل به مردم منتقل کند. شاه بیت سخنان انتخاباتی رییس جمهور خواهش او از مردم بود برای اینکه به هیچ عنوان با صندوق های رای قهر نکنند. او از دست اندرکاران برگزاری انتخابات هم خواست تا به گونه ای عمل نکنند که شائبه مهندسی انتخابات ایجاد شود.
نزدیک به 15 درصد از سخنان او هم به بحث های محیط زیست و سایر مباحث اختصاص داشت.

در جدول زیر موضوعات مطرح شده در سخنان رییس جمهور و برخی از مهم ترین اظهارات او درباره آن موضوعات آمده است:

 

        موضوع                                          سخنان رییس جمهور
  

  

  

  

  

  

  

سیاست خارجی 

 

 

 

نحوه تعامل با آسیا و اروپا

**بر اساس برنامه دولت در این زمینه اولا نمی خواهیم که نگاه مان صرفا به غرب باشد بلکه معتقدیم باید از همه کشورهای دنیا استفاده کنیم.

**رابطه با آسیا برای دولت یازدهم بسیار مهم است. در سفر اخیر رییس جمهور چین تصمیم گرفتیم که قرارداد بلند مدت 25 ساله‌ای با این کشور منعقد کنیم.

** در سفر رییس جمهور روسیه نیز مشاهده کردیم که تصمیمات مهمی میان روسای جمهور دو کشور برای ارتقای روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای اتخاذ شد.

** از این به بعد نیز با ژاپن رابطه خوبی خواهیم داشت و ارتباط خوبمان با کشورهایی نظیر هند و کره جنوبی نیز ادامه خواهد داشت.

** می خواهیم با تمام همسایگان مان و کل کشورهای آسیایی و آفریقایی روابط خوبی داشته باشیم.

 

 

نحوه تعامل با کشورهای منطقه

**ایران نمی خواهد با کشورهای اسلامی دچار تنش شود.

** ما به دنبال این نیستیم که قدرت منطقه شویم هر چند که قدرت منطقه هستیم اما به دنبال ایجاد یک منطقه قدرتمند هستیم و هدفمان این است که منطقه در صلح و تعامل باشد و مسلمانان خاورمیانه رفاه داشته باشند.

** در مورد کشورهای منطقه هدف ما کمک به مردم منطقه در برابر مشکلات ناشی از تروریسم و مبارزه با آن است.

  

  
اهداف پسا برجام

** ما در برجام هم به دنبال لغو قطعنامه های ظالمانه علیه کشور بودیم و هم می کوشیدیم حقوق مان به رسمیت شناخته شود و در کنار آن نیز به معیشت مردم هم توجه داشت.

** یکی از اهداف بزرگ ما برای عملی کردن برجام، فراهم کردن شرایطی بود تا مردم رفاه بیشتری داشته باشند و معیشت شان با آسودگی پیگیری شود.

** در حال حاضر 60 درصد مشکلات مربوط به تحریم نیست و بیشتر به مسائل داخلی خود ما مربوط می شود. بعد از برجام یک خطر وجود دارد که به شیوه قبل یعنی فروش نفت و خرید کالاهای مصرفی و اساسی با درآمد حاصل از آن بازگردیم.

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

اقتصادی

  

اشتغالزایی و حمایت از کارآفرینان 

** قول می دهم که دولت از کارآفرینان حمایت خواهد کرد.

** پول های ما آزاد شده اما اصلا نمی خواهیم از آن پول استفاده کنیم. بلکه سرمایه داران خارجی با سرمایه گذاران داخلی ما باید با هم مشارکت کنند و بخش خصوصی به میدان بیاید.

** مشکل اشتغال با رونق اقتصادی درست می‌شود و برای رونق هم باید از توان داخلی و نیز منابع خارجی استفاده شود.

 

 

 

قطع وابستگی کشور به نفت

** ما توانستیم کم کم از اعتیاد وابستگی به نفت فاصله بگیریم به گونه ای که مشاهده می کنیم در بودجه سال 95 تکیه ما به نفت تنها 25 درصد است.

** کاهش وابستگی به نفت جزء برنامه های دولت بود اما فشار اخیر ناشی از کاهش ناگهانی قیمت نفت باعث شد که دولت توجه بیشتری به این موضوع داشته باشد.

**ما از پول نفت برای خرید هواپیما خرج نمی کنیم و یک دلار پول نفت برای هواپیما نمی دهیم. بلکه هواپیما وارد کشور می شود و بخشی از درآمدش را به عنوان اجاره می دهد و ظرف هشت سال هم مالک هواپیما می شویم.

** باید از طریق صادرات کالا به خارج اقساط پرداخت شود و مالک شویم. در نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و … مبنا خرج پول نفت نیست، بلکه مبنا مشارکت است و اینکه کارآفرینان ما مشارکت کنند.

کاهش تورم و ایجاد رشد اقتصادی ** ممکن است که در سال آینده در تورم بتوانیم به میزان هشت درصد برسیم و پیش بینی ما نیز در این زمینه همین هشت درصد است اما امیدواریم در کنار کاهش تورم، رشد اقتصادی خوبی نیز داشته باشیم و به سمتی حرکت کنیم که بیکاری تک رقمی شود.
  

  

  

  

ترمیم زیرساخت های اقتصادی

** ورود هواپیماها کار بزرگی است که هم اشتغال ایجاد می کند و هم مسافر و توریسم به کشور می آورد. یکی از راه های ایجاد اشتغال، فعال کردن بخش خدمات و یکی از راه های فعال کردن بخش خدمات، فعال کردن توریسم است.

** اینطور نیست که اقتصاد ما فقط از طریق تعامل با خارج درست شود. 60 درصد از سازندگی اقتصادی به داخل مربوط می شود. ما باید موقعیت کسب و کار را بهبود ببخشیم و بخش بانک، بیمه و گمرک را اصلاح کنیم. ضمن اینکه باید جدی با فساد مقابله کنیم.

** برای خروج خودروهای فرسوده باید از صنعت داخلی و خارجی استفاده کنیم.

** برای راه آهن برنامه های وسیعی وجود دارد که با ایتالیا و چین قرارداد داریم و خواهیم داشت. در حمل و نقل ریلی به سمت برقی و قطارهای سریع السیر می رویم که 250 کیلومتر بر ساعت سرعت دارند و قطار تهران اصفهان از آن نوع است.

 نحوه ورود سرمایه های خارجی و قراردادهای اقتصادی ** الان بحث این است که در قراردادهای اخیر ما 30 درصد صادرات داشته باشیم.

** در سفر اروپا تصمیمات مهمی اتخاذ کردیم اما شکل این تصمیمات با گذشته متفاوت است. در گذشته ما با درآمد حاصل از فروش نفت به کشورهای مختلف کالا وارد می کردیم اما امروز مبنای ما بر این است که سرمایه خارجی وارد کشور شود و با این سرمایه در تولید و اشتغال جوانان و همچنین برای حضور در بازارهای خارجی شراکت کنیم.

  

       محیط زیست

**نخستین مصوبه هیات وزیران دولت یازدهم در اولین روز کاری خود در مورد دریاچه ارومیه بود که این نشان از اهتمام جدی دولت به مسائل محیط زیست است.

** خودروهای فرسوده یکی از دلایل آلودگی هوا در کلان شهرهاست. … در همین راستا نیز دولت تسهیلات تعویض و نوسازی 90 هزار خودروی فرسوده را فراهم کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

انتخابات

**هفتم اسفند ماه روز بسیار مهمی است وان شاءالله برگ زرینی در تاریخ کشور خواهد بود چرا که این برای نخستین بار است که انتخابات دو مجلس در یک روز انجام می شود.

**دولت تا به اینجای کار در بخش هایی که مسئولیت آن را عهده دار بوده یعنی وزارتخانه های کشور و اطلاعات و همچنین ثبت احوال و نیروی انتظامی که در بررسی صلاحیت ها وظایفی را بر عهده داشتند به خوبی انجام داده است.

**از کسانی که برای کاندیداتوری در انتخابات ثبت نام کرده اند، و شور اولیه را آفریده اند، تشکر می کنم.  از کسانی که ردصلاحیت شده یا صلاحیت آنها احراز نشده و از طریق قانون اقدام کرده اند نیز تشکر می کنم چرا که بسیار حائز اهمیت است که ما قانونمدار باشیم و صبر و حوصله داشته باشیم.

**من به عنوان کسی که مسئولیت اجرای قانون اساسی را بر عهده دارم و قسم خورده ام که پاسدار آن باشم امیدوارم که همه نهادها توجه ویژه ای به قانون داشته باشند و کاری کنیم که انتخابات بسیار شکوهمند با حداکثر مشارکت و رقابت و بهترین وجه که شائبه ای در آن وجود نداشته باشد برگزار شود.

**نباید شائبه مهندسی شدن انتخابات در ذهن هیچ کسی پیش بیاید و در همین راستا همه باید تلاش و فعالیت کنیم.

**ان شاءالله مجلس عقلا، متدینین و عاشقان کشور و انقلاب همان طور که در گذشته بوده تشکیل شود. در هر انتخابات باید از تجربه گذشته استفاده کنیم و افرادی را برگزینیم که با لیاقت بیشتر مردم را نمایندگی کنند.

**خواهش می کنم هیچ کس به هیچ دلیلی با صندوق انتخابات قهر نکند تا ان شاءالله در هفتم اسفند انتخابات خوبی داشته باشیم و حماسه خوبی خلق شود.

نظر بدهید