اخبار ویژه روزنامه‌ها 15 اسفند

  چاپ   15 , اسفند , 1394 ساعت 11:58 ق.ظ  

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

ویرایشکیهان

2 سال پس از وعده دولت هنوز یک ریال یارانه به تولید پرداخت نشده

2 سال پس از وعده رئیس جمهور برای پرداخت یارانه و حمایت از تولید، دولت پرونده این وعده را بسته است.

روزنامه شهروند با انتشار گزارشی نوشت: دو سال و نیم پیش بود که رئیس جمهوری وعده داد تا مشکل تولید کشور را حل و صنایع و تولید را از رکود خارج کند و یارانه‌ای از محل هدفمندی به تولید کنندگان بدهد که افزایش قیمت حامل‌های انرژی را جبران کند. رئیس دولت یازدهم آن روزها در رقابت‌های انتخاباتی، قول‌هایی برای حمایت از تولید و حل مشکل نقدینگی صنعت به ویژه صنایع کوچک و متوسط و پرداخت یارانه را سر می‌داد، اما پس از گذشت بیش از 2 سال از روی کار آمدن دولت یازدهم خبری از پرداخت یارانه به تولید نیست. از عدم پرداخت یارانه نقدی که بگذریم، سهم صنعت از بودجه‌های سنواتی در 2 سال گذشته هر سال کم‌وکمتر شده است.

در حالی ابتدای سال 93 قرار بود 5 هزار میلیارد تومان به بخش تولید اختصاص یابد که با ارزیابی یارانه‌ها و کمبود بودجه، این میزان به 1200 میلیارد تومان کاهش یافت و نهایتاً به خاطر کمبود منابع این رقم به صفر رسید و یارانه‌ای به بخش تولید تعلق نگرفت. اما در لایحه بودجه سال 94 وضع به شکل دیگری رقم خورد و سهم تولید از هدفمندی یارانه‌ها در این لایحه 5200 میلیارد تومان در نظر گرفته شد. یارانه‌ای که صرفاً برای بخش تولید نبود و براساس قانون قرار بود که بهبود حمل و نقل عمومی و بهینه‌سازی مصرف انرژی در واحدهای تولیدی، خدماتی و مسکونی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست نیز از محل این ردیف بودجه‌ای صورت گیرد. هر چند از همان ابتدا اختصاص چنین یارانه اندکی به بخش تولید مورد انتقاد قرار گرفت، ولی دولت در نهایت همین رقم را نیز پرداخت نکرد و آن گونه که فعالان اقتصادی می‌گویند تاکنون مبلغی اختصاص نیافته است.

روغنی گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران که کمبود نقدینگی را یکی از مشکلات اصلی در صنعت می‌داند، اظهار کرد: با توجه به این که بانک‌ها به روش انقباضی حرکت می‌کنند، پولی در واحدهای تولیدی تزریق نمی‌شود، ولی یارانه تولید می‌توانست بسیار کمک حال صنایع باشد.

دستیار ارشد سازمان سیا دنبال مبادله علمی در ایران بود؟!

شبکه بی‌بی‌سی اذعان کرد رئیس موسسه ‌IIE  که در پوشش تحقیقاتی و علمی به ایران سفر کرد همکار ارشد رئیس سازمان سیا بوده است.

وبسایت بی‌بی‌سی با اشاره به اعتراض‌ها در ایران علیه سفر آلن گودمن نوشت: سفر گروهی از نمایندگان موسسه آموزش بین‌المللی و نمایندگان ارشد آموزش عالی آمریکا اواخر خردادماه گذشته انجام شد. زمینه این سفر «گسترش گفت‌وگوهای آموزشی و علمی» و افزایش «همکاری‌های دانشگاهی» دو کشور عنوان شده بود. سرپرست گروه دکتر آلن گودمن،  رئیس موسسه آموزش بین‌المللی (IIE)  بود که همراه دو نفر دیگر از اعضای این موسسه و 5 نفر از 5 دانشگاه آمریکا به ایران سفر کرد. این گروه از 11 دانشگاه و 2 موسسه تحقیقاتی ایران در تهران، اصفهان و شیراز دیدن کردند.

بی‌بی‌سی نوشت: دکتر گودمن رئیس و مدیرعامل موسسه آموزش بین‌المللی است. این موسسه در سال 1919 تاسیس شده و موسسه‌ای «مستقل، خصوصی و غیرانتفاعی» تعریف شده است. این موسسه خود را یکی از موسسات پیشروی دنیا در «مبادلات انسانی و فکری» اعلام کرده که هدفش اجرای برنامه‌هایی برای «پیشرفت‌ آموزش دانشجویان و متخصصان در تمام زمینه‌ها» است.

بی‌بی‌سی ادامه می‌دهد:  آقای گودمن پیش از این استاد و رئیس دانشکده خدمات خارجی دانشگاه جورج واشنگتن بوده و چندین کتاب در زمینه روابط بین‌الملل نوشته است. او هماهنگ کننده جلسات و تنظیم‌کننده گزارش‌های رئیس سازمان سیا و همچنین دستیار ویژه مدیر مرکز ملی ارزیابی‌های امور خارجه، یکی از دفاتر تحقیقاتی سیا، در زمان ریاست‌جمهوری جیمی کارتر بوده است. تحلیل‌گران  مرکز ملی ارزیابی‌های امور خارجه، اطلاعات را در موضوعات مختلف گردآوری و سامان‌دهی می‌کنند تا تصمیم‌گیرندگان براساس آن بتوانند بهتر سیاست‌گذاری کرده و تصمیم بگیرند.

آقای گودمن پس از سفر به ایران در بیانیه‌ای نوشته بود: «دیپلماسی آموزشی خط مقدم گشودن باب گفت‌وگو بین دو کشور است که اغلب پیش از آنکه روابط دیپلماتیک کامل برقرار شود آغاز می‌شود.

پیروزی 0/7 درصدی و کاهش 5 درصدی رأی روحانی در تهران

روحانی چگونه بازی انتخابات را واگذار کرد و خطر سقوط در سال 96 جدی شده است؟ خبرگزاری دانشجو با طرح این پرسش نوشت: روحانی در میان منتخبین مردم تهران اول نشد؛ دوم هم نشد! او بعد از آیت‌الله امامی کاشانی در جایگاه سوم ایستاد و این بار حتی از تکرار رکورد ناپلئونی سال 92 در تهران بازماند.

انتخابات هفتم اسفند را می‌توان یک «انتخابات زودهنگام» برای روحانی دانست، او این شانس را داشت تا پیش از خرداد 96، یک بار دیگر خود را در معرض آرای مردم قرار دهد. روحانی در جایگاه سوم ایستاد. مردی که سه سال پیش و تنها با سیصد هزار رأی بیشتر و کسب 50 به علاوه هفت دهم درصد آرا توانست به عنوان رئیس جمهور برگزیده شود، این بار حتی از تکرار همان رکورد هم در تهران بازماند. انتخابات حاوی پیام‌های روشنی برای روحانی بود، شاید به همین خاطر او در میان خودروسازان گفت: «انتخابات بسیار «معناداری» در ایران انجام شد، آرای مردم صدها جلد کتاب حرف و سخن و رهنمود برای همه ما دارد.»

خبرگزاری دانشجو می‌نویسد: در خبرگان تهران، آرای آیت‌الله امامی کاشانی بیشتر از روحانی بود؛ آیت‌الله دوست‌داشتنی تهرانی‌ها که در تمام این سال‌ها با خطبه‌های اخلاقی‌اش در نماز جمعه شناخته می‌شود، توانست از آقای رئیس جمهور پیشی بگیرد، او نه تبلیغات خاصی کرد، نه تریبون آنچنانی در اختیار داشت. مقایسه شود با روحانی، ‌مردی که نه تنها خود مجری انتخابات بود، بلکه از حمایت یک لشگر رسانه و روزنامه و تبلیغات‌چی داخلی و خارجی و یک دوجین سلبریتی هم برخوردار بود.

مجموع آرای مأخوذه در انتخابات مجلس خبرگان حوزه انتخابی تهران آمار 4/178/524 نفر شرکت‌کننده را نشان می‌دهد، که تنها تعداد 2/238/166 نفر نام حسن روحانی را روی برگه نوشته بودند، و 1/940/358 نفر به او رأی نداده بودند. نباید فراموش کرد روحانی هم در لیست جامعتین، و هم در لیست هاشمی به صورت مشترک حضور داشت، این یعنی بخشی از جریان اصولگرا نیز به واسطه تعلقات سنتی به جامعتین، به ایشان هم رأی دادند. این که چه میزان از همین آرا به خاطر حمایت جامعتین، و چه میزان به خاطر حمایت هاشمی و رسانه‌ها است، می‌تواند محل مناقشه قرار گیرد، با این همه بررسی برگزیدگان انتخابات در سایر حوزه‌های انتخاباتی نشان می‌دهد، اکثریت قاطع نمایندگان مردم در مجلس خبرگان آینده از حمایت جامعتین برخوردار بودند.

خبرگزاری دانشجو با اشاره به کاهش 5 درصدی آرای روحانی در تهران و در مقایسه با سال 92 می‌نویسد: بررسی گرایشات سیاسی منتخبین مردم در شهرها و حوزه‌های انتخابی گوناگون در سراسر کشور نیز نشان می‌دهد، اعتدال‌گرایان در اقلیت مطلق قرار دارند. آن‌ها تنها توانسته‌اند 5 درصد کرسی‌های مجلس را به خود اختصاص دهند، حتی اگر قرار باشد تعداد منتخبین اصلاح‌طلب را نیز از سراسر کشور به این آمار اضافه کنیم، باز هم از عدد منتخبین منتقد دولت و اصولگرایان که حدودش نیمی از کرسی‌ها را در اختیار دارند کمتر خواهد شد.

این میزان قابل مقایسه با نتایج انتخابات مجلس ششم است که آن زمان (سال 1378) 220 نماینده اصلاح‌طلب و همسو با دولت اصلاحات انتخاب شدند.

شرکت آلمانی با وجود برجام در معرض مجازات‌های تحریمی آمریکا هستند

یک روزنامه آلمانی اعلام کرد به خاطر ماندگاری تحریم پس از توافق برجام، همچنان معامله شرکت‌های آلمانی با ایران مشکل است.

فرانکفورتر الگماینه سایتونگ نوشت: شرکت‌های آلمانی به دنبال معامله با ایرانند اما با مشکل تسهیلات اعتباری بانکی و همچنین فشار آمریکا روبه‌رو هستند.

این روزنامه افزود: معامله با ایران پس از برجام به کندی پیش می‌رود وبا اینکه شرکت‌های آلمانی امیدوار بودند که معاملات چند میلیاردی داشته باشند و صادرات به ایران 25 درصد رشد کند، اما آنها با مشکل صدور مجوز از سوی اداره فدرال اقتصاد و کنترل صادراتی (BAFA)   مواجه هستند که هنوز برای خیلی از صادرات حساس، مجوز صادر نکرده است.

«آرنولد والراف» رییس بافا، افزایش صادرات نه تنها به صنایع آلمان بلکه به تسهیلات اعتباری بانکی نیز بستگی دارد. رئیس بافا می‌گوید: بانک‌های آلمانی  در رابطه با ارایه تسهیلات اعتباری برای صادرات به ایران خویشتنداری از خود نشان می‌دهند و می‌توان حدس زد که بسیاری از موسسه‌های مالی آلمانی که به طور گسترده در آمریکا کار می‌کنند، نمی‌خواهند فعالیت‌شان در این کشور به خطر بیافتد. وی یادآور شد که در سال‌های گذشته بانک‌های آلمانی به خاطر معاملات با ایران از سوی دولت آمریکا جریمه شده‌اند.

روزنامه آلمانی می‌نویسد: مشکل دیگر بر سر راه شرکت‌های آلمانی، اداره بافا است که باید دو منظوره بودن کالاهای صادراتی به ایران را بررسی کند. از زمان لغو تحریم‌ها یعنی از یک ماه پیش، حدودا بیش از 24 درخواست مجوز برای کالاهای صادراتی دو منظوره به بافا ارائه شده است. برای صادرات کالاهای دو منظوره به ایران، این نمایندگان کشورهای 5+1 هستند که تصمیم می‌گیرند.

در پایان این مقاله آمده است: انجام معاملات به حل شدن مشکل تسهیلات اعتباری و اینکه ایران چقدر سریع می‌تواند به دارایی‌های مسدود شده خود در خارج از کشور دست پیدا کند، بستگی خواهد داشت.

در غوغای سرگرمی‌های سیاسی دولت نقدینگی هزار هزار میلیارد تومان شد

رقم نقدینگی از مرز هزار هزار میلیارد تومان گذشت. آیا رئیس جمهور از خطر نهفته در این افزایش خبر دارد و آیا مشاوران خبرها و چشم‌اندازها را به اطلاع روحانی می‌رسانند.

روزنامه جوان در این باره خاطرنشان کرد: هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی، حدود 550 هزار میلیارد تومان بدهی دولتی، باز نشدن یک ال‌سی از سوی بانک‌های خارجی همه و همه نشان از ناکارآمدی سیاست‌های پولی و جمع‌آوری نقدینگی در سیستم بانکی بوده که به مدد نرخ سود حبس شدن بی‌آنکه اتفاقی مثبت در جریان تولید و اشتغال رخ دهد، سودهای کاذب بین سپرده‌گذاران و صاحبان بانک‌ها تقسیم شد.

آیا رئیس جمهور خبر دارد که نقدینگی هزار هزار میلیارد تومان و بلکه بیشتر از کجا آمده است و چه تبعاتی را به همراه خواهد داشت. این افزایش 100 درصدی نقدینگی در دو سال و آن هم در این حجم موجی خطرناک است که صدای آن از هم اکنون به گوش می‌رسد و کسی که خود را به نشنیدن می‌زند بسیار ساده یا بی‌تعهد به خود و ملت است؛ اقدامی عجیب و خطرناک که سرگرمی‌های سیاسی و حرف‌های دلخوش کننده دقیقاً به مصداق انحراف افکار عمومی باعث شده به آن بی‌توجه باشیم و عجیب آنکه اقتصاددانان دولتی و تئوریسین‌های اقتصادی همچنان واضحات را به رئیس‌ جمهوری کشور اعلام نمی‌کنند و بحران بازار پولی را به ایشان گزارش نمی‌دهند.

محض یادآوری به اقتصاددانان دولت که طی دو سال گذشته تمام تمرکز خود را بر سیاست‌های پولی بنا کرده‌اند و گزارشی به رئیس جمهور محترم نداده‌اند به اطلاع می‌رساند:

– این نقدینگی حاصل دلارهای نیامده‌ای است که تبدیل به ریال شد.

– این نقدینگی نتیجه سود بانک‌هایی است که از ترس ایجاد تحرک در بازارها و البته با لابی قدرتمند بانک‌ها سرمایه‌ها را در بانک‌ها حبس کرد.

– این نقدینگی حاصل فعالیت مؤسسات غیرمجازی است که گفته می‌شود هنوز هم حدود 100 هزار میلیارد تومان از نقدینگی خلق شده را در آمارها ندیده‌اید.

– این نقدینگی حاصل خط اعتباری بانک مرکزی برای بانک‌ها و به خصوص بانک‌های دولتی است.

– این نقدینگی حاصل طرح فروش خودروهای قسطی برای نجات نرخ رشد و در قالب طرح خروج از رکود است و همه موارد پیش گفته به معنای طوفانی خطرناک و جدی در آینده اقتصاد کشور است که نمی‌توان آثار آن را با فروش خودروهای شاسی بلند و یل عظیم بیکار گرفت. نمی‌توان حتی با سودهای کاغذی در شرکت‌های اقماری بانک‌ها مانع آن شد.

آقای روحانی! شما خوب می‌دانید که قفل شدن این حجم منابع به طور موقت ترمز تورم را کشیده است و لابد بهتر می‌فهمید که این حجم نقدینگی در حالی که فقط 20 درصد آن به تولید روانه شده، یعنی چه؟!

هر چند که افزایش بدهی‌های دولتی به سیستم بانکی خود لابد زبان خیلی‌ها را بسته است، اما صدای طوفانی که در راه است را بشنوید و هر چه زودتر نظام بانکی را ساماندهی کنید و کمتر به صدای دارندگان بانک‌ها و صاحبان ذی‌نفع‌آنها توجه کنید.

این قضیه لابد پیش از مسائل مربوط به آب و محیط زیست یا اشتغال اقتصاد یک کشور را به زانو درمی‌آورد.

وطن‌امروز

دروغ معاون روحانی دردسرساز شد
اعلام جرم دادگستری سیستان و بلوچستان علیه شهیندخت مولاوردی

اظهارات نسنجیده شهیندخت مولاوردی درباره اعدام همه مردان یک روستا در سیستان و بلوچستان باعث شد یک موج رسانه‌ای از سوی مخالفان خارجی علیه ایران شکل بگیرد. محمدعلی حمیدیان، معاون رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان در این باره گفت: «به هیچ عنوان چنین روستایی در سیستان و بلوچستان وجود خارجی ندارد و این گفته کذب محض است.»

معاون رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بهتر است خانم مولاوردی به جای هزینه‌تراشی برای نظام به فکر مسائل مهم‌تری در حوزه کاری خود باشد، ادامه داد: در صورت وجود چنین روستایی  که قطعا وجود ندارد هم پرداختن به این موضوع از سمت معاون رئیس‌جمهور کار صحیحی نیست و تشویش اذهان عمومی را در پی دارد.

معاون رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان در امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم گفت: متاسفانه ایشان بیان کرده‌اند «ما روستایی را در سیستان و بلوچستان داریم که تمامی مردان آن روستا اعدام شده‌اند و بازماندگان آنها امروز قاچاقچیان بالقوه هستند.»؛ ادعایی که مصداقی در واقعیت نداشته و به‌نوعی نشر اکاذیب و افترا به دستگاه قضایی استان است. در همین راستا دادگستری استان سیستان و بلوچستان نسبت به این سخن معاون جنجالی حسن روحانی در امور زنان، اعلام جرم و شکایت خود را به دادگاه کارکنان دولت ارسال کرده است.

وزیر ارشاد هم جوسازی کرد؟!

معاون قضایی دادستان کل کشور در واکنش به ادعای اخیر علی جنتی، وزیر ارشاد که گفته بود در کارگروه تعیین مصادیق برای فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی فشار وارد می‌شود اما وزرا مخالفت می‌کنند، گفت: فشاری برای فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی وارد نشده و وزیر ارشاد جوسازی کرده است.

عبدالصمد خرم‌آبادی در گفت‌وگو با تسنیم در پاسخ به این سوال که علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه هشتمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال اعلام کرده برای فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی فشار وجود دارد اما وزرای عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مقابل این فشارها مقاومت می‌کنند، اظهار کرد: فشاری برای فیلتر شبکه‌های اجتماعی به کسی وارد نشده است و اگر وزیر ارشاد چنین سخنی گفته باشد قطعاً جوسازی کرده است.

مدیر آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا:
ایران پیشرفته‌ترین برنامه موشکی بالستیک را دارد

مدیر آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا گفت تحریم‌ها نتوانسته مانع دستیابی ایران به پیشرفته‌ترین برنامه موشکی بالستیک شود. به گزارش فارس، کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه نشستی با موضوع تهدیدهای جهانی با حضور دو مقام ارشد پنتاگون برگزار کرد.

ژنرال «وینسنت استوارت»، مدیر آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا (بخش جاسوسی پنتاگون)  و ژنرال «جیمز مارس»، مدیر بخش اطلاعات نیروی هوایی آمریکا از حاضران در این نشست بودند. یکی از نمایندگان آمریکایی با اشاره به اینکه ایران با توجه به توانمندی‌های موشکی توان هدف قرار دادن ده‌ها کشور را دارد، پرسید: «آیا فکر می‌کنید تحریم‌های ما می‌تواند جلوی توانایی آنها برای هدف قرار دادن کشورها را بگیرد؟» مدیر آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در پاسخ گفت: «تحریم‌های ما در گذشته نتوانسته‌اند جلوی دستیابی ایران به پیشرفته‌ترین برنامه موشکی بالستیک، با توان رسیدن به تمام دشمنان بالقوه آنها و توان رسیدن به داخل اروپا را بگیرند.»

او گفت: «آنها نه تنها قوی‌ترین فناوری موشکی را ساخته‌اند، بلکه دقت آن را بهبود بخشیده‌اند، قابلیت جابه‌جایی آن را بهتر کرده‌اند و من ندیده‌ام که این روند را تغییر داده باشند، چون توانمندی موشکی آنها راهی برای سردرگم کردن اقدامات ما است، بنابراین من فکر نمی‌کنم تحریم اصلاً تغییری در این مسیر ایجاد کند.» استوارت همچنین تصریح کرد با رفع تحریم‌ها، احتمال اینکه ایران روش‌هایی برای ارتقا دادن قابلیت جابه‌جایی، افزایش برد و کشنده بودن تمام سامانه‌های موشکی‌اش پیدا کند، بالا می‌رود.

ویرایشخراسان

هشدار درباره تردد غیرقانونی پلاک قرمزها در نوروز

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مقام مسئول به تعدادی از دستگاه های دولتی، تاکید شده است که با توجه به نزدیکی ایام نوروز و ضرورت نظارت ویژه روی تردد خودروهای دولتی، مسئولان مربوطه از هم اکنون ضمن تعیین ماموریت ها و نیازهای دستگاه های زیرمجموعه خود در این ایام، نسبت به صدور برگه ها و مجوزهای تردد این خودروها اقدام و سایر اتومبیل های در اختیار مدیران و کارمندان دولت را در زمان مقرر در مراکز معتبر و مورد تایید نگهداری خودرو، تا پایان تعطیلات مستقر کنند تا تبعات قضایی و اداری هرگونه تخلف از این موضوع، متوجه آنها نباشد.

انتقاد از درخواست خودرویی یک سازمان مشهور دولتی

بر اساس گزارش یک نهاد نظارتی، اعلام شده است که با وجود محدودیت های بودجه ای و تلاش مسئولان اجرایی برای صرفه جویی و مدیریت هرچه بیشتر منابع مالی، مدیران یک سازمان مشهور دولتی با ارسال درخواست های مختلف به مسئولان مهم اجرایی درخواست خرید بیش از 100 خودروی سواری را برای استفاده مدیران ذی ربط خود در مناطق مختلف کشور داده اند که علاوه بر موارد فوق، با ماده 25 ضوابط اجرایی قانون بودجه سال 94 کل کشور نیز همخوانی ندارد.

جویرایشمهوری اسلامی

هدیه اتحادیه عرب به رژیم‌صهیونیستی

 یک روزنامه عربی با انتقاد شدید از تصمیم اخیر اتحادیه عرب در تروریست نامیدن حزب‌الله لبنان، با لحنی کنایه آمیز نوشت: با این تصمیم، پیوستن اسرائیل به این اتحادیه بسیار نزدیک شده و تعجبی ندارد که در آینده دبیرکل آن یک اسرائیلی باشد و کسی بهتر از نتانیاهو نیز برای این منصب مناسب نیست!

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا)، روزنامه رای‌الیوم در گزارشی با اشاره به تروریستی خواندن حزب‌الله لبنان در نشست اخیر اتحادیه عرب، آن را بهترین و بزرگترین هدیه به اسرائیل دانست و نوشت: این اقدام مقدمات جنگ آینده علیه لبنان و غزه را فراهم کرده است.

همچنین با این تصمیم اقدام مشترک عربی به طور کلی از بین رفته است. این روزنامه با اشتباه توصیف کردن تصمیم اتحادیه عرب، تاکید کرد: نقش پولهای عربستان سعودی در این تصمیم اتحادیه عرب بسیار مهم است و باعث شده مقاومت حزب‌الله لبنان در برابر اشغالگران اسرائیلی به تروریسم تعبیر شود. این مسئله زمینه هرگونه جنگی را در آینده علیه لبنان و غزه فراهم می‎کند.

اهمیت سفر نخست‌وزیر ترکیه به ایران

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در آستانه سفر نخست‌وزیر این کشور به تهران گفت: امیدوارم جناب نخست‌وزیر با نتایج خوبی از این سفر باز گردد. وی در گفتگو با خبرنگاران درباره سفر داود اوغلو به ایران گفت: وضعیت در منطقه خیلی حساس و جدی است. در این میان سفر نخست‌وزیر به ایران خیلی مهم است و امیدوارم که جناب نخست‌وزیر با نتایج خوبی از آنجا باز گردد.

احمد داود اوغلو نخست‌وزیر ترکیه در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی عصر جمعه عازم جمهوری اسلامی ایران شد. منابع نخست وزیری ترکیه نیز با اشاره به اینکه،‌ برنامه این دیدار از یک هفته قبل طرح ریزی شده است، اعلام کردند:‌ این دیدار از این نظر نیز که در آستانه مذاکرات صلح سوریه در نهم مارس در ژنو انجام می‌گیرد، حائز اهمیت می‌باشد.

670 کشته در عملیات های تروریسیتی عراق

مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد گزارش داد: به موجب آماری که هیئت یاری‌رسانی سازمان ملل متحد در عراق (یونامی) منتشر کرد، در جریان عملیات تروریستی در عراق در دیماه گذشته، جمعاً 670 عراقی کشته و یک هزار و 290 نفر مجروح شده‌اند.

براساس این گزارش، اگرچه مجموع آمار تلفات نسبت به ماه قبل با 849 کشته و 1450 زخمی که یونامی قادر به تایید آن بوده کاهش یافته است، اما وقوع حوادث سبعانه در برخی از اتفاقات، از جمله بمب گذاری‌های انتحاری در اماکن مذهبی، بازار و مراسم تشییع جنازه از ویژگی‌های شاخص آن ماه بوده است

ویرایشآرمان

پیام تسلیت یادگار امام برای درگذشت صبیه آیت‌ا…گلپایگانی

در پی درگذشت صبیه آیت‌ا… العظمى گلپایگانى، یادگار امام پیام تسلیتی صادر کرد. متن پیام تسلیت آیت‌ا… سیدحسن خمینی به این شرح است: «جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقاى حاج سید تقى علوى دامت تأییداته؛ درگذشت والده ماجده‌تان، صبیه مکرمه مرجع بزرگوار و فقیه معظم آیت‌ا… العظمى گلپایگانى را خدمت حضرتعالى و بیت مکرم خصوصا حضرات حجج اسلام والمسلمین حاج سیدجواد و حاج سیدباقر گلپایگانى تسلیت عرض مى‌نمایم و براى آن مرحومه غفران واسع مسئلت دارم.

فرصت را مغتنم شمرده براى روح مطهر والد معظم و جد مکرمتان علو درجات و براى مرجع عالى قدر حضرت آیت‌ا… العظمى صافى گلپایگانى صحت و سلامت آرزومندم.»

کدورت‌های انتخاباتی را کنار بگذاریم

خطیب این هفته نمازجمعه تهران گفت: کدورت‌های انتخاباتی باید پس از انتخابات کنار گذاشته شود و راه‌حل رفع این کدورت‌ها نیز فضاسازی و جار و جنجال نیست.

حجت الاسلام سیداحمد خاتمی افزود: کدورت‌های انتخاباتی باید پس از انتخابات کنار گذاشته شود و راه حل رفع این کدورت‌ها نیز فضاسازی و جار و جنجال نیست، بلکه اگر مشکلی هم وجود دارد باید از طریق شکایت قانونی آن را پیگیری کرد و خوب نیست که این جشن سیاسی با کدورت‌ها تلخ شود. وی ادامه داد: هر نامزدی قانونا حق شکایت دارد اما حق ندارد شورای نگهبان، وزارت کشور و نهادهای قانونی انتخابات را زیرسوال ببرد.

خطیب موقت نمازجمعه تهران افزود: اعتراض، تضعیف نظام نیست اما تضعیف نهادهای برگزارکننده انتخابات با تقوا در تضاد است و کسی نباید درآتش اختلاف و تفرقه بدمد. خاتمی با بیان اینکه دشمن درصدد چندقطبی کردن جامعه بوده، هست و خواهد بود، گفت: باید دشمن را ناکام بگذاریم.

اهداف داوداوغلو از سفر به ایران

رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه در آستانه سفر نخست‌وزیر این کشور به تهران گفت: امیدوارم جناب نخست‌وزیر با نتایج خیری از این سفر بازگردد. اردوغان هنگام بازگشت از سفر گینه درباره سفر داوداوغلو به ایران گفت: وضعیت در منطقه خیلی حساس و خیلی جدی است. در این میان جناب نخست وزیر به ایران سفر خواهند کرد.

این سفر هم خیلی مهم است و امیدوارم که جناب نخست وزیر با نتایج خیری از آنجا بازگردد. احمد داوداوغلو نخست‌وزیر ترکیه در راس یک هیات سیاسی و اقتصادی عصر دیروز عازم جمهوری اسلامی ایران شد. این اولین سفر یک هیات بلندپایه ترک به ایران است. انتظار می‌رود در این سفر وزرای اقتصاد، گمرک و تجارت، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات و توسعه، کارشناسان و مسئولان دولتی و شماری از نمایندگان اصحاب رسانه‌ای مهم ترکیه، داوداوغلو را همراهی کنند.

سفر رئیس‌جمهور ویتنام به ایران

ترانگ تان سانگ رئیس جمهور ویتنام اسفند ماه جاری در صدر یک هیات بلندپایه برای مذاکره با مقامات عالیرتبه کشورمان به منظور توسعه بیشتر مناسبات پسابرجام و لغو تحریم‌های ناعادلانه غرب به ایران سفر می‌کند.

لو چینگ‌های بینه سخنگوی وزارت امور خارجه ویتنام دیروز اعلام کرد رئیس جمهور این کشور از ایران دیدن می‌کند. ترانگ تان سانگ قرار است علاوه به ایران به تانزانیا و موزامبیک نیز سفر کند و این سفر از ۹ مارس (۱۹اسفند) آغاز و تا ۱۵مارس (۲۵اسفند) ادامه می‌یابد.

تشکر جامعه روحانیت از حضور مردم

جامعه روحانیت مبارز با انتشار بیانیه ای ازمردم شریف ایران وتهران به مناسبت برگزاری شکوهمند انتخابات هفتم اسفندماه تشکر وقدردانی کرد.

درمتن این بیانیه آمده است: انتخابات، عالی ترین نماد حضور مردم درسپهر سیاسی واجتماعی ومهمترین عامل تحقق حاکمیت مردم است. این پدیده، درنظام دینی مردمسالار، عرصه حاکمیت مردم برمقدرات خویش وزمینه ساز برخورداری ازحکومتی پاسخگوست. مشارکت انتخاباتی، ازیک سو، جلوه احساس مسئولیت مردم و از سوی دیگر معرّف پذیرش افکار عمومی از سوی حاکمان است.

اینک پس از گذشت نزدیک به چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی، جهان دریافته است که مشارکت سیاسی در ایران، محدود به انتخابات نیست و مردم ما در جنگ تحمیلی هشت ساله و دیگر صحنه‌ها، نشان دادند که در راه پاسداری از انقلابشان، تا پای جان ایستاده‌اند.

آیت‌ا… سیدعبدالحسین آیت‌اللهی درگذشت

آیت‌ا… سیدعبدالحسین آیت‌اللهی به علت بیماری در بیمارستان پیمانیه جهرم دارفانی را وداع گفت. آیت‌ا… سیدعبدالحسین آیت‌اللهی، فرزند آیت‌ا… سیدعلی اکبر آیت‌اللهی (آقای آقاعلی) و فرزندزاده مجاهد نستوه آیت‌ا… سید عبدالحسین نجفی بوده که سالیان بسیار در راستای خدمت به نظام و هدایت و روشنگری مردم تلاش کرد.

این عالم ربانی در محضر اساتیدی همچون امام خمینی(ره)، امام موسی صدر، آیت‌ا… محقق داماد، آیت‌ا… مشکینی و غیره به کسب علوم و فرایض دینی پرداخته و مبارزات مجاهدانه علیه رژیم شاه و پرداختن به امور عام المنفعه از خدمات شایان آیت‌ا… آیت‎اللهی است. آیت‌ا… آیت‌اللهی حدود سال ۱۳۱۰هجری شمسی در جهرم متولد و در بیت علم و تقوی زیر نظر پدر بزرگوارشان آیت‌ا… سیدعلی اکبر آیت الهی بزرگ شد.

این عالم ربانی سال‌ها تولیت مقبره خاندان آیت‌اللهی و مرجع عالیقدر آیت‌ا… العظمی سیدعبدالحسین نجفی‌لاری را برعهده داشت و مردی خودساخته و مردم‌خواه و منشا خدمات ارزنده دینی و اجتماعی در جهرم و استان فارس بود. در پی ارتحال آیت‌ا… آیت‌اللهی امام جمعه و فرماندار جهرم بیانیه مشترکی صادر کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: به استحضار عموم مردم ولایتمدار و شهیدپرور می‌رساند که پیکر آن مرحوم عالیقدر ساعت ۹ صبح روز شنبه ۱۵اسفند (امروز) از چهارراه دفاع مقدس به سمت مقبره خاندان آیت‌اللهی(ره) تشییع می‌گردد همچنین مراسم ترحیم آن فقید سعید همان روز از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷:۳۰ در همان مکان مقدس برای برادران و در مسجد امام جعفر صادق(ع) ویژه خواهران برقرار است. به احترام آن فقید سعید و ابراز همدردی بابیت رفیع آیت‌اللهی نیز روز شنبه در شهرستان جهرم عزای عمومی اعلام می‌گردد.


ویرایششرق

پیام تسلیت سیدحسن خمینی به مناسبت رحلت آیت‌الله واعظ‌طبسی

جماران: یادگار امام‌خمینی با صدور پیامی، رحلت آیت‌الله عباس واعظ‌طبسی، تولیت آستان قدس رضوی را تسلیت گفت. متن این پیام به این شرح است:

درگذشت آیت‌الله واعظ‌طبسى که از یاران روزهاى غربت و سختى امام راحل عظیم‌الشأن بودند موجب تأثر و تأسف علاقه‌مندان ایشان شد.

آن مرحوم از پایه‌هاى اصلى انقلاب در مشهد بود و پس از پیروزى انقلاب هم همواره منشأ خدمات برجسته باقى ماند. آراستگى به ادب اسلامى و اخلاق حمیده از زمره اولین صفاتى بود که در ایشان نمود داشت و آشنا و غیرآشنا را تحت‌تأثیر قرار مى‌داد. این‌جانب ضمن عرض تسلیت به بیت مکرم ایشان و مردم شریف مشهد و کارکنان و خادمان بارگاه نورانى حضرت على‌بن‌موسى‌الرضا (ع)، از خداى متعال علو درجات ایشان را مسئلت دارم.

فردا نشست خبری رئیس‌جمهوری

تسنیم: حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، روز یکشنبه در یک نشست خبری به سؤالات خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی پاسخ می‌دهد.

آخرین نشست خبری رئیس‌جمهوری پس از اجرائی‌شدن برجام در تاریخ ٢٧ دی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.

تشكيل یگان‌های واکنش سریع ارتش  برای مقابله با تکفیری‌ها

مهر: امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، گفت: یگان‌های واکنش‌سریع برای مقابله با هرگونه تهدیدات دشمنان به‌ویژه گروه‌های تکفیری در نیروی زمینی ارتش تشکیل شده است.

او افزود: راهبرد امروز آمریکایی‌ها بهره‌گیری از گروهک‌های تروریستی و تکفیری است و از این گروهک‌ها، هم استفاده سخت می‌کند و هم استفاده نرم، یعنی می‌خواهد که چهره اسلام را تخریب کند.

او بیان کرد: بدانید گروهک‌های تکفیری و تروریستی حقیرتر از آن هستند که برای ما نگران‌کننده باشند، چراکه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از آمادگی و هوشیاری بالایی برخوردار هستند.

نظر بدهید