ناکامی بزرگ حداد و فراکسیون اصول‌گرایان در پارلمان دهم

  چاپ   16 , اسفند , 1394 ساعت 10:40 ق.ظ  
حداد عادل بعد از مجلس‌های ششم و هفتم ناکامی های متعددی را در عرصه های انتخابی تجربه کرده است.

 

عصر ایران؛ مصطفی داننده- از میان تمام روسای مجلس ایران حداد عادل تنها رئیس مجلسی است که تنها یک دوره به صندلی ریاست پارلمان ایران تکیه زده و همین مسئله بیانگر این است که «ادیب سیاست مدار» در سیاست ورزی برخلاف ادبیات ید طولایی ندارد.

هاشمی رفسنجانی، مهدی کروبی، ناطق نوری و علی لاریجانی هیچگاه در جریان رقابت برای کسب کرسی ریاست مجلس، زمین بازی را به رقیب واگذار نکردند اما حداد عادل دوبار، پنجه در پنجه علی لاریجانی برای کسب ریاست مجلس انداحت اما هر دو بار نیز مغلوب « فیلسوف سیاستمدار» شد.

حداد در سودای رسیدن به کرسی ریاست قوه مجریه نیز طعم ناکامی را پس از یک دوره کامیابی ناشی از تغییر ترکیب مجلس، چشیده است. کسی که در انتخابات 92 با هزار آرزو و در قالب ائتلاف 2+1 با ولایتی و قالیباف وارد کارزار شد اما در آخر به واسطه اختلافات سیاسی با این دو نامزد انتخابات و پی بردن به این معنا که رای‌اش از دیگران نامزدهای انتخابات کمتر است، از انتخابات ریاست جمهوری کنار کشید تا بازهم نشان بدهد که رئیس مجلس سابق، سیاست ورز چیره دستی در عرصه سیاسی ایران نیست.

انتخابات اسفند ماه سال 94 دیگر، زمین بازی بود که رئیس مجلس هفتم در آن با شکست روبرو شد. حداد عادل که تصور می‌کرد می‌تواند به واسطه لیستی که معرفی کرده بود و همچنین ناشناخته بودن لیست اصلاح‌طلبان، بازهم بر کرسی‌ نمایندگی مجلس تکیه بزند و حتی به ریاست پارلمان برسد اما با رای مردم تهران هم حداد عادل هم 29 یار او در فهرست اصول‌گرایان از رسیدن به مجلس بازبمانند. حداد بعد از 16 سال از رسیدن به مجلس باز ماند.

فراکسیون حداد عادل یعنی فراکسیون اصول‌گرایان در مجلس نهم که در مقابل فراکسیون رهروان ولایت فراکسیون نزدیک به علی لاریجانی تشکیل شده بود، دیگر ناکام بزرگ انتخابات مجلس در کنار حداد عادل بود.

از 69 نماینده ابقا شده مجلس نهم در مجلس دهم تنها 17 نفر عضو فراکسیون اصول‌گرایان هستند و 38 نفر عضو فراکسیون رهروان ولایت.

اعضای راه یافته از فراکسیون اصول گرایان

احمدرضا سالک- حسینعلی حاجی دلیگانی-امیر حسین قاضی زاده- نصرالله پژمان فر- محمد دهقان- ابوالفضل ابوترابی- احمد امیرآبادی فراهانی- علیرضا سلیمی-جواد کریمی قدوسی- سید راضی نوری- سید محمدباقر عبادی- عباس پاپی زاده- سیدراضی نوری- جمشید جعفرپور- احمد امیرآبادی- محمد مهدی زاهدی- علیرضا سلیمی

اعضای راه یافته از فراکسیون رهروان ولایت

محمد قسیم عثمانی- عبدالکریم حسین زاده- حمیدرضا فودلادگر- سید ناصر موسوی لارگانی- عزیز اکبریان- محمد جواد کولیوند علیرضا محجوب- کاظم جلالی- بهروز نعمتی- علی مطهری- محمود نگهبان سلامی- هادی شوشتری- هادی قوامی- عبدالرضا عزیزی- عبدالله سامری- غلامرضا کاتب- حسینعلی شهریاری-رحیم زارع-محمد مهدی برومندی- جعفر قادری- محسن بیگدلی-عبدالرضا مصری-غلامرضا تاج گردون- محمد حسین قربانی- حسن خسته بند-غلامعلی جعفرزاده-مهرداد بائوج لاهوتی-الله یار ملکشاهی-عزت الله یوسفیان ملا- محمد دامادی- قاسم احمدی- محمد آشوری-محمد حسن آصفری-محمد علی پورمختار-امیر خجسته- سید حسین نقوی حسینی- محمدرضا پورابراهیمی – نادر قاضی پور

همانطور که مشاهده می‌کنید، حداد عادل بعد از مجلس‌های ششم و هفتم ناکامی های متعددی را در کارزارهای انتخابی چه در سطح مردم و چه درون پارلمان تجربه کرده است.

نظر بدهید