سه شنبه بازار در املش…./دکترموسی غلامی

  چاپ   14 , بهمن , 1397 ساعت 11:59 ق.ظ  

 

شهر ما بخاطر سه شنبه بازارش از شهرتی جهانی برخوردار است‌.

با یکی از دوستان دوران سربازی که استاد و دکترای جهانگردی هستند قرار گذاشتیم که از بازار هفتگی زیبای املش برای تحقیق بازید کنند.

از قرار معلوم دوستم تصاویر بازار هفتگی املش را در گوگل سرچ کرده بود و اطلاعات مناسبی از وضعیت بازار داشت.

روز دوشنبه ایشان بهمراه همسرشان که عکاسی حرفه ای بود به املش آمدند .شب سه شنبه را با خاطرات دوران جنگ و سربازی سپری کردیم .

صبح با پای پیاده از منزل ما جنب شهرداری حرکت کردیم. دوستم از نظم و انضباط و تردد ماشینها و مردم شگفت زده شده بود.در جای جای بلوار املش تابلوهای زرد کوچکی با عنوان”به سمت سه شنبه بازار” خود نمایی میکرد .

درختان چنار در دو طرف خیابان اصلی زندگی بهاری خود را آغاز نموده بودند.برگهای پهن چتر خود را باز و آمدو رفت گنجشکها از آشیان، نشاط صبحگاهی را به ما حوالت میدادند.

آنچه به چشم میخورد پاکی و تمیزی پیاده روهای مفروش به موزاییک رنگی در خیابان بود.کسبه پیاده رو را جولانگاه لوازم خود نکرده بودند .هرچه بود داخل مغازه ها دیده می شد.

با پای پیاده به چهار راه پارک محل بازار هفتگی املش رسیدیم. مرکز اصلی بازار درپیرامون پارک میرزا کوچک خان و در یکطرف خابانهای منتهی به پارک بود.تردد ماشین در این مکان ممنوع بود .پلیس با خوشرویی و جدیت ماشینها را به خارج از این محدوده هدایت میکرد.

آمدو رفت مردم خیلی راحت از سمت مقابل دستفروشها صورت میگرفت.

گاریهای دستی کوچک خرید مردم را از بازار تا منازل ویا ماشینها و ایستگاه موتور منتقل می کردند.بالغ بر ۵۰ گاری در روزهای سه شنبه به این کار مشغول هستند..

ماموران شهرداری برای نظم به بازار تلاش میکردند. شهردار و کارمندان شهردا ی همه سه شنبه ها در بازار مدیریت می کردند.

بانوان املشی برای تهیه میوه و سبزی و ماکیان و ماهی زنبیل بدست در امدو شد بودند.

اواخر ماه خرداد است.در سه شنبه بازار املش از عطر سبزیهای محلی سر مست می شویم. خیار محلی ،باقلی محلی ،سبزی خوردن ، گوجه فرنگی سیر ،تربچه در بسته های زیبا و کوچک و بزرگ بر سفره ها پهن بودند .رب انار ،دلار محلی،رب گوجه فرنگی،آب نارنج ، در شیشه های بزرگ و کوچک در کنار انواع تخمهای اردک ، مرغ و غاز یافت میشد.

زنان و مردان فروشنده روستایی ملبس به لباسهای محلی با خوشرویی با مشتریها صحبت میکردند.

در ضلع جنوبی و خیابان منتج به سرچپر بازار ماهی و انواع مرغ و خروس بود. سرو صدا و زیبایی اردکها توجه دوستم و همسرش را به خود جلب کرده بود. همسر دوستم اردکها را نوازش میکرد.

آندو از بزرگی تخم غاز و اردکها متعجب بودند.

زیبایی خیره کننده و طراوت صبح بهاری و نظم لذت و رضایت من و آنها را برمی انگیخت و من از این همه مدیریت و شادابی و زیبایی احساس غرور می کردم.

مردم بسیاری از شهرهای دیگر با خانواده خود به سه شنبه بازار ما آمده بودند. تردد عادی مردم و رضایت عمومی موجب شادی و رونق بیشتر بازار گردیده بود.

از نزدیک خانه امان الله خان صدای موسیقی محلی می آمد.پوررضاخواننده معروف گیلانی می خواند:

” آی ک خدا ،عروس خانم بعله نوگه زوتر بیا ”

ناخودآگاه به سمت صدا رفتیم.بانوان قاسم آبادی با “تومان پیرهن محلی” چادر شبهای دست دوخت خود را برای فروش آورده بودند.در گوشه ای دیگر مردمان ییلاق و روستایی جلگه ای کلاه و جوراب پشمی ، فندق ،گردو ،پنیر محلی میفروختند .

وسط پارک بچه ها بالا و پایین می پریدند.

مادران به بهانه بازار، کودکان را برای بازی به پارک آورده بودند.برخی تاب بازی و برخی الله کلنگ می رفتند.

در بازار محلی املش هرچه میدیدیم سنتی و تولیدات محلی بود.ماست کوزه ای، شیر , عسل ومحصولات دیگر.

عسل در قابهای چوبی و به صورت روان محصول تعاونیهای روستایی جلگه و ییلاق در ظروف متنوع و با مارکهای مختلف به فراوانی موجود بود. عطر عسل بطور محسوسی هوش را از سر می بردو عطر همه گلهای بهاری بیلاق را یکجا به مشام می رساند.

در سه شنبه بازار هرچه بود تولیدات محلی و اغلب تولیدات مردمان املش می دیدیم.

مثل اغلب بازارهای دفرمه از کالاهای بنجل و لباسهای چینی و پارچه های پلاستیکی خبری نبود.

همسر دوست من مشتاقانه از بازار و سوژه ها تصویر برداری می کرد‌. آقای دکتر مازیار سر صحبت را با دستفروش های محلی باز نموده بود.☘☘☘☘☘☘☘☘☘☘☘☘

با صدای زنگ موبالم از خواب بیدار‌‌‌ شدم . ساعت ۶ صبح را نشان می دهد. باید زودتر آماده شوم . سه شنبه های شلوغ و بی نظم املش جای پارک به سختی گیر می آید. آخر همه بازار املش در محاصره فروشندگان بنجل فروش غیر املشی می باشد.

کاش این خواب را نمی دیدم.

ولی با خودم میگویم با کمی برنامه ریزی و همت برنامه ریزان محلی و شهری می توان سه شنبه بازار املش را ارمانی کنند.

یازدهم بهمن ۹۷

م.غلامی امام

نظر بدهید