عامل آتش زدن کنسولگری ایران در نجف کیست؟/ تصمیم ایران در پی حوادث عراق؛ مرز مهران بسته شد

  چاپ   9 , آذر , 1398 ساعت 12:43 ب.ظ  
عامل آتش زدن کنسولگری ایران در نجف کیست؟/ تصمیم ایران در پی حوادث عراق؛ مرز مهران بسته شد

خبرگزاری آریا- برابر اعلام مقامات کشوری و با توجه اتفاقات پیش آمده در کشور عراق از ساعت 24 دیشب مرز مهران برای حفظ امنیت زائران بسته شد.
به گزارش سرویس سیاست خارجی خبرگزاری آریا، معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام گفت: مرز مهران با توجه به تحولات و ناآرامی های عراق بسته شده است بنابراین زائران و مسافران تا اطلاع بعدی از مراجعه به این مرز با هدف سفر به عراق خودداری کنند.
محمد نوذری پنجشنبه شب اظهار داشت: از طرف ایران هیچ مشکلی برای تردد جود ندارد اما عراق در وضعیت نابسامانی برای پذیرش زائران قرار دارد.
وی افزود: تا اطلاع بعدی و آرام شدن تنش های موجود درکشور عراق، این کشور آمادگی پذیرش زائران و تامین امنیت آنها را ندارد بنابراین زائران سفر به عراق را تا اطلاع بعدی به تاخیر انداخته و از حضور در مرز مهران خودداری کنند.
وی تاکید کرد: هم اکنون بیشتر نقاط عراق از جمله شهرهای مذهبی این کشور نظیر کربلا و نجف به علت ناآرامی های چند روز اخیر در وضعیت تنش زایی قرار دارند.

واکنش ها در عراق به آتش زدن کنسولگری ایران در نجف
وزیر امور خارجه عراق در تماسی تلفنی با وزیر امور خارجه کشورمان بر تعهد دولت متبوع خود برای حفاظت از اماکن دیپلماتیک و دیپلمات های ایرانی تاکید کرد.
به دنبال تعرض به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف، محمد علی الحکیم وزیر امور خارجه عراق عصر امروز در تماسی تلفنی با محمد جواد ظریف ضمن عذرخواهی از این اقدام خرابکارانه بر تعهد دولت متبوع خود برای حفاظت از اماکن دیپلماتیک و دیپلمات های ایرانی تاکید کرد.
روز گذشته نیز وزارت خارجه عراق در پی حمله گروهی آشوبگر به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف، هدف از این اقدام را آسیب وارد ساختن به روابط عراق و ایران توصیف کرد و از معترضین خواست مراقب کسانی باشند که می‌خواهند اعتراضات را بی‌اعتبار کنند.
چهارشنبه شب، گروهی از مهاجمین نقابدار که به گفته منابع محلی از اهالی شهر نجف اشرف نبوده‌اند، با پخش مستقیم دوربین شبکه خبری العربیه سعودی به کنسولگری ایران در نجف یورش برده و بخش‌هایی از آن را به آتش کشیدند. العربیه در عراق ممنوع‌الفعالیت است.
گزارش‌ها حکایت از آن دارند که در جریان این حمله 47 نیروی امنیتی عراقی مجروح شده‌اند. از میزان آسیب‌های وارد شده به ساختمان کنسولگری خبری رسمی در دست نیست اما بنابر گزارش‌های رسانه‌ای، هیات دیپلماتیک ایران پیش از حمله مهاجمین از محل خارج شده بودند.

حمله به سفارتخانه ها غیرقابل قبول است
“احمد مدلول الجربا” نماینده استان نینوی در پارلمان عراق با انتشار توئیتی تاکید کرد حمله به سفارتخانه ها و کنسولگری ها غیر قابل قبول است.
الجربا تاکید کرد: حمله به سفارتخانه ها و کنسولگری ها به دو دلیل غیر قابل قبول است؛ دلیل اول لزوم احترام به سفارتخانه ها و کنسولگری ها بر اساس پروتکل دیپلماتیک رسمی، و دلیل دوم که مهمتر از اولی است این است که ما عراقی ها به مهمان نوازی و حسن رفتار با مهمان معروف هستیم و این سفارتخانه ها مهمان ما هستند صرف نظر از نقش مثبت و منفی که در عراق دارند.

عامل آتش زدن کنسولگری ایران در نجف کیست؟
«احمد شربه» و دار و دسته اش که از اتباع یکی از شخصیت های سیاسی معروف عراقی هستند در آتش زدن کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف در شامگاه گذشته (چهارشنبه) دست داشته اند.
یک منبع موثق گفت: احمد شربه از دار و دسته «عدنان الزرفی» استاندار اسبق نجف اشرف می باشد که در حال حاضر الزرفی نماینده مجلس عراق و عضو فراکسیون «النصر» به رهبری حیدر العبادی نخست وزیر سابق عراق است.
از احمد شربه همچنین به عنوان یکی از سرکرده های اعتراضات در میدان «الصدرین» در نجف اشرف یاد می شود.

 «احمد شربه» عامل آتش زدن کنسولگری ایران در نجف
عدنان الزرفی استاندار اسبق نجف اشرف در جریان های اعتراضات اخیر اجتماعی به شدت به جانبداری از تظاهرکنندگان و معترضان پرداخته و آنها را به حمله علیه نیروهای دولتی و براندازی دولت و جریان های سیاسی شیعی حاکم تحریک می کند.
برخی گزارش ها حاکیست که این چهره سیاسی عراق به آمریکایی ها بسیار نزدیک شده و در حال حاضر عموم اعضای خانواده اش در آمریکا به سر می برند.
طبق گزارش منابع امنیتی، یک عده از اغتشاشگران که در داخل رستورانی در برابر کنسولگری ایران در نجف اشرف تجمع کرده بودند، شب گذشته یکباره به این کنسولگری حمله کرده و آن را به آتش کشیدند.
اغتشاشگران در عراق حدود یک ماه پیش کنسولگری کربلا را به آتش کشیده و یکسال قبل از این نیز کنسولگری ایران در بصره را آتش زدند.

نظر بدهید