انتقاد نماینده مردم رودسرواملش درمجلس از بی‌توجهی مسئولان در پی خسارت بارش باران به کشاورزان گیلانی

  چاپ   5 , شهریور , 1399 ساعت 8:34 ق.ظ  

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی خسارت وارده به کشاورزان را قابل‌توجه دانست و گفت: استاندار گیلان و مجمع نمایندگان باید در پی خسارت‌های بارش باران و وقوع سیل نشست فوق‌العاده‌ای جهت حمایت از کشاورزان برگزار می‌کردند.

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد صفری  با اشاره به بی‌توجهی مسؤولان نسبت به کشاورزان گیلانی، اظهار کرد: محور توسعه در گیلان کشاورزی است اما به این اصل در گیلان هیچ بهایی داده نمی‌شود و مردم به‌شدت نگران هستند.

وی با بیان اینکه مردم در حوزه کشاورزی بسیار آسیب‌پذیر هستند، افزود: قانون‌های سلبی و همچنین عملکردهای سلبی بسیاری در حوزه کشاورزی وجود دارد که همگی به ضرر کشاورزان است و باید چاره‌اندیشی شوند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم پشتیبانی دولت از کشاورزان، گفت: جهاد کشاورزی و به‌تبع سازمان جهاد گیلان سیاست‌های مناسبی در جهت حمایت از کشاورزان ندارند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به هزینه بالای تولید محصولات کشاورزی در گیلان ازجمله برنج، خاطرنشان کرد: هزینه‌های تمام‌شده برای کشاورزان بسیار سرسام‌آور است و این در حالی است که قیمت برنج داخلی با برنج خارجی باهم برابر بوده به‌هیچ‌وجه این رویه برای کشاورز مقرون‌به‌صرفه نیست.

صفری با اشاره به خسارت‌های سنگین بارش باران و وقوع سیل به برنج‌کاران، افزود: هزینه‌های گزاف تحمیل‌شده بر کشاورزان اگر مصادف با یک بحران مثلاً سیلاب‌ها نیز بشود، فاجعه‌بار است و قابل توصیف نیست.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با اشاره به خسارت‌های جبران‌ناپذیر سیل به کشاورزان در حوزه انتخابیه رودسر و املش، گفت: در شهرستان‌های رودسر و املش بالای ۴۰۰ میلی‌متر بارش باران را تجربه کردیم و خسارت‌های بسیار زیادی نیز در پی آن به کشاورزان وارد شد اما هیچ نهاد و متولی در این حوزه احوالی از کشاورزان نپرسید.

وی با تأکید بر اینکه پیش از وقع سیل باید تمهید مقدماتی در کاهش خسارت سیل به کشاورزان اندیشیده می‌شد، گفت: عدم لایه روبی انهار در چندین سال گذشته موجب می‌شود تا با هر بارش باران شاهد طغیان رودخانه‌ها و بروز سیل و نهایتاً خسارت‌ها جبران‌ناپذیری به کشاورزان باشیم درحالی‌که می‌توان با اقدامات پیشگیرانه از بسیاری از این نوع خسارت‌ها کاست.

نماینده مردم رودسر و املش در خانه ملت با بیان اینکه خسارت‌ها در رودسر و املش در پی بارش باران و وقوع سیل بسیار نگران‌کننده و دل‌خراش است، تصریح کرد: استاندار گیلان با توجه به بحرانی که در پی بارش باران، وقوع سیل و خسارت‌هایی که به کشاورزان واردشده بود باید نشست فوق‌العاده‌ای را برگزار می‌کرد اما این مهم تاکنون رخ نداده است و جدیتی در این رابطه دیده نمی‌شود.

وی با تأکید بر حل مشکلات کشاورزان با توجه به نزدیکی اتمام فصل برداشت افزود: مجمع نمایندگان گیلان نیز درزمینه وقوع سیل و خسارت‌هایی که به کشاورزان وارد شد کم‌کاری کرده و باید نشست فوق‌العاده‌ای با مسؤولان و متولیان امور برگزار می‌کرد.

صفری مشکلات ایجادشده برای کشاورزان از ناحیه دولت و بلایای طبیعی را رنج‌آور توصیف کرد و افزود: کشاورزان ماه‌ها برای داشت، کاشت و برداشت محصول خود زحمت‌کشیده اما پیوسته یا درگیر گرفتاری‌های دولتی هستند و یا آسیب‌هایی از ناحیه حوادث غیرمترقبه که متولیان کمترین حمایت را از آن‌ها دارند.

وی با اذعان به اینکه کارگزاری‌های بیمه نیز هیچ حمایتی از کشاورزان ندارند، خاطرنشان کرد: تجربیات تلخی در ادوار گذشته گیلان داشته به‌گونه‌ای که بلایای طبیعی نظیر برف خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به مردم وارد و محصولات مردم از بین رفت اما بیمه‌ها اقدامات کاری و اثربخش در جهت حمایت از کشاورزان نداشتند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت با تأکید بر اینکه ایرادات موجود در حوزه کشاورزی باید توسط مجمع نمایندگان گیلان و استاندار به‌صورت ویژه دیده شود، گفت: باید بررسی شود که بیمه‌ها چه میزان از تعهد به جبران خسارت‌های وارده به کشاورزان را عملیاتی کرده‌اند؟/فارس

نظر بدهید